۱۵ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۹

توقف عملیات سوآپ فراورده نفتی یک ساله شد

عملیات سواپ فرآورده‌های نفتی به دلیل مسائل امنیتی و همچنین عدم سود ده بودن، نزدیک به یکسال است که متوقف است.

به گزارش عیارآنلاین، نزدیک به یک سال است که انجام عملیات سوآپ فراورده نفتی به دلیل عدم صرفه اقتصادی متوقف شده است، زیرا سوآپ فرآورده باید بر اساس تناژ انجام شود.

نفت

حسن خسروجردی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفتی با اشاره به توقف این عملیات در طول یک سال گذشته می‌گوید، سوآپ هر تن فرآورده باید بین ۱۰ تا ۲۰ دلار سود داشته باشد، زیرا هم اکنون بخش خصوصی برای سوآپ هر تن فرآورده نفتی حدود ۴۰ دلار هزینه پرداخت می‌کند.

وی چندی پیش به خبرنگار فارس اعلام کرده بود به مسئولان وزارت نفت پیشنهاد داده‌ایم که مبنای سوآپ فرآورده نفتی از معیار «تناژ» به «ارزشی» تغییر کند؛ به این مفهوم که اگر سوآپ کننده ۱۰ میلیون دلار فرآورده تحویل گرفت، معادل ۱۰ میلیون دلار فرآورده تحویل دهد، ضمن این که سوآپ فرآورده به طور غیر همنام هم یکی دیگر از پیشنهادهای این اتحادیه بوده است؛ یعنی در مقابل فرآورده دریافتی، فرآورده مورد نیاز کشور طرف قرارداد تحویل داده شود.

ایران در شرایط فعلی می‌تواند با سه کشور ترکمنستان،‌ آذربایجان و عراق عملیات سوآپ انجام دهد، به طوری که حجم سوآپ با کشور ترکمنستان بیشتر از دو کشور دیگر است.

نکته حائز اهمیت این است که کیفیت فرآورده‌های نفتی ترکمنستان نسبت به فرآورده‌های نفتی ایران بالاست، اما کیفیت فراورده‌های نفتی ایران بسیار بهتر از عراق و آذربایجان است.

این گزارش اضافه می‌کند، سید حمید حسینی از اعضا اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی نیز از توقف عملیات سوآپ فراتورده های نفتی با عراق نیز خبر داده است، به طوری که علت توقف انجام عملیات سوآپ فراورده نفتی با عراقث شرایط امنیتی این کشور عنوان شده است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: