سرپرست دانشگاه فرهنگیان مطرح کرد

تصویب برنامه راهبردی توسعه دانشگاه فرهنگیان در آینده/ تأکید بر استقلال دانشگاه فرهنگیان

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه به دنبال عملیاتی کردن تبدیل وضعیت مدرسان به هیأت علمی هستیم، گفت: تصویب برنامه راهبردی و سناریوی توسعه دانشگاه در دستور کارمان است.

به گزارش عیارآنلاین، نهمین اجلاس سراسری رؤسای پردیس‌ها و مراکز آموزش عالی دانشگاه فرهنگیان از امروز به مدت ۲ روز با حضور محمود مهرمحمدی سرپرست دانشگاه فرهنگیان، جمالی‌پور فرماندار شهرری، علی‌رضا کمره‌ای مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران و اعضای هیئت رئیسه این دانشگاه در پردیس شهید مفتح شهرری آغاز شد.

ظرفیت خالی دانشگاه

محمود مهرمحمدی سرپرست دانشگاه فرهنگیان در سخنانی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: امروز در این نشست تعدادی همکار جدید داریم که برای نخستین‌بار در دانشگاه فرهنگیان در خدمت‌شان هستیم و تعداد آنها ۱۳ نفر برادر و خواهر هستند که مسئولیت پردیس‌های کردستان، سیستان و بلوچستان، زاهدان، کرمانشاه، همدان، خراسان رضوی، ساری، یاسوج، قم و نسیبه تهران را برعهده گرفته است.

وی ادامه داد: شعار دانشگاه تعطیل می‌شود اما تربیت معلم هرگز شعاری است که از روی دست شهید بزرگوار باهنر برداشته شده است و فکر می‌کنیم امر تربیت معلم هرگز تعطیل نمی‌شود و فعالیت‌های مختلفی در طول تابستان در جریان است.

مهرمحمدی افزود: در تابستان امسال شاهد این پویایی بوده‌ایم اما تعدادی از پردیس‌‌ها در جهت معنا بخشیدن به شعار دانشگاه فرهنگیان بار مضاعفی به دوش کشیده و چراغ دانشگاه را به شکل فروزان‌تری روشن کرده است و اردوهای حیات طیبه را نیز در تابستان در دو نوبت در خراسان رضوی برگزار کردیم که به شکل حساب شده و بی‌سابقه در سطح دانشگاه شاهد آن بودیم.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان یادآور شد: در اولویت سال ۹۳ در آغاز سال سخن از ایجاد تحرک در ابعاد مختلف دانشگاه به میان آوردم و امروز می‌خواهم به همکاران خود بگویم با استفاده از فهم الگوی مدیریت جهادی باید به ایجاد خیزش و جهش بیندیشم در بخش باقی‌مانده سال ۹۳ و از سال تحصیلی جدید در حوزه آموزش انتظار بیشتری دارم.

وی اضافه کرد:‌ برای ارتقای کیفیت آموزش نیز تدارکات خوبی در معاونت تحصیلات تکمیلی دیده شده است چرا که آموزش کارکرد نخست حداقلی و مقدم هر دانشگاه است و آموزش با کیفیت در رأس حقوق مسلم دانشجویان در هر دانشگاهی است و دانشگاه فرهنگیان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مهرمحمدی با تأکید بر خیزش و جهش در حوزه‌های فرهنگی و پژوهشی یادآور شد: خیزش و جهش در حوزه‌های فرهنگی و پژوهشی هم باید در نظر گرفته شود اما در حوزه آموزشی باید اولویت قائل شویم و خیزش و جهش در این حوزه باید در سطح پردیس‌ها و واحدهای دانشگاهی رخ دهد و از مدیران انتظار ویژه دارم با نگاه دقیق به این موضوع بنگرند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان اظهار داشت: توجیه مؤلفه‌های سند جامع آموزشی در دانشگاه فرهنگیان و بحث ارتقای کیفیت آموزشی در این اجلاس مورد توجه است و اجرای این نشان دهنده این است که باید مدیران پردیس‌ها آمادگی لازم را داشته باشند.

مهرمحمدی با اشاره به تدارک امیدوارکننده برای رفع کاستی‌های موجود خاطرنشان کرد: ایجاد جهش در هوشمندسازی اتفاق افتاده است و در این خصوص تدارکات خوبی دیده شده و امیدوارم با شروع سال تحصیلی شاهد اتفاقات خوبی در هوشمندسازی باشیم و برنامه راهبردی برای بخش هوشمندسازی نیز در نظر گرفته شده است و یکی از اولویت‌های اصلی ما است و امیدواریم شاهد خیزش در این عرصه باشیم.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به هیئت‌ امنای دانشگاه فرهنگیان به فرجی دانا وزیر سابق علوم اشاره کرد و گفت: وی از حامیان جدی دانشگاه فرهنگیان بود که متأسفانه و البته با اراده مجلس شورای اسلامی در راستای حقی که آنها برای استیضاح دارند کنار رفت اما به اعتقاد بنده آموزش عالی کشور از وجود یک شخصیت بارز، برجسته، متدین و انقلابی و دارای دید و نگرش در عرصه علم و فناوری محروم شد.

وی گفت: باید حضور آقای نجفی را مغتنم شمرد و با سابقه آموزش و پرورشی که دارد می‌تواند موفق شود.

مهرمحمدی به مصوبات هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و افزود: می‌توان به طرح تشکیلاتی جدید اشاره کرد که شامل دو بخش تحول در تشکیلات ستاد در سازمان مرکزی است و ما عملاً شروع به اجرای آن کرده‌ایم و بخش دیگر مربوط به تشکیلات استانی است که با عناوین مختلف بیان شده است.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان در خصوص برنامه لایه استانی پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان افزود: بعد از اخذ مصوبه از هیئت امنا که مصوبه‌ای برای ایجاد بالندگی و افزایش کارآیی دانشگاه فرهنگیان است ما خیلی هیجان‌زده بودیم و برای اینکه از قِبل اجرای بد، یک ایده خوب را فدا نکنیم تصمیم گرفتیم یک فاز برای اجرای لایه استانی در نظر بگیریم و ستاد استقرار تشکیلات جدید با هدف تدارک نرم‌‌افزاری استقرار لایه استانی قبل از اجرا تشکیل شده است و در یک بازه زمانی ۳ ماهه تا پایان آبان‌ماه قرار است نرم‌افزارهای لازم برای اجرای لایه استانی را فراهم کنیم و تشریح شفاف وظایف مدیران استانی در همه عرصه‌ها تهیه شده و در تدارک دستورالعمل‌های این مجموعه هستیم.

مهرمحمدی اضافه کرد: باید وظایف و اختیارات سازمان مرکزی به لایه استانی تفویض شود که در آینده اتفاق خواهد افتاد.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان به مصوبه دیگر هیئت امنا اشاره کرد و گفت: تبدیل وضعیت مدرسان به هیئت علمی مورد توجه است و بنده با مجموعه مدیران در سازمان مرکزی آن را یک اتفاق مهم می‌دانیم و به دنبال عملیاتی کردن آن هستیم و به عنوان یک خبر پشت‌پرده می‌گویم همان مقدار که این مصوبه برای ما خوشایند بود در جاهای دیگر شوک‌های از نوع دیگر ایجاد کرد که عنوان می‌شد این چه خطا و خلافی است اما برای عملیاتی کردن آن نیز موانعی وجود دارد و ما هیچ ابایی از حضور در هر مرجعی برای دفاع از این مصوبه نداریم و در اجرای این مصوبه مصمم هستیم.

وی ادامه داد: البته باید این مصوبه به امضای رئیس جمهور برسد و یک قید ۱۰ سال ماندگاری نیز وجود دارد که فرد بعد از هیئت علمی شدن ۱۰ سال ادامه دهد که باید روی آن کار کنیم و راه حل نیز در این خصوص داریم.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان در خصوص مهم‌ترین بحث دستور هیئت امنای دانشگاه خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم برنامه راهبردی و سناریوی توسعه دانشگاه فرهنگیان را در جلسه‌ای با حضور رئیس جمهور به تصویب برسانیم و البته این برنامه را در دانشگاه تصویب کرده‌ایم و از ابتدا نیز در دستور کار بوده است اما برنامه انباشته شده زیادی در دستور کار وجود داشته است که مانع این کار شده و منظور از سناریوی توسعه، توسعه کمی است و به محض تصویب برنامه‌ راهبردی باید تدوین عملیاتی برنامه‌های بلندمدت تر پردیس‌ها نیز انجام شود.

مهرمحمدی با اشاره به شروع به کار دیرهنگام شورای اقتصاد و بهره‌وری در دانشگاه فرهنگیان گفت: این مربوط به سال ۹۲ بوده است و شورای بسیار مهمی است که امیدواریم با فعال شدن آن مأموریت تنوع بخشی به منابع و بهینه‌سازی مصارف انجام شود و کمیسیونی در سطح استان‌ها و پردیس‌ها برای اجرای سیاست‌های مربوط به این ۲ حوزه شکل خواهد گرفت.

وی با تأکید بر استفاده از خیرین یادآور شد: در استفاده از منابع خیرین عقب هستیم و قرار است مجمع خیرین تشکیل شود اما در بسیاری از استان‌ها حرکت‌های خوبی در این خصوص صورت گرفته است.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان اضافه کرد: استقلال سازمانی دانشگاه نقش کلیدی برای ما دارد و بسیار حائز اهمیت است و پدیده نوظهور بودن دانشگاه فرهنگیان نیز قابل فهم است اما هیچ عذری پذیرفته نیست که با اقدامات خودمان به حیثیت مستقل سازمانی لطمه بزنیم و باید با تعامل، صبوری و ایمان به اینکه دانشگاه فرهنگیان می‌تواند به عنوان ذخیره استراتژیک ایفای نقش کند عمل کنیم و نگذاریم خدشه‌ای به آن وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص حیطه حوزه عمل دانشگاه فرهنگیان قصد داریم نشست‌هایی با مسئولان آموزش و پرورش انجام دهیم و با صبر و سعه صدر بگویم دانشگاه نمی‌تواند در قبال مأموریت سترگ خودش پاسخگو و مسئول دانسته شود اما اختیار در دستش نباشد.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: