۲۴ شهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۱

ابعاد جدید از تفاهم زنگنه و نواک پشت درهای بسته

زنگنه با تایید استفاده از توان روسیه برای تحقق وعده افزایش ظرفیت تولید نفت و میعانات گازی به ۵٫۷ میلیون بشکه، بعد جدیدی از تفاهم نامه ایران با همسایه شمالی خود را روشن کرد.

به گزارش عیارآنلاین، اگرچه گمانه زنی ها درباره جزییات تفاهم ایران و روسیه در شرایطی که دو کشور تمایلی به شفاف سازی درباره جزییات همکاری شان ندارند ادامه دارد و همچنان تهاتر کالا در برابر نفت ایران یکی از مواردی است که به نظر می رسد دو کشور در پشت پرده بر سر آن به تفاهم رسیده اند، اما بعد دیگر این تفاهم نامه استفاده از توان فنی روسیه در صنعت نفت و گاز برای محقق شدن وعده بلند پروازانه زنگنه مبنی بر افزایش ظرفیت تولید نفت و میعانات گازی به ۵٫۷ میلیون بشکه تا سال ۱۳۹۷ است.

زنگنه و نواک

بر این اساس چند روز پس از امضای تفاهم نامه بین بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان و الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه در مسکو، نشریه تایم در تحلیلی، تفاهم نامه منعقد شده بین ایران و روسیه را قرارداد نفتی خواند و اعلام کرد که قرارداد نفتی میان ایران و روسیه به ایران اجازه می‌دهد نفت خام خود را به روسیه بفروشد و در ازای آن از تجهیزات استخراج نفت روسیه و دیگر تکنولوژی‌ها در این زمینه استفاده کند که به نوعی به ایران امکان دور زدن تحریم‌ها را می‌دهد.

اگرچه مقامات دو کشور در برابر این تحلیل سکوت کرده و درباره تفاهم بر سر فروش نفت اعلام کردند که تا کنون چنین تفاهمی صورت نگرفته اما بیژن زنگنه، در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این که آیا از توان روسیه برای تحقق هدف افزایش ظرفیت تولید به ۵٫۷ میلیون بشکه استفاده خواهید کرد؟ گفت: از توان همه برای تحقق این هدف استفاده می کنیم.

بر این اساس زنگنه درحالی وعده بلندپروازانه رساندن ظرفیت تولید کشور به نزدیک شش میلیون بشکه در روز را مطرح کرده که وضعیت دشوار صنعت نفت پس از تحمل تحریم‌ها باعث کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت شده بود.

وی همچنین تاکید کرده که در صورت تداوم تحریم برنامه افزایش ظرفیت تولید باز هم محقق خواهد شد.

بر این اساس تولید نفت ایران طی چند سال گذشته به دلیل تحریمها به شکل قابل توجهی کاهش یافته و رشد تولید گاز طبیعی ایران نیز کند شده است،در واقع تحریم‌های بین‌المللی باعث لغو یا تاخیر پروژه‌های بالادستی در ایران و در نتیجه کاهش ظرفیت تولید نفت شده است و اکنون زنگنه به دنبال جبران این افت با استفاده از همه توان موجود است و اگر چه برخی در راستای تحقق این وعده زنگنه را خوشبین دانستند اما باید دید که استفاده از توان فنی روسیه به عنوان کشوری که نقشی مهم در تولید نفت و گاز در جهان دارد می تواند وزیر نفت را در راستای تحقق این وعده یاری کند؟

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: