۲۷ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۶
در جمع نفرات برتر کنکور سراسری و مدال‌آوران المپیادهای دانش‌آموزی؛

دکتر ستاری: اقتصاد را با کمک نخبگان متحول می‌کنیم

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: دوره جدید فرصت بسیار خوبی است تا با کمک نخبگان اقتصاد کشورمان را متحول کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، جشن ورودی های جدید بنیاد ملی نخبگان با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد نخبگان به همراه نفرات برتر کنکور سراسری و مدال‌آوران المپیادهای دانش‌آموزی شب گذشته ۲۶ مهرماه در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

ستاری

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در این مراسم خطاب به ورودی های جدید بنیاد ملی نخبگان که به همراه پدرها و مادرهایشان در مراسم شرکت کرده بودند، گفت: هنگامی‌که شما را می بینم مانند دوره جوانی خودم می دانم دنیایی پر آرزو دارید. آینده از آن شماست و تلاش کنید از آن به بهترین نحو استفاده کنید. در مقایسه با آن‌چه که در آینده پیش روی شماست، اتفاق بزرگی رخ نداده است و با این‌که تلاش بسیاری انجام داده‌اید و رتبه های خوبی کسب کردید، اما باید بدانید در نقطه آغاز هستید و کار شما از حالا شروع می‌شود.

نخبگان در مسیر تاثیرگذاری

رییس بنیاد ملی نخبگان کشور، با اشاره به این‌که بنیاد به عنوان نقطه‌ی اتکای همه نخبگان کشور قصد دارد آن ها را در مسیرتأثیرگذاری و مفید بودن برای کشور تربیت کند، گفت: نخبگان و استعدادهای برتر از بنیاد ملی نخبگان نخواهند به صورت مستمری پولی را در اختیارشان قرار دهد. چراکه رویکرد جدید بر این اساس نیست. از این بنیاد چگونگی قدم گذاردن در مسیر اقتصاد دانش‌بنیان، چگونگی تحول اقتصادی و چگونگی کمک کردن به کشور را بخواهند. بنیاد تا حدود زیادی می‌تواند در پاسخ دادن نخبگان به این سؤالات آنان را یاری کند.
وی افزود: فرصتی در اختیار شماست تا دین خود به این مملکت ادا کنید، چراکه این کشور به هیچ‌کدام از ما احتیاجی ندارد بلکه ما هستیم که نیازمند ایران هستیم. هنگامی که تاریخ را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم ابتدای تاریخ هرکجا و هر زمان بوده این کشور از همان ابتدا حضور داشته است و خون‌های زیادی که این کشور داده و رشادت ها و تلاش،‌ موجب شده است همه‌ جای آن زرخیز باشد. پس خدمت به این کشور و ادای دین به آن وظیفه همه ما از جمله نخبگان است.
دکتر ستاری با اشاره به این‌که نمی‌توان نخبه را در یک اقتصاد بر مبنای منابع زیرزمینی و نفت حفظ کرد، چراکه کشور متکی به نفت، به نخبگانش اهمیت نمی‌دهد بیان کرد: این روش اقتصاد می‌باید تغییر کند و روش تغییر آن تنها در دستان نخبگان کشور است. دوره جدید فرصت بسیار خوبی است تا با کمک نخبگان اقتصاد کشورمان را متحول کنیم.

تعریف نخبگی
رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان این که تعریف نخبگی در این نیست که نفر اول کنکور یا دارنده مدال المپیاد باشیم افزود: نفر اول کنکور شدن یا دارنده مدال المپیاد بودن گرچه سخت و نیازمند تلاش بسیار بزرگی‌ست، اما نخبگی زمانی‌ست که بتوان مشکلی از کشور را حل کرد و در سرنوشتش تأثیرگذار بود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر اینکه نفرات برتر کنکور و المپیادها انتخاب شده اند تا توانایی های خود را نشان بدهند، ادامه داد: نگرش را در حوزه نخبگی باید تغییر داد. نخبگان باید بیشتر از دیگران تلاش کنند، بیشتر از دیگران پشتکار داشته باشند و بیشتر از دیگران برای اصلاح بخش های مختلف کشور همت کنند.

سرمایه گذاری روی نخبگان
وی در پایان ابراز امیدواری کرد، بنیاد ملی نخبگان در دوره جدید با اصلاحات آیین‌نامه‌ای بتواند خدمات بهتری به نخبگان در راستای توانمندسازی ایشان ارائه دهد و نخبگان در روند حرکت کشور به سوی پیشرفت موفق باشند. کشور حاضر به سرمایه‌گذاری بر روی نخبگان است، اما همت اصلی با خود آن‌هاست که بخواهند به کشور خدمتی کنند. مهم نیست داخل یا خارج کشور حضور داشته باشند، همین که به هر نحوی به میهن شان خدمتی کنند دین خود را به این مرز و بوم ادا کرده‌اند.

شهرت جای خود را به علاقه و نیاز کشور داده است
در بخش دیگر از این مراسم، دکتر سیدحسن حسینی، معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان و دبیر همایش هشتم نخبگان جوان طی ارائه گزارشی به شرایط برگزیدگان امسال،‌ مقایسه آماری و بررسی وضعیت نخبگان و استعدادهای برتر سال ۹۳ پرداخت.
وی با اشاره به برگزیدگان آزمون سراسری سال ۹۲ به عنوان مهم ترین گروه مورد انتظار برای ورود به بنیاد ملی نخبگان، بیان کرد: تغییراتی در آیین‌نامه بنیاد ملی در حال انجام است که به هدفمندتر شدن ارائه تسهیلات کمک می‌کند و ‌نخبگان می‌توانند از تسهیلات و امتیازات بهتر استفاده کنند.
دکتر حسینی با اشاره به کسب ۲۹۵ مدال المپیادی در سال ۹۲ گفت: تعدادی از المپیادی‌ها دانش‌آموزان سوم دبیرستانی هستند که سال آینده وارد دانشگاه‌ها خواهند شد.
دبیر شورای نخبگان ضمن اشاره به این‌که سهم دختران در میان برگزیدگان کنکور گروه‌های ریاضی‌فیزیک و علوم تجربی کاهش یافته است،‌یادآور شد این کاهش در گروه علوم انسانی جبران شده، پس در نتیجه در مجموع تفاوت معناداری بین فراوانی دختران و پسران اتفاق نیفتاده است.
بنا به گفته حسینی، با توجه به فراوانی جمعیت شهر تهران، بیش از ۹۲ درصد برگزیدگان متولدین این شهر هستند. دانشگاه های صنعتی شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی به ترتیب بیش‌ترین تعداد پذیرفته‌شدگان را به خود اختصاص داده‌اند.
وی با اشاره به این‌که رشته مهندسی برق بیش‌ترین تعداد پذیرفته‌شدگان رشته ریاضی فیزیک را به خود اختصاص داده بیان کرد:‌امسال بر خلاف سال‌های گذشته تعداد قابل توجهی رشته مهندسی مکانیک را انتخاب کرده‌اند، که نشان‌دهنده این است که شهرت اندک‌اندک جای خود را به علاقه و نیاز کشور داده است.
معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان در پایان خاطرنشان کرد: سه‌شنبه این هفته همایش نخبگان،‌با حضور ریاست جمهوری در سالن اجلاس سران برگزار می شود و نخستین جشنواره فرهنگی ورزشی نخبگان در دو نقطه از شمال کشور برپا خواهد شد.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

چهره‌ها:

۱ دیدگاه

 1. علي خيرانديش :

  با سلام
  من در حال انجام ازمايش يك پديده جديد كه ساخته ام ولي كامل نيست جهت كمك به ناتوانان جسمي به هر دليل مثل پيري، فلجي موضعي و يا كامل، سكته هاي مغزي و …….. جهت حركت انها جهت رفت و امد و يا براي استفاده از دستشويي و حمام و ويلچير يا هر دليل ديگر بصورت اتومات توسط خود بيمار و يا هر كسي كه قادر بوده ولي شخص همراه ، پرستار يا كمك كننده نياز به داشتن قدرت بدني بالايي نميباشد و حمل و نقل بيمار ناتوان به اساني ميتواند انجام بگيرد.
  من سازه انرا با اهن انجام داده ام ولي نياز به مشاوره جهت ساختار اين دستگاه با فلز الومينيوم يا الوي دارم.
  شايعات زيادي در باره مخالفت مسئولين در ثبت اين دستگاه زير نام خود و جهت ساختن هر چيز شنيده ام كه برايم قابل قبول نيست! لذا بدليل خارج از كشور بودنم براي نزديك به چهل سال و ندانستن قوانين و مسائل كشور عزيزمان، خيلي مشتاق تكميل و تهيه اين وسيله براي هموطنان عزيز و نيازمند هستم وکنکور هيچگونه نياز مالي يا مكاني به كسي ندارم بجز راهنمايي و تشويق مسئولين.
  من در شيراز هستم ولي هر زمان ودکنکورکنکورر هر جاي كشور جهت ملاقات مسئولين با اشتياق بسيار اماده هستم.
  با تشكر و سپاس از خواندن مطالب بالا سپاسگزارم.
  علي خيرانديش

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: