۲۱ شهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۲
استاندارگیلان:

خرید توافقی برنج از سوی دولت تحرک جدیدی در بازار ایجاد می کند

استاندار گیلان گفت : با توجه به مصوبه خرید توافقی برنج از سوی هیات دولت ، تحرک جدیدی در بازار برنج ایجاد می شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمدعلی نجفی عصر روز پنجشنبه در بازدید از کارخانجات برنج کوبی شهر رشت در گفت و گو با کشاورزان و کارخانه داران برنج، مسائل و مشکلات آنان بویژه رکود بازار برنج داخلی را مورد بررسی قرار داد.

شالیزار برنج

وی بیان کرد: از زمستان گذشته با ارسال نامه و رایزنی های مختلف با وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت ، معدن و تجارت خواستار جلوگیری از واردات برنج در زمان دروی این محصول و افزایش تعرفه واردات شده بودیم.

وی گفت : در پی گزارش استانداران استان های مازندران و گیلان در خصوص بازار راکد فروش محصول برنج کشاورزان، مقرر شد سازمان تعاون روستایی نسبت به خرید توافقی برنج از کشاورزان اقدام و شرکت بازرگانی دولتی نیز از عرضه برنج وارداتی در بازار جلوگیری کند.

استاندار گیلان ادامه داد: به منظور حمایت از کشاورزان، همه دستگاه های دولتی باید برنج مورد نیاز خود را از محصول تولیدی داخل کشور تامین کنند.

نجفی با بیان اینکه دولت دغدغه فروش محصولات کشاورزی را دارد، تصریح کرد: دستگاه های دولتی نیز از ابتدای کار دولت تدبیر و امید حتی یک کیلوگرم برنج خارجی وارد کشور نکرده اند.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که برنج داخلی در بازار عرضه می شود، برنج وارداتی توزیع نمی شود و این شرایط حداقل تا آذرماه ادامه می یابد.

نجفی همچنین با اشاره به افزایش تعرفه واردات برنج گفت: تعرفه واردات برنج خارجی از ۱۰ درصد به ۴۰ درصد در فصل برداشت افزایش یافته و این موضوع به معنای این است که تجار و بازرگانان برای واردات برنج باید چهار برابر تعرفه پرداخت کنند که برای آنان مقرون به صرفه نیست.

وی گفت : مجموع این تصمیمات به نفع کشاورزان است و برنج داخلی در سبد حمایتی دولت قرار می گیرد.

استاندار گیلان همچنین از صدا و سیما خواست برای حمایت از کشاورزان، پخش تبلیغات برنج خارجی را تا پایان آذرماه متوقف کنند.

به پایه این  گزارش، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری چهارشنبه گذشته، در پایان نشستی که با موضوع خرید توافقی برنج استان های شمالی با حضور وزرای جهاد کشاورزی و صنعت ، معدن و تجارت و مدیران مرتبط برگزار شد از خرید توافقی محصول برنجکاران شمالی با هدف حمایت از این بخش خبر داد.

محمدباقر نوبخت گفت: در پی گزارش استانداران استان های شمالی از جمله مازندران و گیلان در خصوص بازار راکد فروش محصول برنج کشاورزان همزمان با برداشت و اجبار کشاورزان به فروش محصولاتشان به قیمت نازل به واسطه ها ، هیأت دولت مأموریتی را به این معاونت برای خرید توافقی برنج از کشاورزان واگذار کرد و بر این اساس، خرید توافقی برنج از شالیکاران شمال کشور تصویب شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری تأکید کرد: خرید توافقی برنج از کشاورزان باید بگونه ای ساماندهی شود که برنجی که به دست مصرف کنندگان می رسد، با قیمت بالا نباشد و هم کشاورزان مجبور به فروش محصولشان با قیمت پایین به واسطه ها نشوند.

به گفته نوبخت؛ مقرر شد سازمان تعاون روستایی به خرید توافقی برنج از کشاورزان اقدام کند و شرکت بازرگانی دولتی نیز از عرضه برنج وارداتی در بازار جلوگیری کند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفت: با این تصمیم، محصول کشاورزان با قیمت توافقی خریداری و حاصل دسترنج آنان از طریق دولت به فروش می رسد.

نوبخت با بیان اینکه خرید محصولات کشاورزی به دو روش خرید تضمینی و خرید توافقی امکان پذیر است، افزود: در خرید تضمینی مبنای قیمت گذاری محصول به گونه ای است که منافع کشاورزانی که موفق به فروش محصول خود نشده اند، لحاظ می شود.

وی اضافه کرد: آنچه در این جلسه در باره برنج تصمیم گیری شد، خرید از کشاورزان به قیمت توافقی است که بیشتر از قیمت تضمینی خواهد بود و این همان سیاست دولت برای بودن در کنار کشاورزان است.

استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار دارد و ۳۱۷ هزار نفر در بخش کشاورزی استان فعالیت دارند؛ سالیانه حدود ۷۰۰ هزار تن برنج سفید از اراضی شالیکاری استحصال می شود.

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: