۲۱ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۳
مشاور معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهادکشاورزی؛

تحویل آب حجمی مورد تقاضای کشاورزان تنها راهکار رفع کمبود منابع آبی کشور

مشاور معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهادکشاورزی گفت: بحران محدودیت منابع آبی و کمبود این مایع حیاتی تنها با مدیریت صحیح منابع آبی بخش کشاورزی و تحویل آب حجمی مورد نیاز کشاورزان متناسب با زمین و نوع محصول قابل کشت برطرف می شود.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا جانباز روز جمعه در گفت و گویی افزود: کشور ما به دلیل کاهش حجم بارندگی و سطح روان آبها به شدت با محدودیت منابع آبی مواجه است که برای جبران کاهش اثرات منفی بارش باید با تحویل آب حجمی در کمتر از پنج سال مصرف آب کشاورزی را با همکاری وزارتخانه های جهادکشاورزی و نیرو و عزم ملی مدیریت کنیم.

حمیدرضا جانباز

وی مجموع اراضی آبی کشور را در حال حاضر معادل ۸٫۷ میلیون هکتار عنوان کرد و افزود: این بدان معنی است که اکنون بیش از ۹۲ درصد محصولات کشاورزی کشور ما در اراضی آبی تولید می شود و کمتر از ۸ درصد تولیدات ما دیم است.

به گفته جانباز، هم اکنون متوسط حجم بارندگی کشور به ۲۲۸ میلیمتر در سال رسیده و حجم روان آبها ۴۰ درصد کاهش یافته که این امر محدودیت منابع آبی در شهرهای بزرگی چون تهران، اصفهان و مشهد را تشدید کرده است.

وی گفت: ما می توانیم مصرف آب را در قالب تحویل حجمی به کشاورزان و متناسب با برنامه تولید آنها و بشرط بهره گیری از علم و فناوری های نوین بخش کشاورزی مدیریت کنیم.

وی با اشاره به اعلام اخیر یکی از معاونین وزیر نیرو مبنی بر اینکه به دنبال جایگزینی مدیریت تقاضای آب در مدیریت عرضه بخش کشاورزی هستیم، گفت: چنین اقدامی از سوی وزارت نیرو برای بخش کشاورزی مسرت بخش خواهد بود چرا که در آن صورت کشاورز باید آب را متناسب با نوع محصول تولیدی و سطح اراضی زیرکشت دریافت کند که به طور حتم از مصرف بی رویه آب در این بخش جلوگیری خواهد شد.

وی اضافه کرد: وزارت جهادکشاورزی نیز با مدیریت خود می تواند محصول متناسب با میزان آب دریافتی را از کشاورزان مطالبه کند.

مشاور معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهادکشاورزی بر ضرورت اعمال مدیریت تقاضا در مصرف آب تاکید کرد و افزود: هم اکنون کنترل مصرف آب در بخش شرب و صنعت به راحتی انجام و آب به شکل حجمی به مشترکین تحویل می شود زیرا از این طریق افراد پرمصرف قابل شناسایی هستند.

وی در همین ارتباط اضافه کرد: متاسفانه در بخش کشاورزی آب به شکل آزاد در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و چون میزان مصرف آب قابل پایش نیست نمی توانیم به آنها بگوئیم چه میزان آب مصرف کنند.

به گفته جانباز، در مصرف آب شهری و صنعتی کنتور میزان مصرف آب را پایش می کند اما با توجه به شرایط فعلی انجام این امر در بخش کشاورزی میسر نیست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از حدود ۷۷۰ هزار حلقه چاه تنها ۴۰ هزار حلقه آن دارای کنتور است، گفت: باید با یک عزم ملی تمام چاه های بخش کشاورزی به کنتور هوشمند و حجمی مجهز شود تا آب مصرفی این بخش نیز کنترل شود.

وی افزود: به طور مثال در دشت اسفراین استان خراسان شمالی چاه های برقی دارای کنتور حجمی شدند و پس از ۳ سال پایش و مانیتورینگ و هماهنگی با کشاورزان، آب مصرفی کشاورزی آن منطقه مشخص شد و در این مدت مصرف آب چاه های این منطقه به نصف رسید.

وی ادامه داد: در واقع در دشت اسفراین توانستیم با کاهش مصرف آب به یک سوم، سطح زیرکشت را با بهره گیری از بذور اصلاح شده، آبیاری نوین و کود مناسب حفظ کنیم که این امر باید به تمام اراضی کشاورزی کشور تعمیم داده شود.

جانباز تصریح کرد: همچنین کشور ما به دلیل اقلیم خشک دارای انرژی مناسب خورشیدی است که باعث می شود سالانه بین ۳ تا ۴ نوع محصول از اراضی کشاورزی برداشت کنیم به طور مثال در گیلان و مازندران می توانیم با مدیریت صحیح، تجهیز، نوسازی و زهکشی اراضی دو بار کشت برنج، سبزی و صیفی و کلزا داشته باشیم.

وی اظهار داشت: دولت در سنوات گذشته اقدامات عمرانی زیادی در بخش کشاورزی داشته به طوری که تاکنون یک میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار، ۷۰۰ هزار هکتار تجهیز و نوسازی و زهکشی اراضی برای کشاورزی مدرن و یک میلیون هکتار شبکه فرعی اجرایی شده که این میزان با توجه به بحران شدید منابع آبی کافی نیست و باید هرچه سریعتر اقدامات وسیع تری در این خصوص انجام شود.

این مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی معتقد است: با بکارگیری از فناوری های پیشرفته، فارغ التحصیلان کارآمد و نصب کنتورهای حجمی می توان مدیریت مصرف آب بخش کشاورزی را در کمتر از ۵ سال بهبود بخشید چرا که کشور ما بهترین سازنده کنتور آب در دنیاست و کنتورهای ساخت ایران حتی در اردن و عمان نصب می شود، بنابراین باید مشکل نصب کنتور آب در بخش کشاورزی کشور ما نیز برطرف شود.

مشاور معاون آب، خاک و صنایع وزارت جهادکشاورزی تاکید کرد: فرهنگ سازی در کاهش مصرف و مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی می تواند کم هزینه ترین و پربازده ترین اقدام باشد اما به زمان زیادی نیاز دارد که با توجه به محدودیت منابع آبی در کشور دیگر فرصتی برای انجام اقدامات با بازده زمانی طولانی نداریم اما در عین حال همراه با سرمایه گذاری و استفاده از فناوری های نوین در بخش کشاورزی باید فرهنگ سازی نیز نهادینه شود.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: