۲۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۵۱

اجرای طرح جدید کنترل مصرف گازوئیل در کشور/ اعطای سهمیه بر اساس پیمایش

بر اساس طرح جدید کنترل مصرف گازوئیل سهمیه گازوئیل خودروهای گازوئیل‌سوز با ظرفیت زیر ۱۰ تن به ۳ زیرگروه تقسیم می‌شود و مطابق با میزان مصرف واقعی و پیمایش به آنها سهمیه داده خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور طرح ساماندهی و تغییر کلاس کارت‌های هوشمند گازوئیل را در سه مرحله در دستور کار قرار داده که در واقع اولین مرحله آن از مهر ماه سال جاری در کشور عملیاتی شده است.

صادرات-گازوییل-ایران-به-افغانستان-نهایی-شد

به گفته معاون ستاد سوخت قرار است کارت سوخت خودروهای گازوئیل سوز با ظرفیت زیر ۱۰ تن به ۳ زیرگروه تقسیم شود که مطابق با میزان مصرف واقعی به آنها سهمیه داده خواهد شد.

اگرچه در پی اجرای گام اول قانون هدفمندسازی یارانه‌ها،‌ قیمت گازوییل ۸۰۰ درصد افزایش یافت و به کمتر از ۳۰ درصد قیمت جهانی رسید اما اکنون با افزایش نرخ ارز، قیمت گازوییل کمتر از ۱۰ درصد قیمت جهانی است و رشد قیمت‌ نتوانسته مانع افزایش مصرف این فراورده نفتی شود.

این تغییر در نرخ ارز موجب شده است تا روند قاچاق سوخت مخصوصا گازوئیل در ماه های اخیر افزایش یابد که یکی از دلایل اجرای این طرح کاهش و یا قطع کامل قاچاق گازوئیل است.

بر اساس این گزارش تولید نفت‌گاز درایران همواره هم تراز با مصرف آن و در برخی از سال‌ها بیش از مصرف بوده است با توجه به میزان تولید نفت گاز در کشور، افزایش بهره وری مصرف از طریق ایجاد امکان نوسازی ناوگان حمل و نقل خودروهای سنگین و همچنین کاهش خروج این فرآورده به خارج از کشور از طریق اصلاح قیمت، باید امکان صادرات نفت گاز فراهم می‌شد. این درحالی است که هم اکنون واردات نفت گاز به حدود ۶٫۵ میلیون لیتر در روز رسیده است.

به گفته مسئولان ستاد مدیریت حمل و نقل و مصرف سوخت به نظر می رسد اجرای این طرح کارامد موجب به کنترل مصرف گازوئیل در کشور شود.

منبع : فارس

تلگر

چهره‌

۱ دیدگاه
  1. ناشناس :

    راستی تکلیف تراکتورهای کشاورزی چه میشود

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: