۱۷ آبا ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۴۳
حرکت گسترده وزارت نیرو برای اصلاح الگوی مصرف؛

بودجه ۶۰هزار میلیاردی کاهش تلفات/بررسی ابعاد اجرایی

وزارت نیرو با اختصاص بودجه ای بالغ بر ۶۰،۰۰۰ میلیارد ریال در نظر دارد تا ظرف یکسال آینده از طریق اصلاح و بازسازی شبکه توزیع نیروی برق کاهش تلفاتی را به میزان ۱۰% محقق نماید. وزارت نیرو با هزینه ای بسیار زیاد در پی اصلاح شبکه توزیع برق و جبران کمبود تولید در تابستان آینده می باشد.

به گزارش عیارآنلاین، وزارت نیرو با اختصاص بودجه ای بالغ بر ۶۰،۰۰۰ میلیارد ریال در نظر دارد تا ظرف یکسال آینده از طریق اصلاح و بازسازی شبکه توزیع نیروی برق کاهش تلفاتی را به میزان ۱۰% محقق نماید. وزارت نیرو با هزینه ای بسیار زیاد در پی اصلاح شبکه توزیع برق و جبران کمبود تولید در تابستان آینده می باشد.

وزارت نیرو
خبری که اجرای آن می تواند بخش زیادی از مشکلات فعلی وزارت نیرو و ساختار شبکه برق ایران را برای همیشه حل کند. تلفات در شبکه برق ایران موجب هدر رفتن منابع مالی زیادی است و هر یک درصد تلفات بیش از هزار میلیارد تومان هزینه را به هدر خواهد داد.هر ۱ درصد تلفات ۱۰۰۰ میلیارد تومان هدر رفت سرمايهمهندس چيت چيان، وزیر نیرو در افتتاحیه بیست و نهمین کنفرانس بین المللی برق ایران در همین رابطه گفت: با کاهش ۱۰ درصد تلفات انرژی در بخش انتقال و توزیع سالانه ۵ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی در مصرف سوخت صورت می‌گیرد.باتوجه به ظرفیت ۷۰۰۰۰ مگاواتی برق کشور، يك درصد تلفات يعني هدر رفت ۷۰۰ مگاوات برق تولیدی. با توجه به هزينه حدود يك ميليون دلاری ايجاد يك مگاوات نيروگاه ملاحظه مي‌شود بيش از ۷۰۰ ميليون دلار (بيش از ۲۰۰۰۰ ميليارد ريال) سرمايه‌اي كه براي ايجاد نيروگاه‌هاي كشور هزينه شده است، براي هريك درصد تلفات هدر رفته است.

تامین هزینه کاهش تلفات از آیین نامه اجرایی بند (۱۹) قانون بودجه 

ذکر چند نکته در خبر منتشر شده حائز اهمیت است. اول اینکه وزارت نیرو احتمالا می خواهد این هزینه را از محل کاهش مصرف سوخت در نیروگاه ها طبق آیین نامه اجرایی بند (۱۹) قانون بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور تامین کند. در این مورد بر اساس سوخت صرفه جویی شده طی دو سال، معادل ریالی آن یا به همان میزان نفت خام به سرمایه گذار داده خواهد شد که وزارت نیرو خود متولی اجرای این پروژه شده و سعی دارد تا با ظرفیت های موجود در صنعت برق در اقدامی گسترده تلفات برق را کاهش دهد.

طبق این آیین نامه وزارت نفت موظف است از طریق شرکت های تابعه و براساس قرارداد منعقده بین وزارت نیرو و سرمایه گذار، به میزان سوخت مایع صرفه جویی شده و یا معادل آن نفت خام را (که هر سه ماه یکبار پس از اجرا و راه اندازی عملیاتی متناسب با استانداردهای عملیاتی وزارت نیرو، توسط وزارت یاد شده اعلام می شود) ظرف یک ماه پس از اعلام وزارت نیرو و تأیید معاونت به سرمایه گذار تحویل نماید.

گرچه بخشی از کاهش تلفات برق در کشور با فعالیت های مهندسی و بازآرایی شبکه و رعایت اصول فنی در بهره برداری از شبکه میسر است اما کاهش تلفات به کمتر از ۱۰ درصد مستلزم هزینه خواهد بود. باید دید وزارت نیرو و مدیران این وزارت خانه چگونه می خواهند با وجود این بدهی بالای خود به تامین بودجه برای اجرای این پروژه بزرگ اقدام نمایند.

مدیرعامل توانیر: کاهش تلفات به منابع مالی چندانی نیاز ندارد

اختصاص بودجه ۶ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو برای کاهش تلفات درحالی صورت گرفته است که مدیرعامل توانیر اجرای پروژه کاهش تلفات را نیازمند منابع مالی زیادی نمی داند. شاید منظور مهندس حائری از منابع مالی کم همین شش هزار میلیارد تومان بوده است.

هفته گذشته همایون حائری مدیرعامل شرکت توانیر در این رابطه گفته بود: کاهش تلفات در بخش شبکه برقی نیاز به تمرکز دارد و منابع مالی چندانی نیاز نیست. تلفات بین ۱۵ تا ۲۰ درصدی در شبکه‌های برق دنیا از مشکلات اقتصادی جامعه و ضعف مهندسی بوجود می‌آید.

وی با بیان اینکه ضعف در طراحی و کمبود منابع مالی و تاثیر مخرب این دو بر هم عامل آن است که تلفات در چنین رده‌ای قرار گیرد، افزود: اگر در طراحی از‌‌ همان ابتدا ضعف وجود نداشته باشد و شبکه به درستی طراحی و اجرا شود، تلفات تا این حد وجود نخواهد داشت.

کاهش ۱۰ درصدی تلفات یا کاهش تلفات به زیر ۱۰ درصد

نکته دیگری که می توان به آن اشاره داشت کاهش تلفات برق به میزان ۱۰ درصد است که بعید به نظر می رسد حداقل در یکسال آینده این مهم صورت گیرد. تلفات فعلی شبکه برق ۱۵ درصد اعلام شده است که با احتساب کاهش ۱۰ درصدی باید به تلفات ۵درصدی در سال آینده برسیم. 

وعده ای که هیچ گاه حتی از سوی مسئولان وزارت نیرو داده نشده است و فقط یه کاهش تلفات برق به زیر ده درصد اشاره شده نه کاهش ده درصدی تلفات. (کاهش ۱۰ درصدی تلفات برق در نامه مهندس میرشکرائی دبیر سندیکای صنعت برق به اعضای این سندیکا ذکر شده است.)

سندیکای صنعت برق
وزیر نیرو دو هفته پیش با اشاره به میثاق‌نامه‌آی که دو هفته پیش مدیران صنعت برق کشور برای کاهش تلفات در بخش توزیع امضا کرده‌اند، گفت:‌در این میثاق‌نامه قصد داریم میزان تلفات شبکه را به کمتر از ۱۰ درصد برسانیم که با انجام این کار ۵ هزار میلیارد تومان مصرف سوخت کاهش می‌یابد.به گفته وی حذف شبکه فشار ضعیف اجرای زیرساخت اندازه‌گیری پیشرفته و جدا کردن کنتورها ما را به هدف کاهش تلفات زیر ۱۰ درصد خواهد رساند. کاهش تلفات فقط در بخش توزیعمورد دیگری که قابل توجه می باشد کاهش تلفات فقط در بخش توزیع برق اعلام شده است. گرچه بیشترین تلفات شبکه برق در بخش توزیع صورت می گیرد ولی تولید و انتقال هم نقش پررنگی در تلفات شبکه دارند و به ویژه در بخش تولید افزایش راندمان نیروگاه ها می تواند کمک زیادی به صرفه جویی سوخت مصرفی نماید.

پیاده سازی و اجرایی نمودن پروژه کاهش تلفات برق امری سخت و دشوار خواهد بود که به زمان نسبتا زیادی نیز نیاز دارد. مدیران برق سراسر کشور با امضای میثاق نامه ای هم قسم شده اند تا به این مهم دست یابند. در این راه انجام مطالعات دقیق مهندسی و بررسی راهکارهای مناسب کاهش تلفات نباید فدای آمارسازی و انجام ابتر پروژه گردد. استفاده از روش های نوین و تکنولوژی های جدید می تواند تا حدودی ما را به این رکورد نزدیک تر نماید.

نشست كاهش تلفات و فرصت هاي كسب و كار

در راستای معرفی و بررسی روش های كاهش تلفات و فرصت هاي كسب و كار ناشی از آن روز شنبه ۱۷ آبان ۹۳ نشستی با همین موضوع از ساعت ۱۴ الي ۱۶ برگزار می گردد. هدف از برگزاری این نشست بررسي فرصت هاي مشاركت بخش خصوصي در اجراي طرح هاي كاهش تلفات شبكه هاي برق عنوان شده است. رياست نشست به عهده آقاي مهندس فلاحتيان معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي و دبير نشست آقاي مهندس مهذب ترابي می باشد.

۶۵

 

۶۶

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: