۲۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۲

معاون وزیر علوم خبر داد: اختصاص بودجه یک میلیارد تومانی به انجمن‌های علمی در سال جاری

هفتمین جشنواره ملی حرکت با تقدیر از ۱۰۳ برگزیده ، ۲۸ تا ۳۰ مهر ماه در دانشگاه شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اعلام این خبر اظهار کرد در هفتمین جشنواره ملی حرکت ۱۷ هزار اثر علمی پژوهشی از سوی انجمن‌های علمی سراسر کشور ارائه شده که این آثار ابتدا از سوی دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت بیش از یکهزار و ۱۰۰ اثر به مرحله سراسری راه یافتند.

سید ضیا هاشمی

به گفته وی، سپس آثار ارائه شده در ۱۶ حوزه مورد بررسی قرار گرفتند و در نهایت ۱۰۳ اثر، فرد و انجمن برگزیده در جشنواره معرفی خواهند شد.

هاشمی ۱۶ حوزه مورد بررسی را در بخشهای اختراعات،‌ ابتکارات و نوآوری‌ها ، تالیف و ترجمه کتاب، دبیر انجمن برگزیده، حامیان انجمن‌های علمی، استادان مشاور برگزیده، حرکت‌های کارآفرین دانشجویی نمونه، کارشناسان انجمن و نشریات و … برشمرد.

وی با بیان این که در حال حاضر شش هزار و پنجاه انجمن علمی دانشجویی در کشور ثبت شده است، تصریح کرد: انجمن‌های علمی دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت، جزء این آمار نیستند.

هاشمی گفت: ۳۷ درصد از مجموع انجمن‌های علمی دانشگاه‌ها مربوط به حوزه علوم انسانی هستند.

معاون وزیر علوم با بیان این که سال گذشته وزارت علوم، بودجه مستقلی برای انجمن‌های علمی اختصاص نداد، افزود: سال گذشته بودجه انجمن‌های علمی از طریق معاونت علمی ریاست جمهوری اختصاص یافت اما امسال از سوی وزارت علوم یک میلیارد تومان به انجمن‌های علمی دانشگاه‌ها اختصاص یافت.

وی با تاکید بر این که میزان حمایت از انجمن‌ها باید افزایش یابد گفت: در حال حاضر وضعیت حمایت از انجمن‌ها برای ما نیز رضایتبخش نیست و در تلاش هستیم تا میزان حمایتها را افزایش دهیم.

هاشمی با تاکید بر این که انجمن‌ها باید نقش بیشتری را در موضوع کرسی‌های آزاد اندیشی ایفا کنند تصریح کرد: انجمن‌های علمی باید سکاندار کرسی‌های آزاداندیشی شوند و در این حوزه ما آمادگی حمایت ویژه از انجمن‌های علمی را داریم زیرا نگاه به این کرسی‌ها توجه علمی و بنیادی است.

وی با تاکید بر این که انجمن‌های علمی استادان توسط معاونت پژوهشی وزارت علوم و دانشگاه‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرند افزود: اما انجمن‌های علمی دانشجویی زیر نظر اداره علمی اداره کل فرهنگی وزارت علوم فعالیت می‌کنند.

معاون وزیر علوم جشنواره ملی حرکت را بستری برای معرفی تلاشهای علمی دانشجویان سراسر کشور توصیف کرد و گفت: در واقع این انجمن‌های علمی بستر مناسب شکوفایی استعدادهای دانشجویان هستند و موضع وزارت علوم این است که این جشنواره توسعه یابد و در پی آن آثار فاخرتری تولید و به جشنواره ارسال شود.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت انجمن‌های علمی هدف از این اقدام را القای خودباوری و اعتماد به نقس بالاتر به دانشجویان و افزایش خلاقیتهای علمی دانست.

معاون وزیر علوم همچنین درباره زمان برگزاری جشنواره فارابی گفت: این جشنواره باید با حضور رییس‌جمهور برگزار شود که در این زمینه دفتر ریاست‌جمهوری از ما چندین زمان پیشنهادی را خواسته است و ما منتظر هماهنگی نهایی هستیم.

وی با بیان که فرایند داوری و مقدمات برگزاری جشنواره فراهم شده است، افزود: از نظر مالی در این مرحله از جشنواره مشکلی نداریم و به محض هماهنگی جشنواره برگزار خواهد شد.

منبع: ایسنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: