۲۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۳۵
نیمه دوم سال ٩٤ با ارسال گاز ترش محقق می شود

بهره برداری از پالایشگاه فاز ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی در نیمه دوم سال ٩٤

پالایشگاه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با پیشرفت ٦٦,٧ درصدی کنونی، نیمه دوم سال ٩٤آماده فرآورش گاز است و در صورت گرفتن گاز از بخش دریایی سایر فازها می توان از ظرفیت آن برای سوخت زمستانی یا صادرات این حامل انرژی استفاده کرد.

به گزارش عیارآنلاین، سید غلامحسن گرشاسبی مجری فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی در گفتگویی از پیشرفت ٦٦,٧ درصدی پالایشگاه این دو فاز خبر داد و گفت: در این پالایشگاه کارهای بزرگی در بخش ساخت داخل انجام شده که نمونه آن ایرانی شدن سیستم کنترل پالایشگاه و ساخت اینکنل ٦٢٥ است؛ کالاهایی که هم اکنون در لیست تحریم قرار دارد.

پارس جنوبی

پارس جنوبی

گرشاسبی با اعلام پیشرفت فیزیکی ٧٢ درصدی ساخت دو سکوی دریایی فازهای ٢٠ و ٢١ میدان گازی پارس جنوبی اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزیهای صورت گرفته این فازها بصورت کامل در سه ماه نخست سال ٩٥ به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان این که ساخت خط لوله دریایی فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی ٥٤ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: هم اکنون عملیات حفاری ٢٢ حلقه چاه این فازها نیز حدود ٥٧ درصد پیشرفت داشته و تا پایان امسال حداقل ١٢ حلقه چاه در این دو فاز آماده خواهد شد.

مجری فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با اشاره به هزینه ٤,٥ میلیارد دلاری توسعه این فاز گفت: بیش از ٢ میلیارد دلار از این بودجه از طریق صندوق توسعه ملی و مابقی از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران تامین خواهد شد؛ ضمن آن که تاکنون در این پروژه مشکل منابع مالی در بصورت جدی نداشته ایم.

به پایه این گزارش طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با بکارگیری پیمانکاران و سازندگان داخلی و بصورت EPC اجرا خواهد شد. محل اجرای این فازها در خلیج‌فارس و سایت شماره یک منطقه‌ ویژه اقتصادی پارس واقع در بندر عسلویه است.

هدف از توسعه این فازها تامین روزانه ٥٠ میلیون مترمکعب گاز تصفیه ‌شده برای مصارف داخلی، بازیافت سالیانه یک میلیون تن گاز اتان قابل مصرف در صنایع پتروشیمی، بازیافت سالیانه ١,٠٥ میلیون تن گاز مایع مرغوب برای صادرات، تولید روزانه ٧٥٠٠٠ بشکه میعانات گازی گوگردزدایی و تثبیت‌شده برای صادرات و بازیافت روزانه ٤٠٠ تن گوگرد است.

ساخت و نصب ٢ سکوی سرچاهی مجهز به تسهیلات جداسازی آب، سرویسهای جانبی، پل ارتباطی و سکوی مشعل، حفر ٢٢ حلقه چاه تولیدی، نصب دو رشته لوله دریایی ٣٢ اینچ و دو رشته لوله ٥,٤ اینچ انتقال گلایکول جمعاً بطول تقریبی ٢١٢ کیلومتر و احداث پالایشگاه مستقل تصفیه گاز در منطقه ویژه اقتصادی پارس سایت یک، در حوالی بندرعسلویه واقع در استان بوشهر، تامین برق از نیروگاه مشترک طرح‌ها و تاسیسات زیربنایی موردنیاز، از جمله فعالیتهایی است که باید در فاز ٢٠ و ٢١ انجام شود.

منبع : شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: