مشکلات کشاورزی ایران

قوانینی برای جلوگیری از تقسیم اراضی در برنامه ششم لحاظ شود

مشاور معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری در شورای عالی کشاورزی کشور گفت: در برنامه ششم توسعه باید قوانینی برای جلوگیری از تقسیم اراضی کشاورزی لحاظ شود.

به گزارش عیارآنلاین، عبدالغفار شجاع مشاور معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری در شورای عالی کشاورزی کشور در گفت‌وگویی در مورد اثرات خرد شدن اراضی کشاورزی گفت: کشورهایی که در بخش کشاورزی موفق‌ و تأمین کننده مواد غذایی بوده کشورهایی دارای اراضی یکپارچه کشاورزی هستند.

کشاورزی

وی افزود: در اراضی یکپارچه در مرحله کاشت، داشت و برداشت می‌توان از ماشین‌‌آلات و امکاناتی استفاده کرد که نیروی انسانی کمتری در آن دخیل باشد و این موضوع هزینه و قیمت تمام شده محصول نهایی را پایین می‌آورد.

مشاور معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری در شورای عالی کشاورزی کشور اظهار داشت: بنابراین با توجه به پایین بودن قیمت تمام شده محصولات کشاورزی این کشورها می‌توانند محصولات کشاورزی مورد نیاز بازار جهانی را با قیمت کمتری تأمین کنند.

شجاع گفت: در گذشته اراضی کشاورزی دشت گرگان یکپارچه بود و در این اراضی کلیه عملیات کشاورزی با استفاده از ماشین آلات مکانیزه انجام می‌شد، بنابراین محصول نهایی با قیمت کمتری تولید می‌شد و در رقابت با کشورهای دیگر قیمت محصول به دست آمده مناسب‌تر بود، در حالی که این اراضی هم‌اکنون به قطعات کوچکتر تبدیل شده است.

* در برنامه ششم قوانین مربوط به جلوگیری از تقسیم اراضی لحاظ شود

وی با بیان اینکه در قانون برنامه ششم توسعه حتما باید قوانین برای آب و جلوگیری از تقسیم شدن اراضی کشاورزی لحاظ شود، افزود: باید در قانون برای جلوگیری از تقسیم شدن اراضی کشاورزی به قطعات کوچکتر اصلاحاتی صورت گیرد.

مشاور معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری در شورای عالی کشاورزی کشور بیان داشت: به دلیل ارزش افزوده‌ای که در فروش اراضی کشاورزی نسبت به سودی که از تولید محصولات کشاورزی عاید کشاورز می شود، مالکان آن اراضی را می‌فروشند و این موضوع ما را به مسیر بدی می‌برد.

شجاع رئیس اسبق سازمان چای کشور تصریح کرد: در چند سال اخیر حمایت‌های دولت از بخش کشاورزی نسبت به سال‌های قبل‌تر کاهش یافت و همین موضوع لطماتی را به بخش کشاورزی وارد دارد، طوری که کشت برخی از محصولات و بخش‌هایی از شالیزارها از بین رفت و اراضی زیادی به ویلا تبدیل شد.

وی افزود: قیمت تضمینی در چند سال اخیر برای جلوگیری از تبدیل اراضی کشاورزی جوابگو نبوده و باید سازوکارهای حمایتی گسترده‌تری برای حمایت از کشاورز فراهم شود.

مشاور معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری در شورای عالی کشاورزی کشور گفت: خرید توافقی محصول یکی از راه‌های حمایت از کشاورزان است که البته باید با قیمت مناسبی محصولات از کشاورزان خریداری شود، همچنین در کنار این مقوله می‌توان امکانات دیگری در اختیار کشاورزان قرار دارد به عنوان مثال انبارها و سردخانه‌هایی برای نگهداری تولیدات کشاورزی برای آنها فراهم کرد.

* واردات ۳۰ میلیارد دلاری محصولات کشاورزی

شجاع با بیان اینکه کشاورزان نباید برای دریافت وام گرفتار بانک‌ها باشد، اظهار داشت: هم‌اکنون بیش از ۳۰ میلیارد دلار واردات محصولات کشاورزی داریم و برای تأمین غذای مردم کشور وابسته به واردات هستیم، در حالی که در گذشته ما صادر کننده بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی بودیم.

وی با بیان اینکه در صورت افزایش جمعیتی به ۱۵۰ میلیون نفر باید به فکر تأمین غذای آنها باشیم، تصریح کرد: واردات نیاز به ارز دارد، در حالیکه ما الان به پول نفت برای واردات وابسته هستیم و باید به فکر آینده باشیم و با گسترش بستر کشاورزی امکان تولید را در داخل فراهم کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: