۸ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۹

آمریکا توافق ژنو را نقض کرد/ تحریم میعانات گازی ایران تحریم جدید است

درحالی که به اذعان وزارت خزانه داری آمریکا میعانات گازی جزو تحریم نفتی ایران قرار نداشته است تحریم اخیر یک شرکت به اتهام همکاری با ایران در فروش میعانات گازی به منزله وضع تحریم جدید پس از توافق ژنو و نقض آشکار این توافق است.

به گزارش عیارآنلاین، دولت آمریکا روز جمعه و با بی اعتنایی به توافق موقت هسته ای افراد و شرکت ها، بانک ها و خطوط هواپیمایی ایرانی و خارجی جدیدی را به فهرست تحریم ایران اضافه کرد.

دلار و تحريم

بانک آسیا، خطوط هواپیمایی کاسپین، خطوط هواپیمایی معراج ایر، و شرکت خدمات دریایی لیسوم که یک شرکت کشتیرانی است از جمله شرکت های تحریم شده هستند.

همچنین 4 شرکت دیگر به همراه شرکت اماراتی گلدن تکس به اتهام کمک به برنامه هسته ای ایران هدف تحریم قرار گرفته اند. یک شرکت ایتالیایی به نام دتین اسپا که گفته می شود با صنعت پتروشیمی ایران همکاری داشته است نیز مورد تحریم قرار گرفته است.

بر این اساس دارایی احتمالی شرکت ها و افراد تحریم شده در آمریکا مسدود می شود و آن ها از دسترسی به نظام مالی آمریکا محروم خواهند شد. هر شرکت خارجی نیز با این شرکت ها معامله کند هدف تحریم قرار خواهد گرفت.

دولت آمریکا مدعی است افراد و شرکت های جدید در راستای تحریم های سابق که در توافق ژنو به قوت خود باقی مانده اند هدف تحریم قرار گرفته اند. اما تحلیلگران وضع این گونه تحریم ها را در وهله اول مغایر با روح این توافق می دانند ضمن آن که در این توافق تحریم صدور قطعات هواپیما به ایران لغو شده است اما در میان شرکت های جدید تحریم شده چند شرکت هواپیمایی نیز قرار دارند.

تحریم شرکت فایلاکا پترولیوم مورد آشکارتری از نقض توافق ژنو است. پلاتس نوشت این شرکت به همراه چند شخص حقیقی به اتهام کمک به پنهان کردن منشا میعانات گازی صادراتی ایران هدف تحریم ها قرار گرفته است.

به اذعان مقامات آمریکایی میعانات گازی ایران جزو تحریم نفتی آمریکا علیه ایران قرار ندارد و بنابراین تحریم کردن شرکتی به بهانه کمک به صادرات میعانات گازی ایران به معنای وضع تحریم جدید علیه ایران است و بر اساس توافق ژنو دولت آمریکا نباید تحریم جدیدی را علیه ایران وضع کند.

میعانات گازی یکی از منافذ قانون تحریم نفتی آمریکا علیه ایران بوده است. در این قانون به طور صریح از میعانات گازی سخنی به میان نیامده است و ایران با استفاده از این وضعیت، صادرات میعانات گازی خود را طی ماه های اخیر افزایش داده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود تولید نفت خام ایران را 2.8 میلیون بشکه در روز و کل تولید سوخت مایع ایران را 3.3 میلیون بشکه در روز اعلام کرده است. بر اساس برآوردها ایران در حال حاضر حدود 500 هزار بشکه در روز میعانات گازی تولید می کند که بخش عمده ای از آن صادر می شود.

ایران در سه ماه نخست اجرای توافق ژنو به طور متوسط روزانه 1.33 میلیون بشکه نفت صادر کرده است که بخشی از این رقم مربوط به صادرات میعانات گازی است.

خبرگزاری انگلیسی رویترز در این باره نوشت: اینگونه به نظر می رسد که ایران نفتی بیش از آنچه که بر اساس توافق ژنو مجاز بوده، صادر کرده است، اما مقامات آمریکایی به جای شکایت کردن از این اتفاق، استدلال می کنند که تهران در حال حرکت در چهارچوب محدودیت های توافق ژنو است.

افزایش صادرات نفت ایران نشان دهنده استفاده این کشور از شکافی است که در قوانین آمریکا وجود دارد و به مشتریان این کشور اجازه می دهد تا از تهران میعانات خریداری کنند، یک نفت بسیار سبک که مشمول تحریم ها نیست.

طرف آمریکایی مدعی است بر اساس توافق ژنو صادرات نفت ایران نباید روزانه بیش از یک میلیون بشکه در روز باشد.

بر اساس این گزارش از نظر دولت آمریکا میعانات، نوعی نفت بسیار سبک که در میادین گاز طبیعی یافت می شود و عمدتا برای ساخت پلاستیک استفاده می شود، به عنوان نفت خام محسوب نمی شود.

مقامات آمریکایی اذعان می کنند که محاسبه نکردن فروش میعانات به عنوان فروش نفت خام، شکافی است که به صورت ناخواسته در تحریم ها علیه ایران ایجاد شده است.

بخش 1245 قانون اختیارات دفاع ملی آمریکا 2012 بانک های خارجی را تهدید می کند که در صورت خرید یا فروش «نفت یا فرآورده های نفتی» از یا به ایران، از ارتباط با سیستم مالی آمریکا محروم خواهند شد.

افراد نزدیک به تهیه پیش نویس این قانون گفتند، آنها تصور می کردند که میعانات نیز به عنوان نفت خام محاسبه خواهد شد. اما وزارت خزانه داری آمریکا تفسیری را از این قانون منتشر کرد که بر اساس آن، میعانات جزو نفت خام و مشمول این قانون محسوب نمی شد. این تفسیر، دستیاران کنگره را متعجب ساخت.

بر این اساس، به اذعان وزارت خزانه داری آمریکا میعانات گازی در قانون تحریم نفتی ایران درج نشده است. اکنون تحریم کردن یک شرکت به اتهام همکاری با ایران در زمینه فروش میعانات گازی تحریم جدیدی خارج از چارچوب تحریم های وضع شده قبل از توافق ژنو محسوب می شود و به معنای نقض توافق ژنو است.

منبع: تسنیم

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: