عیار 12ماه تدبیروامید(6)،معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور

فناوری در متن

رفع اختلافات با وزارت علوم، حمایت‌ از شرکت‌های دانش‌بنیان و اعطای معافیت مالیاتی و گمرکی به آنها، تجاری‌سازی و ایجاد بازار محصولات دانش‌بنیان و ایجاد شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی مهمترین نقاط مثبت و توسعه کمی ستادهای توسعه فناوری بدون توجه به کیفی سازی عملکرد آن‌ها و عدم توجه به گفتمان سازی علم و فناوری مهمترین نقاط منفی ستاری بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، عیارآنلاین پرونده ای با عنوان «عیار ۱۲ ماه تدبیر و امید»آماده کرده است و در این پرونده تلاش شده است که با تکیه‌بر دانش موجود در شبکه نخبگان عیارآنلاین و فارغ از نگاه‌ها و جریان‌های سیاسی موجود، بررسی منصفانه‌ای از عملکرد تعدادی از وزرا و مسئولان کابینه، در طول یک سال ابتدایی دولت یازدهم یعنی از مرداد ۹۲ تا مرداد ۹۳، با تمرکز بر اقتصاد و علم و فناوری انجام گیرد. ششمین گزارش این پرونده، گزارش مربوط به عملکرد یکساله سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری دولت یازدهم است که متن کامل این گزارش را از می توانید در لینک زیر مشاهده کنید و چکیده آن در ادامه می آید:

Picture1

ستاری کیست؟

سورنا ستاری متولد ۱۳۵۱، فرزند سرلشگر شهید منصور ستاری است. وی مدارج کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مکانیک را در دانشگاه صنعتی شریف گذراند و هم‌اکنون دانشیار این دانشگاه است. دکتر ستاری که پژوهش‌هایی در حوزه انرژی‌های نو داشته، عضو هیئت‌علمی و سرپرست گروه مدیریت و بهینه‌سازی انرژی پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف هم هست. وی دو ثبت اختراع داخلی و خارجی و انتشار ۱۴ کتاب را نیز در کارنامه خود دارد.

ستاری

ستاری در سال ۱۳۸۴ به‌عنوان مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت انتخاب شد، اما یک سال بعد از سمتش استعفا داد. در تاریخ ۲ مهر ۹۲ بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، او را به‌عنوان رییس پژوهشگاه صنعت نفت منصوب کرد و پس از گذشت ۱۱ روز از سمت جدیدش، توسط حسن روحانی، رئیس‌جمهور، به‌عنوان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور منصوب شد و شروع به کارکرد.

 ستاری چه برنامه‌ای دارد؟

ازآنجایی‌که معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور برنامه مدونی از ابتدای مسئولیت خود ارائه نداده است، برنامه ایشان بر اساس اظهار نظرات و وعده‌های داده‌شده به‌دست‌آمده است.

برنامه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را می‌توان به ۳ دسته اصلی تقسیم‌بندی نمود.

۱-    مهم‌ترین این برنامه‌ها مربوط به مسئله شرکت‌های دانش‌بنیان و انواع حمایت‌ها از آن‌هاست. ستاری مهم‌ترین مسئله این شرکت‌ها را تأمین بازار می‌داند و معتقد است که باید موانع بازار این شرکت‌ها نظیر ضمانت‌نامه، اخذ مجوز از برخی از ارگان‌ها، آموزش نیروی انسانی و.. شناسایی و حل شود. همچنین بر اجراي «قانون حمايت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنيان و تجاري‌سازي نوآوري‌ها و اختراعات» ازجمله حمايت‌هاي مالياتي، گمركي، بيمه‌اي و…، راه‌اندازی کریدورهای تجاری‌سازی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از ایجاد و توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر تأکید کرده است.

۲-    توجه به مسئله تجاری‌سازی را می‌توان دومین برنامه معاونت علمی دانست. ایجاد کریدور تجاری‌سازی، حمایت از فناوری و اشتغال فارغ‌التحصیلان، حمایت از تجاری‌سازی اختراعات و طرح‌ها، حمایت از کانون‌های هماهنگی دانشگاه و صنعت، تلاش براي افزايش سهم توليد محصولات و خدمات دانش‌بنیان در GDP کشور، فعال نمودن ديپلماسي فناوري، تأكيد بر تعاملات دانشي و فناوري با كشورهاي توسعه‌یافته ازجمله مسائلی است که ستاری در برنامه‌های معاونت علمی به آن اشاره‌کرده است.

۳-    سومین مسئله‌ای که در وعده‌های ستاری به آن‌ها اشاره شد، موضوع نخبگان است. تلاش برای جلوگیری از خروج نخبگان، تغییر مکانیزم حمایت فرد محور از نخبگان به حمایت از مراکز نخبه پرور و ایجاد روش‌هایی برای توانمندسازی نخبگان برنامه‌هایی در این راستا می‌باشند.

Picture1

 مهم‌ترین تصمیمات و اقدامات

مثبت

۱-   رفع اختلافات با وزارت علوم

۲-   حمایت‌های قانونی، مالی و تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان

۳-   اعطای معافیت مالیاتی و گمرکی به شرکت‌های دانش‌بنیان

۵-   تجاری‌سازی و ایجاد بازار محصولات دانش‌بنیان

۶-   ایجاد شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

۷-   حمایت از نخبگان

منفی

۱-   توسعه کمی ستادهای توسعه فناوری بدون توجه به کیفی سازی عملکرد آن‌ها

۲-   عدم توجه به گفتمان سازی علم و فناوری

ستاری چه نمره‌ای می‌گیرد؟

ستاری

اقتصاد مقاومتی یکی از مهم‌ترین مسائل نظام به شمار می‌آید. بسیاری معتقدند برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان لازم است. نوک پیکان اقتصاد دانش‌بنیان هم توجه به مسئله شرکت‌های دانش‌بنیان است. در میان نهادهایی که در موضوع دانش‌بنیان نقش ایفا می‌کنند، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش قابل قبولی در عرصه حمایت و بازار سازی برای این شرکت‌ها انجام داده است. این اقدامات را می‌توان در جهت شکل‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان دانست که مطابق با بند ۲ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است.

انواع حمایت‌های مالی و قانونی نظیر اعطای وام، معافیت مالیاتی و گمرکی، حل مشکل ضمانت‌نامه بانکی برای دریافت تسهیلات، ایجاد بازار برای محصولات دانش‌بنیان از طریق فن بازارها، کریدورهای تجاری‌سازی، نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی و تجاری‌سازی ایده‌ها با راه‌اندازی بازار دارایی‌های فکری در فرابورس ازجمله اقدامات مثبت معاونت علمی در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به شمار می‌رود.

البته برخی از این اقدامات دارای نقاط ضعفی هم هستند که لازم است ستاری نسبت به رفع آن‌ها اقدام کند. برای نمونه عدم اقدام در جهت تشکیل نمایشگاه با مدل نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی در موضوعات دیگر، عدم اطلاع‌رسانی صحیح در مورد بورس ایده و نداشتن خروجی مورد انتظار از آن را می‌توان نام برد.

در موردحمایت از نخبگان بااینکه برنامه معاونت علمی بر حمایت از مراکز نخبه پرور در کنار حمایت‌های فرد محور بوده است اما در عمل حمایت‌ها همچنان فرد محور بوده است و حتی برخی از این حمایت‌ها مانند وام مسکن افزایش هم یافته است. همچنین مسئله توسعه کمی ستادهای توسعه فناوری بدون توجه به عملکرد ستادهای قبلی هم نکته منفی در برنامه‌های معاونت علمی به شمار می‌آید.

با توجه به اقدامات، تصمیمات و برنامه‌های معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور، درمجموع می‌توان عملکرد این معاونت را در حد خیلی خوب توصیف کرد.

Picture1

مهم ترین برنامه های معاون علمی و فناوری رییس جمهور و اقدامات متناسب با آن ها

432123

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: