۲۳ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۳
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی:

ارزیابی هر طرح در صندوق نوآوری و شکوفایی ۲ ماه طول می کشد

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: یک طرحی که از شرکت دانش بنیان ارایه می شود باید مورد ارزیابی بازار، فنی، مالی، اقتصادی، سیستمی و مدیریتی قرار بگیرد. ارزیابی یک طرح حدود ۲ ماه طول می کشد، چون می خواهیم مثل تجربیات قبلی کشور نشود و مطمئن شویم که خروجی آن خوب است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر بهزاد سلطانی با حضور در غرفه خبرگزاری دانا (دانا خبر) در بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، به خبرنگار این خبرگزاری گفت: این بحثی که در مورد سونامی شرکت های دانش بنیان مطرح کردم، جنبه منفی در نظرم نبود بلکه منظور حجم ارزیابی بود. وگرنه هرچه تعداد شرکت های دانش بنیان بیشتر باشد به نفع کشور است و صندوق هم استقبال می کند. اما وقتی در مدت کوتاهی، تعداد زیادی از شرکت های دانش بنیان متقاضی استفاده از تسهیلات صندوق باشند، ارزیابی آن دشوار خواهد بود.

بهزاد سلطانی
سلطانی افزود: یک طرحی که از شرکت دانش بنیان ارایه می شود باید مورد ارزیابی بازار، فنی، مالی، اقتصادی، سیستمی و مدیریتی قرار بگیرد. ارزیابی یک طرح حدود ۲ ماه طول می کشد، چون می خواهیم مثل تجربیات قبلی کشور نشود و مطمئن شویم که خروجی آن خوب است. حتی بعد از تصویب هم به صورت پله پله پرداخت انجام می شود که بتوانیم نظارت کنیم تا پول در حوزه خودش مصرف شود و توسعه فناوری اتفاق بیفتد.رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، خاطرنشان کرد: در برهه ای این اتفاق افتاد که در زمانی کوتاه، تعداد زیادی شرکت، دانش بنیان شدند. ما با این موضوع طی ۵ ماه آینده درگیریم. الان از ۹۵۴ شرکتی که دانش بنیان شدند حدود ۴۰۰ طرح برای ما فرستاده شده است. از این ۴۰۰ طرح حدود ۲۰۰ طرح تا الان بررسی شده است. این در حالی است که ارسال طرح ها همچنان ادامه دارد. ضمن اینکه تعداد شرکت های دانش بنیان هم در حال زیاد شدن است و حداقل تعداد این شرکت ها به ۱۲۰۰ خواهد رسید.سلطانی در پاسخ به این پرسش که چگونه این تقاضاها را مدیریت می کنید؟ گفت: اول اینکه برون سپاری ارزیابی را افزایش دادیم یعنی هر پتانسیلی که در کشور توانمندی ارزیابی دارد، ما به کار می گیریم. تا الان حدود ۲۷ کارگزار داریم که طرح ها را ارزیابی می کنند. این کارگزارها در ابتدا خود مورد ارزیابی ما قرار می گیرند که این توانایی را دارند یا نه؟ دومین اقدام، افزایش پتانسیل داخل صندوق است که نیروهای باسابقه ارزیابی را در صندوق افزایش دادیم. سومین موردی که داریم شروع می کنیم استفاده از پتانسیل ارزیابی در بانک هاست. بانک ها شرکت های کارگزاری دارند ویژه این ارزیابی ها. ما داریم با آنها تعامل می کنیم منتها در چارچوب ارزیابی خودمان. روش دیگر این است که مسیر بوروکراسی تصویب طرح ها درون صندوق را هم تفکیک کردیم. شرکت های دانش بنیان را در جمعی جداگانه مصوب می کنیم و طرح های بزرگتر را هم در کمیته اعتباری معمولی. بنابراین به صورت موازی عمل می کنیم و فوق العاده سرعت ما بالا رفته است.

منبع: دانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: