۱۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۵
با راه اندازی سکوی C بزرگترین فاز پارس جنوبی:

بهره برداری کامل از فاز ۱۲ پارس جنوبی به پایان روزهای سرد سال موکول شد

بهره برداری کامل بزرگترین فاز پارس جنوبی به اواخر بهمن ماه و پس از پایان روزهای سرد سال موکول شده است.

به گزارش عیارآنلاین، با بهره برداری کامل از فاز ١٢ روزانه سه میلیارد فوت مکعب (معادل ٦٥ میلیون مترمکعب گاز شیرین) به شبکه سراسری تزریق خواهد شد.

پارس جنوبی-1

بهره برداری کامل از بزرگترین فاز پارس جنوبی جایگاه عمده ای در تحقق وعده وزارت نفت برای افزایش ۱۰۰ میلیون متر مکعبی گاز در سال جاری دارد.

براساس گزارش ها، اگرچه گاز این فاز عظیم پارس جنوبی تا پایان سال به طور کامل به شبکه سراسری وارد می شود اما بهره برداری کامل از آن در اوج روزهای سرد سال نخواهد بود.

به گفته رسول فلاح نژاد ، سکوی C فاز ١٢ پارس جنوبی تا بهمن ماه سال جاری، یعنی در زمانی که اوج فصل سرما پشت سر گذاشته شده است، به بهره برداری خواهد رسید.

براساس شرایط آب و هوایی کشور، اوج فصل سرمای از آذر ماه آغاز و تا اوایل دی ماه و یا ابتدای بهمن ماه به پایان می رسد و پس از آن از شدت سرما کاسته می شود.

رسول فلاح نژاد مجری فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی در خصوص روند راه اندازی بخش های باقی مانده فاز ۱۲ پارس جنوبی، اظهار داشته است: سکوی B فاز ١٢ پارس جنوبی اوایل آذر ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید.

وی گفت: سکوی C فاز ١٢ پارس جنوبی نیز حداکثر تا بهمن ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید، از این رو با بهره برداری از این سکو تا پایان سال تولید این فاز در مجموع به بیش از ٦٥ میلیون مترمکعب خواهد رسید.

فلاح نژاد افزود: هم اکنون سکوهای دریایی فاز ١٢ در مرحله بهره برداری و راه اندازی هستند، اما اگر به هر دلیلی در زمستان این سکوها از سرویس خارج شوند، برای اینکه بتوانیم از حداکثر ظرفیت پالایشگاه این فاز در زمستان بهره ببریم خط لوله بین فازی را ایجاد می کنیم.

مجری فاز ١٢ میدان گازی پارس جنوبی ادامه داد: برای راه اندازی واحدهای باقیمانده پالایشگاهی در خشکی از گاز این سکو استفاده خواهد شد، اما چون امکان وقوع حادثه یا کار اضافی در این سکو وجود دارد، هم اکنون در حال ایجاد امکان استفاده از گاز فازهای ٦ تا ٧ پارس جنوبی در این فاز هستیم.

فلاح نژاد افزود: هم اکنون عملیات هوکاپ (اتصال خط لوله به سکو) و پیش راه اندازی سکوهای B و C فاز ١٢ پارس جنوبی به پایان رسیده، براساس برنامه ریزی انجام شده عملیات راه اندازی این دو سکو در حال انجام است.

پیش از این مجری فاز ١٢ پارس جنوبی از راه اندازی کامل فاز ۱۲ تا قبل از فصل سرما خبر داده و گفته بود: تا قبل از فصل سرما و آغاز تقاضای زمستانی میزان تولید گاز فاز ۱۲ به ٣ میلیارد فوت مکعب در روز افزایش می یابد.

فاز ١٢ پارس جنوبی از نظر حجم کار، میزان سرمایه گذاری و تولید بزرگترین فاز منطقه گازی و نفتی پارس جنوبی به شمار می رود.

در اواخر اسفندماه سال گذشته، با بهره برداری از واحد اول فاز ۱۲ پارس جنوبی، روزانه بیش از ١٢میلیون مترمکعب گاز طبیعی به شبکه سراسری تزریق شد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: