طرح بانک‌های بزرگ روسیه برای ایجاد جایگزین سوئیفت

آندری کوستین، رئیس بانک وی‌تی‌بی روسیه گفت: بزرگترین بانکهای روسیه درحال مذاکره برای راه‌اندازی جایگزینی برای سیستم جهانی سوئیفت با هدف انجام ارتباطات مالی بین‌بانکی هستند.

به گزارش عیارآنلاین و به نقل از راشاتودی‏، آندری کوستین، رئیس بانک وی‌تی‌بی روسیه گفت: بزرگترین بانکهای روسیه – یعنی شربنک و وی‌تی‌بی – درحال مذاکره برای راه‌اندازی جایگزینی برای سیستم جهانی سوئیفت با هدف انجام ارتباطات مالی بین‌بانکی هستند.

سوئیفت

به گفته کوستین‏، روسیه دو راه پیش رو دارد: سیستمی که هم­ اکنون، بوسیله بانک مرکزی روسیه اداره می‌شود  را بپذیرد یا یک پلتفورم داخلی برای تراکنش‌های خارجی ایجاد نماید.

در نشست پاییزه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در واشنگتن،‏ کوستین به خبرنگاران گفت: «جایگزینی برای سوئیفت وجود دارد؛ ما می‌توانیم از سیستم بانک مرکزی که هم‌اکنون در حال عملیات است‏ استفاده کنیم و ممکن است که سیستم جدید را ایجاد کنیم که هم‌اکنون در حال مذاکره با شربنک برای چنین هدفی هستیم.»

رئیس بانک وی‌تی‌بی گفت: «البته این روش، در مقایسه با سوئیفت گران است. اگر ما سیستم بین‌بانکی خودمان را راه‌اندازی کنیم (که اصلا کار دشواری نیست و هم‌اکنون در حال انجام آن هستیم)،‏ آنگاه این تراکنش‌ها ارزان خواهند شد. آنگاه در مورد اتصال بانکهای مرکزی به آن بحث خواهیم کرد.»

در ماه‌های اخیر، انگلیس تلاش‌هایی را در اتحادیه اروپا برای جلوگیری از ارایه خدمات بانکی از طریق سوئیفت به بانک‌های روسی آغاز کرده است تا روسیه را بخاطر ورود به بحران اوکراین تحت فشار قرار دهد. بسیاری از سناتورهای آمریکایی هم چنین هدفی را دنبال می‌کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: