۲۰ شهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۸

آیت الله جوادی آملی بر هماهنگی قوای سه گانه برای مبارزه بامفاسد اقتصادی تاکید کرد

آیت الله عبدالله جوادی آملی ازمراجع تقلید بر هماهنگی قوای سه گانه، نهادها و ارگان ها برای مبارزه بامفاسد اقتصادی تاکید کرد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از پایگاه خبری اسرا،وی در دیدار اعضای ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی،افزود: لازم است شما هم مجلس را آگاه کنید که هم طرح های خودشان را و هم لایحه دولت را، هر دو را مواظب باشند، هم بیوت مراجع را در این عرصه وارد کنید و هر راهکار دیگری که لازم است تا مفاسد اقتصادی در کشور ریشه کن شود، را دنبال کنید.

ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

آیت الله جوادی آملی با اشاره به خلاهای قانونی موجود در برخورد با مفاسد اقتصادی، بیان داشت: ارگانی که بتواند مفاسد اقتصادی را در کشور کشف و شناسایی کند وجود ندارد؛ در قانون کشور، تا مدت ها نیروی کاشف مفاسد اقتصادی پیش بینی نشده بود.

وی ادامه داد: اینکه ما قانونی داشته باشیم که به دنبال جرم برود تا آن را کشف کند، نداریم و وظیفه همه ماست که این خلاء را مرتفع کنیم.

وی تربیت نفس را مهمترین اقدام پیشگیرانه در جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی بیان کرد و افزود: مساله تربیت نفوس، کاری زمان بر است.

این مرجع تقلید اضافه کرد: مساله زندان، مبارزه با مفاسد اقتصادی، این ها نظیر درمان موقت سردرد و مسکن است اینها معالج نیست، روح را با زندان نمی شود تربیت کرد، بدن را با زندان و شلاق می شود ساکت کرد.

وی گفت: جامعه ما یا آن فرصت را پیدا نکرد یا ما در صدد آن نبودیم که بدانیم و بگوییم گناه، سم است، رشوه سم است، اینگونه سموم نظیر سموم دنیا نیست، سموم دنیا چند لحظه ای با ما درگیر است و آدم را می کشد و تمام می شود؛ اما مال حرام اینطور نیست که انسان بمیرد و تمام بشود، تا ابد با آدم هست، این مطلب تا برای مردم جا نیفتد خیال می کنند که رشوه را با دور زدن قانون می شود حل کرد.

وی بیان کرد: با زندان، جسم را می شود تربیت کرد اما روح، با این ابزارها تربیت نمی شود؛ به همین دلیل است که برخی مجرمان وقتی از زندان بیرون می آیند دوباره به فکر انجام جرم می افتند؛ اما وقتی انسان به این باور و یقین رسید که دزدی و ظلم مخصوصا خوردن بیت المال، خود آتش است و تاوان آن در آخرت هیزم جهنم بودن است، اینجاست که اثر تربیتی نظام اسلامی محقق شده ، و لازم است در این راستا کار فرهنگی گسترده و عمیق انجام بگیرد.

آیت الله جوادی آملی ظرفیت های بالای کشور در عرصه های مختلف را یاد آور شد و گفت: بیان نورانی حضرت امیر(ع) این است که فرمود: ‘ملتی که آب، خاک و امکانات دیگر را در اختیار دارد اما باز نیازمند بیگانه باشد خدا او را از رحمت الهی دور کند!’ این نفرین علی(ع) است؛ لذا باید همه تلاش و کوشش خود را در جهت رفع مشکلات کشور به کار ببندیم.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: