۲۹ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۸

آخوندی طرح جامع مسکن را گزارش کرد

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه امروز آخوندی وزیر راه و شهرسازی طرح جامع مسکن را در کمیسیون عمران گزارش کرد که نتیجه آن گزارش نیز اعلام می‌شود، گفت: مجلس برای رسیدگی به بحث گودبرداری مجاور متروی حقانی منتظر گزارش از نظام مهندسی است.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا خسروی در خصوص گزارش وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون عمران گفت: آخوندی امروز از ساعت ۱۴:۳۰ به کمیسیون عمران آمد تا در خصوص طرح جامع مسکن در حضور نمایندگان مجلس گزارش ارائه کند بنابراین نتیجه این گزارش نیز به اطلاع خواهد رسید.

علیرضا خسروی

خسروی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس برای جلوگیری و سر و سامان دادن به گودبرداریهای غیر اصولی و پرخطر مثل گودبرداری مجاور متروی حقانی ورود نخواهد کرد گفت: مجلس در خصوص این موضوع و یا هر موضوع دیگری منتظر گزارش و یا درخواست از سوی نظام مهندسی و یا هر ارگان دیگری می ماند.

وی تاکید کرد:بنابراین اگر در خصوص این گودبرداری در حاشیه متروی حقانی به ما گزارش شود همانند پروژه ساخت پمپ بنزین در تجریش که باعث شده بود تا درختان آن منطقه تا شعاع ۵۰۰ متری را خشک کند وارد می شود.

خسروی ادامه داد:این پروژه را نمایندگان مجلس به دلیل همین گزارشها متوقف کردیم.

 ترکان رئیس سازمان نظام مهندسی کشور در خصوص اینکه چرا علیرغم ابلاغ دستورالعمل اجرایی گودبرداری های ساختمانی در سال ۹۲ هنوز شاهد اخبار حوادث ناشی از ریزش گودها هستیم گفت:این دستورالعمل به منظور تعیین مراحل کار و مسوولیت اشخاص مختلف دست اندرکار در گودبرداری های ساختمانی شمال صاحب کار، سازنده، مهندسان طراح و ناظر، سازمان نظام مهندسی، شهرداری و سایر مراجع صدور پروانه در سطح کشور ابلاغ نموده است و ضعف یا کمبودی در بخش دستورالعمل ها در بخش ساختمان نیست.

وی افزود:با توجه به اینکه شورای مرکزی تلاش در راستای کاهش حوادث ساختمانی با تاکید ویژه بر تامین ایمنی و سلامت منابع انسانی را از موارد خط مشی خود قرار داده و اجرایی شدن ضوابط با توجه به راهبردهای اساسی سازمان با استفاده از مجری ذیصلاح قابل دستیابی است.

وی اظهار داشت : ساخت ساختمان توسط مجری ذی‌صلاح سالهاست که در قانون آمده است اما به دلایلی که هنوز شکافته نشده، این قانون عملیاتی نشده است.

وی تصریح کرد: شاید در ابتدا در رابطه با شناسنامه فنی ساختمان بگویند ظاهرسازی است اما همین که ساختمان دارای شناسنامه بوده و مهندسی آن را امضا می‌کند معرف این است که ساختمان براساس اصولی ساخته شده است.

ترکان با اشاره به اینکه آغاز کار صدور شناسنامه فنی ساختمان با امضای مهندسان امضافروش خواهد بود، افزود: هرچند این کار با اشکالاتی شروع می‌شود اما به تدریج به یک وضعیت اطمینان‌بخش در رابطه با صدور شناسنامه‌‌های فنی ساختمان می‌رسیم.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: