۱ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۷
گمرک چین خبر داد

کاهش ۳۰ درصدی واردات نفت چین از ایران به دلیل تعمیر پالایشگاه‌ها

به دلیل انجام تعمیرات در پالایشگاه های چینی واردات نفت این کشور از ایران در اوت ۲۰۱۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳۰ درصد کاهش یافت و به ۳۱۱ هزار و ۶۵۳ بشکه در روز رسید.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از رویترز، به دلیل انجام تعمیرات در پالایشگاه های چینی مشتری نفت ایران، واردات نفت این کشور از ایران نسبت به یک سال قبل نزدیک به ۳۰ درصد کاهش یافت و به پایین ترین رقم از ماه اکتبر تاکنون رسید.

کشتی - نفت
چین پس از انعقاد  شروع به افزایش خرید نفت از ایران کرد. از آن زمان تاکنون بخش عمده افزایش فروش نفت ایران مربوط به خریدهای چین بوده است.
ایران و قدرت های جهانی همچنان دارای اختلافاتی اساسی برای رسیدن به توافق جامع هسته ای هستند و به گفته یک مذاکره کننده ارشد ایران، با جاده ای دشوار برای رسیدن به توافق مواجه اند.
آمارهای گمرکی چین در روز دوشنبه نشان داد، واردات نفت چین از ایران در ماه اوت به ۱٫۳۲ میلیون تن، معادل ۳۱۱ هزار و ۶۵۳ بشکه در روز رسید که ۲۸٫۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشت.
واردات روزانه نفت چین از ایران در ماه اوت نسبت به ۵۵۸ هزار و ۸۶۵ بشکه در روز ماه جولای، ۴۴٫۲ درصد کاهش داشت.
یک مدیر تجاری مطلع از صادرات نفت ایران به چین گفت: «هیچ دلیل سیاسی ای پشت این کاهش نیست و دلایل فنی نظیر عملیات تعمیرات در برخی پالایشگاه های چنینی علت آن است.
وی افزود: «اگر شما به آمارهای میزان خرید نفت امسال نگاه کنید، ارقام همچنان مطابق با حجم ذکر شده در قراردادهاست.»
بر اساس آمارها، واردات نفت چین از ایران در بازه زمانی ژانویه تا اوت امسال به ۱۹٫۳ میلیون تن، معادل ۵۷۸ هزار و ۶۳۰ بشکه در روز رسیده که ۳۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
یک منبع ارشد در شرکت دراگون آروماتیکس، یک تولید کننده مستقل محصولات پتروشیمی و مشتری ثابت میعانات پارس جنوبی ایران گفت، این شرکت از اواسط اوت، فعالیت های پالایشگاهی خود را به مدت ۳ هفته برای انجام تعمیرات تعطیل کرده است.
واردات نفت چین از ایران در ماه آوریل به عددی بی سابقه رسید و در ماه می نیز بالا باقی ماند. به گفته مقامات صنعتی، شرکت سینوپک چین به دلیل ارزان تر بودن نفت ایران نسبت به نفت مشابه عربستان، از سال گذشته اقدام به افزایش خرید نفت از ایران کرده است.
بر اساس گزارش گمرک چین، ایران پنجمین تامین کننده بزرگ نفت چین است. رشد صادرات نفت ایران به چین در بازه زمانی ژانویه تا اوت، سریع ترین رشد میزان فروش نفت در میان تامین کنندگان اصلی نفت این کشور (عراق، عمان، آنگولا، روسیه و عربستان) به شمار می رود.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: