بیم و امید تفاهم‌نامه ۷۰ میلیارد یورویی ایران با روسیه

انعقاد تفاهم نامه همکاری ۷۰ میلیارد یورویی بین ایران و روسیه علاوه بر ابعاد مثبت اقتصادی در عرصه دیپلماتیک به ویژه در تقویت موضع ایران در مذاکرات هسته ای نیز اهمیت بسیاری برای ایران دارد.

به گزارش عیارآنلاین، هفته گذشته یکی از بزرگترین تفاهم نامه‌های همکاری بین دو کشور ایران و روسیه به ارزش ۷۰ میلیارد یورو به امضا رسید، تفاهم نامه‌ای که در آن مقرر شده ایران به روسیه نفت خود را به قیمت روز به فروش برساند و ایران در ازای آن از روسیه کالا و خدمات به انتخاب خود دریافت کند.

زنگنه و نواک

این تفاهم‌نامه که از حدود ۲ ماه گذشته تهیه و نگارش آن آغاز شده بود هفته گذشته به امضای وزیر انرژی روسیه و وزیر نفت ایران رسید. این تفاهم نامه در حالی به امضا رسیده است که روسیه در پی ورود به خاک اوکراین از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم شده است.

این تحریم، بازارهای خوبی برای کشور‌های همسایه روسیه همچون ایران ایجاد کرده است و تفاهم نامه ایران و روسیه بنابر آمار ، بیش‌ از میزان تجارت ایران و اروپا و ایران و آمریکا در چند سال گذشته بدون توجه به تحریم‌ها است.

برخی کارشناسان بر این باورند وجود حق انتخاب ایران در رابطه با دریافت کالا یا ارز این کشور بسیار مفید است اما نباید از این نکته که دریافت کالا و خدمات از این کشور با نظر کارشناسی افراد خبره صورت گیرد،‌فراموش شود.

این حق انتخاب ایران زمینه‌ای ایجاد خواهد کرد تا ایران هر کالا و تکنولوژی که نیاز داشته باشد را از طریق روسیه تامین کند. این امر می تواند نیاز ایران به اروپا و آمریکا را قطع کند که در کنار آن می‌توان مدعی شد ایران در مذاکرات با ۱+۵ دستی پر خواهد داشت و با قدرتی مضاعف در این مذاکرات شرکت خواهد کرد.

در این رابطه عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به این که تفاهم نامه ایران و روسیه در مذاکرات ۱+۵ قدرت چانه زنی ایران را افزایش خواهد داد، بیان کرد: احتیاج است سیستم مشخصی برای روابط ایران و روسیه تعریف شود که این دو کشور در پی تحریم‌ها به یکدیگر نزدیک‌تر شوند.

جمشید عدالتیان در گفت‌و‌گویی اظهار کرد: رابطه با روسیه و مراودات تجاری دو کشور در ۲ تا ۳ ماه منتهی به مذاکرات با ۱+۵ آنچنان چشم گیر نیست اما نباید در زمان غیر از تحریم‌ها دو کشور از یکدیگر غافل شوند زیرا دو کشور همسایه هستند.

وی تاکید کرد: دنیا به دنبال منافع خود است و در پی افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده کالای ایرانی تحریم‌ها تاثیری بر مراودات تجاری ایران حتی با کشورهای تحریم‌ کننده نخواهد داشت و به دست آوردن بازارهای مناسب کالا و خدمات مناسب توسط افراد و تجار خبره دو چندان خواهد شد.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که نباید در سطح جهان و کشور احساسی برخورد شود گفت: دنیای تجارت آزاد را نباید فراموش کرد و مدل بلوک بندی برای رشد اقتصادی مناسب نیست و کشورهای نوظهور به دنبال ایجاد سیستم بانکی با روسیه هستند که این فعالیت حدود ۳۰ تا ۴۰ سال زمان نیاز دارد.

عدالتیان بیان کرد: در حال حاضر که در تحریم‌ها قرارداریم خوب است که نیازهای خود را از طریق روسیه تامین کنیم و از بازار جدید ایجاد شده بهترین بهره را داشته باشیم.
وی گفت: افزایش میزان حجم مراودات دو کشور نیاز به زیرساخت و ارتقا کیفیت محصولات ایران نسبت به ذائقه روس‌ها دارد.

اما باید توجه داشت در عرصه روابط بین الملل هیچ پدیده ای دائمی نیست و تحریم ها چه تحریم های ایران و چه تحریم های روسیه ممکن است در فردا لغو شود و چشم انداز لغو تحریم های روسیه نزدیکتر به نظر می رسد. از این رو نباید همه ظرفیت های کشور را به سمت روسیه هل داد چه این که در تاریخ روابط دو کشور چراغ قرمز های زیادی دیده می شود.

ایرج ندیمی عضو هیئت نمایندگان مجلس شوراس اسلامی گفت: فرصتی برای ایران در پی تحریم روسیه ایجاد شده تا در کنار تامین منافع اقتصادی منافع سیاسی ایران از طریق روسیه تامین شود.

وی ادامه داد: منطقی نسیت که در مذاکرات ۱+۵ به روسیه و چین اتکا کرد اما باید از آن‌ها به صورت منطقی در راستای رفع برخی موارد ایجاد شده در مذاکرات استفاده شود.
نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی یاداور شد: روسیه و چین نیز به دنبال منافع خود هستند و اگر منافع این کشورها از طریق دیگری تامین شود به سمت آن سوق پیدا خواهند کرد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: