معاون آموزشی وزیر بهداشت در گفت‌وگویی اعلام کرد:

در کنار طرح تحول نظام سلامت، طرح تحول نظام آموزشی هم در دست اجراست

معاون آموزشی وزیر بهداشت از طراحی دوره‌های یک تا ۷ ساله برای طرح تحول نظام سلامت خبر داد و گفت: بسته تحول نظام آموزشی نیز به زودی به دانشگاه‌ها ابلاغ و از مهرماه تحلیل و برآورد نیروی انسانی و مقاطع تحصیلی مورد نیاز اجرا می‌شود

به گزارش عیارآنلاین، سید امیرمحسن ضیایی در گفت‌وگویی در رابطه با اقدامات لازم برای تأمین نیروی انسانی در طرح تحول نظام سلامت، گفت: در بخش پرستاری سعی کردیم ظرفیت‌ها را ارتقا دهیم و برنامه‌های جدیدی در دست داریم که احیای کاردانی پرستاری، قرارداد با دانشگاه آزاد برای تربیت پرستار و ایجاد دوره یکساله کمک پرستاری از جمله این برنامه‌ها است.

ضیایی

وی ادامه داد: برای بخش پزشکی و تخصص امسال سعی کرده‌ایم ظرفیت‌ها را با وجود اینکه کار سختی بود افزایش دهیم و با همکاری سایر بخش‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی آن را انجام خواهیم داد تا همزمان سطح کیفی فعلی آموزش نیز افت نکند.

ضیایی افزود: در کنار طرح تحول نظام سلامت، طرح تحول نظام آموزشی هم به عنوان یک برنامه درازمدت در دست اجراست که آن را نباید فراموش کنیم که شامل آموزش کیفی نظام آموزشی است، بسته آن آماده شده و دستورالعمل‌ها و برنامه‌های آن به زودی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت، گفت: همچنین موضوع تعیین رشته و مقاطع مورد نیاز نظام سلامت را انجام داده‌ایم و با دانشگاه‌ها به توافق رسیده‌ایم تا از مهر ماه رشته‌های مورد نیاز نظام سلامت شناسایی شود.

وی گفت: بحث تحلیل و برآورد نیروی انسانی مورد نیاز کشور اینکه چه تعداد نیرو می‌خواهیم نیز در طرح تحول نظام آموزشی دیده شده است.

ضیایی گفت: برای طرح تحول نظام سلامت دوره‌های یک تا ۷ ساله طراحی می‌شود تا در کوتاه‌مدت نیاز به نیروی انسانی برآورده شود.

امتیاز ویژه برای دانشگاه‌های محروم

وی ادامه داد: در طرح خدمت و اعزام پزشک به مناطق محروم نیز قانون عدالت آموزشی و بومی‌گزینی را در دست داریم و برای کمک به بومی‌گزینی در مناطق محروم و کم‌برخوردار به این دانشگاه‌ها اجازه داده‌ایم که قراردادهایی با معاونت آموزشی وزارت بهداشت ببندند تا علاوه بر ظرفیت فعلی بتوانند با کمک آزمون دستیاری و کنکور از ظرفیت بومی مناطق خود استفاده کنند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت، افزود: بنابراین شرایط ویژه‌ای برای مناطق محروم در نظر گرفته شده تا ظرف ۱۰ سال نیازشان به نیروی انسانی در منطقه تحت پوشش برطرف شود مثلاً به دانشگاه سیستان و بلوچستان اجازه می‌دهیم ۸۰ درصد یا تمام ظرفیت پذیرش خود را بومی کنند.

وی افزود: این دانشگاه‌ها تعهد می‌دهند تا ظرف ۱۰ سال آینده از ستاد وزارت بهداشت تقاضای نیرو نکنند و از ظرفیت‌های موجود در منطقه خود استفاده کنند.

ضیایی گفت: در ماه جاری ۲۵ هزار دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شوند که فقط ۵ هزار نفر آنها داروساز و دندانپزشکی است و به نظر می‌رسد برای اعزام و رفع نیازهای طرح تحول نظام سلامت کمک کننده باشد.

معاون آموزشی وزیر بهداشت، ادامه داد: ما متعهد هستیم که اگر ظرفیتی ایجاد می‌کنیم واقعی باشد در حالی که چیزی که تاکنون اگر بوده فقط روی کاغذ بوده و فقط در حد تکلیف به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شده است.

منبع :  فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: