۸ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۳
یادداشت اقتصادی

حفره تحریم‌ نفتی ایران که با تحریم‌های جدید آمریکا بسته شد

روز جمعه وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت فایلاکا پترولیوم را به بهانه نقض تحریم‌های هسته‌ای و موشکی مورد تحریم قرار دارد تا سرچشمه صادرات میعانات گازی ایران که از آن به عنوان سوراخ تحریم نفت واشنگتن علیه تهران یاد می‌شد، بسته شود.

به گزارش عیارآنلاین، روز جمعه وزارت خزانه‌داری آمریکا 8 شخصیت، 20 شرکت و موسسه مالی از جمله 6 نفتکش ایرانی را به بهانه نقض تحریم‌های هسته‌ای و موشکی در لیست سیاه قرار داد.

تحریم

تحریم‌هایی که از زمان توافق ژنو تاکنون در 5 نوبت علیه شخصیت‌ها، شرکت‌ها و موسسات مالی ایرانی اعمال شده است. درحالی‌که بر اساس برنامه اقدام مشترک، طرف غربی متعهد شده بود که تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال نکند.

فارغ از این که این تحریم‌ها، تحریم‌های جدید است و مقامات آمریکایی افزوده شدن نام افراد و شرکت‌های جدید به لیست تحریم را خلاف روح توافق ژنو نمی‌دانند و می‌گویند که به مقام‌های ایرانی گفته‌اند به نام‌گذاری در فهرست تحریم‌ها ادامه خواهند داد و همچنین به گفته یکی از این مقامات، اعمال تحریم، یکی از موارد لازم برای حل مساله هسته‌ای ایران است، باید به این تحریم‌های جدید از منظر دیگر نگریست و آن این است که آمریکا به بهانه نقض تحریم‌های هسته‌ای و موشکی، شرکتی را در فهرست تحریم خود گنجانده است که با تحریم آن سوراخ تحریم‌های نفتی خود را پر کند.

تمامی این موارد درحالی مطرح می‌شوند که تاکنون واکنش دیپلمات‌های ایرانی در مورد این تحریم‌ها چندان سرسختانه نبوده است.

از این رو بد نیست که به سخنان رهبر انقلاب در 22 مرداد در دیدار با مسئولان وزارت امور خارجه نگاهی بیندازیم که فرمودند: «آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌ها را کم نکردند بلکه تحریم‌ها را هم افزایش دادند! البته می‌گویند این تحریم‌ها جدید نیست اما در واقع جدید است و مذاکره در زمینه تحریم هم فایده‌ای نداشته است.»

اگر تمامی این تحریم‌ها تنها افزودن نام بوده و با توجیه طرف آمریکایی تحریم جدید نبوده است پس تحریم شرکت فایلاکا پترولیوم به بهانه کمک به صادرات میعانات گازی ایران در کدام نوع تحریم می‌گنجد.

بر اساس توافق ژنو، آمریکا قبول کرد تا صادرات نفت ایران در سطح یک میلیون بشکه باقی بماند. از 20 ژانویه زمان اجرایی شدن این توافق، چشمان رسانه‌های خارجی از جمله رویترز تماما به آمار صادرات نفت ایران، ورود و خروج نفتکش‌های ایرانی به بنادر معطوف شد تا مبادا آمار صادرات نفت ایران از یک میلیون بشکه فراتر رود.

از قضا اینگونه شد و آمار فراتر از رقم مذکور رفت و هیاهوی رسانه‌ای بلند شد که ایران بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز نفت می‌فروشد. با بررسی بیشتر مشخص شد که این رقم اضافه مربوط به میعانات گازی است که نوعی نفت سبک به شمار می‌رود و از سوی وزارت‌خزانه‌داری آمریکا و قوانین این کشور جز تحریم‌ها محسوب نمی‌شود.

روز جمعه وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت فایلاکا پترولیوم را به منظور از بین بردن سرچشمه صادرات میعانات گازی ایران مورد تحریم قرار داد. این کشور هوشیارانه و با بهانه‌جویی این سوراخ در قوانین خود را بست.

از این رو وقتی صادرات میعانات گازی در قوانین آمریکا جزو تحریم‌ها نیست، اعمال چنین تحریمی، به زعم آنان تحریم جدید محسوب نمی‌شود و افزودن نام بر فهرست بلندبالای ظالمانه تحریم‌ها است.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: