۱۹ شهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۶
در گفت وگو با مدیرکل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه تشریح شد

جزئیات طرح «افزایش توان تولید و اشتغال در تعاونی‌ها» با اشتغالزایی ۱۵۰ هزار نفر

مدیرکل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح افزایش توان تولید و اشتغال تعاونی‌ها گفت: برای اجرای این طرح ۱۶ هزار میلیارد ریال منابع پیش‌بینی شده که تا سه برابر این رقم در قالب تسهیلات قابل پرداخت است.

به گزارش عیارآنلاین، البرز محمدی در گفت‌وگویی با اشاره به فعالیت شرکت‌های تعاونی تولیدی و گستردگی آنها در کشور گفت: این تعاونی‌ها کاملاً قانونی فعالیت می‌کنند و سازمان امور مالیاتی هم بر فعالیت آنها نظارت دارد اما گاهی اوقات باید با برخی تولید کنندگان زیرزمینی رقابت کنند.

البرز محمدی

مدیرکل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: قبل از ارائه بسته سیاستی بخش تعاون طرحی در دفتر تعاونی‌های تولیدی وزارتخانه تهیه شد که عنوان آن «طرح افزایش توان تولید و اشتغال در تعاونی‌ها با رویکرد اقتصاد مقاومتی» است.

وی افزود: بر اساس این طرح که زمان اجرای آن ۳ سال پیش‌بینی شده است ۱۶ هزار میلیارد ریال منابع دیده شده و در صورت وجود کمک‌های فنی و اعتباری دولت تا ۳ برابر این رقم قابلیت اعطای تسهیلات به تعاونی‌های تولیدی وجود دارد.

به گفته محمدی، این طرح به وزیر تعاون ارائه شد و وی هم این طرح را با قید فوریت برای بررسی به کمیسیون‌های دولت ارجاع دادند.

مدیرکل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون در مورد رویکرد اصلی طرح اشتغال تعاونی‌ها گفت: طرح مذکور شامل ۵ راهبرد است که عبارتند از حمایت از اشتغال و سرمایه‌گذاری در تعاونی‌های تولیدی، کمک به ایجاد زیرساخت‌های لازم در تعاونی‌ها جهت مواجهه با هدفمندی یارانه‌ها، حمایت از ارتقای کیفیت و بهره‌وری، تقویت بازار و فضای کسب و کار و فرهنگ‌سازی و مصرف کالای ایرانی.

وی ادامه داد: در صورت تحقق این بسته بیش از ۱۵۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می‌شود و حفظ اشتغال موجود را در پی خواهد داشت.

به گفته وی، در ۳ سال اجرای طرح مذکور، تشکیل ۸ هزار تعاونی جدید و تکمیل طرح‌های در دست اجرای ۱۴ هزار تعاونی پیش‌بینی شده است ضمن اینکه تقویت حضور بخش تعاون در فناوری‌های نوین، افزایش توان صادراتی تعاونی‌ها و احداث ۹ شهرک تخصصی در بخش تعاون با همکاری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از جمله دیگر مزایای این طرح است.

محمدی، کمک به ارتقای کیفیت و بهره‌وری در شرکت‌های تعاونی را از جمله برنامه‌های خود عنوان کرد و گفت: از محل اعتبارات وزارتخانه بیش از ۳۵۰ تعاونی موفق به اخذ استاندارد ایزو و بهبود بهره‌وری شدند.

مدیرکل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: همچنین ۲۵۰۰ شرکت تعاونی به صندوق توسعه ملی معرفی شدند که از این میان تعداد ۱۱۷ تعاونی صنعتی و معدنی و ۲۶۰ تعاونی در حوزه کشاورزی تأییدیه نهایی صندوق را برای دریافت تسهیلات در اواخر سال ۹۱ و کل ۹۲ گرفتند.

وی گفت: بر این اساس در مجموع ۲۹۴ طرح بالغ بر ۲۹۹۹ میلیارد ریال تسهیلات با اشتغالزایی ۳۸۱۰ نفر در سال گذشته از صندوق توسعه ملی دریافت کردند.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: