کشاورزان برای تامین نهاده ها مشکلی نخواهند داشت/ خرید گندم دو برابرسال قبل

مدیر کل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اطمینان می دهیم که کشاورزان در تامین نهاده های کشاورزی هیچ نگرانی نداشته باشند.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی کاظم نژاد که عصر امروز جمعه در برنامه مناظره حضور یافته بود افزود:درست است که قیمت اعلامی خرید تضمینی گندم ممکن است باعث نارضایتی بخشی از کشاورزان شده اما اطمینان می دهیم که کشاورزان در تامین نهاده های کشاورزی هیچ نگرانی نداشته باشند.

گندم

وی ادامه داد: قیمت یکی از ابزارهای حمایتی از بخش کشاروزی است که می تواند تاثیرات متفاوتی هم در بخش تولید و هم در بخش مصرف داشته باشد.

به گفته مدیر کل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاروزی، باید توجه داشت که توجه به قیمت بخش مصرف کننده و محدود نگه داشتن تولید کننده آثار نامطلوبی خواهد داشت در حالی که توجه به تولید کننده می تواند در بلند مدت رفاه اجتماعی آحاد جامعه را به همراه داشته باشد.

کاظم نژاد با اشاره به آمارهای مراجع بین المللی حوزه کشاورزی گفت: در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۱۱ میلیارد یورو از بخش های مختلف بخش کشاورزی حمایت شده است یا برای مثال سنای آمریکا یارانه بخش کشاورزی برای بازه زمانی ۱۰ ساله را ۹۵۵ میلیارد دلار در نظر گرفته است که این میزان در مقایسه با بازه ۱۰ ساله قبل ۵۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

** تاکنون هفت میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده است

مدیر کل امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: دولت سال گذشته قیمت به موقع و مناسبی برای خرید تضمینی گندم اعلام کرد که در نتیجه آن تاکنون هفت میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده است این در حالی است که سال قبل از آن میزان گندم خریداری شده از کشاروزان سه میلیون ۵۰۰ هزار تن بوده است.

کاظم نژاد خاطرنشان کرد: قیمت اعلامی ۲۴ قلم کالای بخش کشاورزی مناسب است. البته قیمت گندم در مقایسه با سایر قیمتها کمتر است و باید تلاش شود یا این قیمت اصلاح شود و یا از ابزارهای حمایتی دیگر مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: دولت به جهاد کشاورزی ماموریت داده است یا طرح تکمیلی به دولت ارائه شود تا اگر امکان اصلاح قیمت وجود دارد این قیمت اصلاح شود و در غیر این صورت از راهکارهای دیگری استفاده شود اما کشاورزان اطمینان داشته باشند که در تامین نهاده های کشاورزی مشکلی نخواهند داشت.

**در خرید تضمیمی گندم نرخ تورم مد نظر قرار گیرد

رییس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به مشکلات بخش کشاوزی گفت: کشاورز معمولا به دنبال کار است و به فکر تشکیل صنف برای دفاع از حقوق صنفی خود نیست .

 سید موسی رهنمایی ادامه داد:کشاورزان در اتمام ابعاد مشکل دارند و امروز هم نیازمند بازنگری فرهنگی به مقوله کشاورزی هستیم تا جوانان به سمت فعالیت های کشاورزی سوق داده شوند و فعالیتهای این بخش اقتصادی شود .

وی همچنین درباره قیمت سال جاری خرید تضمینی گندم نیز گفت: باید در این قیمت با توجه به نرخ تورم ۲۰ درصدی بازنگری شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز گفت:تاکنون تلاش هایی برای ارتقای بخش کشاورزی شده است اما این تلاش ها کافی نبوده است.

 ناصرعاشوری  اقدامات انجام شده برای خودکفایی گندم، تصویب طرح انتزاع را از جمله اقدامات انجام شده برای بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: بخش کشاوزی دارای ضایعات زیادی است و باید در جهت مدیریت این ضایعات و افزایش راندمان بخش کشاوزری گام برداشته شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر بخش کشاروزی باید از معافیت های ویژه ای برخوردار باشد و آموزش کشاورزان هم که تاکنون مورد غفلت بوده است مورد توجه قرار بگیرد.

** بازار روسیه مورد توجه قرار گیرد

نماینده مردم فومن در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم ملحوظ کردن جوایز صادراتی برای بخش کشاورزی گفت: در حال حاضر روسیه بازار مناسبی برای محصولات کشاورزی ایران است و باید دید دولت چه میزان توانسته در این زمینه گام بردارد.

به گفته عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نرخ خرید تضمینی امسال گندم چند درصد پایین تراز نرخ تورم است و بر اساس قانون این نرخ باید افزایش یابد.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: