۶ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۳۲

سوء مدیریت، دلیل اصلی مشکلات صنعت کشاورزی

عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس، گفت: با توجه به اینکه شاهد حمایت های عملیاتی از کشاورزان نیستیم ، اقدام اخیر وزارت جهاد کشاورزی برای اجاره زمین یک حرکت تبلیغاتی بوده برای سرپوش گذاشتن به کمبودهایی که از سوی مسئولان به دلیل سوء مدیریت صورت گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، علی ایرانپور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت ،به اجاره زمین در برزیل اشاره کرد و با بیان اینکه برای افزایش تولید محصولات کشاورزی اگر بتوان در سایر کشورها زمین اجاره کرد موفق خواهیم بود ،گفت: وزارت جهاد کشاورزی قبل از اجاره زمین در سایر کشورها از زمین هایی که در کشور به دلیل کوتاهی این وزارت خانه و عدم حمایت از کشاورزان و زمین های آنان که به دلیل سوء مدیریت از بین رفته و یا با حداقل تولید دارند تولیدات خود را وارد بازارمی کنند، برای آنها برنامه ریزی و بعد اقدام به اجاره زمین برای افزایش تولیدات محصولات کشاورزی کند.

علی ایرانپور- کمیسیون کشاورزی مجلس

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:باید توجه داشت کشورهایی که اقدام به اجاره زمین می کنند در ابتدا در کشور خود از کشاورزان حمایت های لازم را انجام داده اند ومی توان گفت این اقدامی که وزیر جهاد کشاورزی انجام داده فقط یک اقدام تبلیغاتی بوده در واقع این اقدام فقط سرپوش گذاشتن به کمبودهایی است که از سوی وزارت جهاد کشاورزی به دلیل سوء مدیریت صورت گرفته است.

سیاست متناقض وزارت جهاد کشاورزی درباره صادرات دام زنده و واردات گوشت

عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به سیاست متناقض وزارت جهاد کشاورزی درباره صادرات دام زنده و واردات گوشت از مبادی رسمی را عامل اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز اعلام کرد و گفت:اگر هدف وزارت جهادکشاورزی حل مشکلات مربوط به بازار گوشت است، این وزارتخانه با تدوین برنامه ای بلند مدت باید برای چگونگی تامین نیاز ۲۰ درصدی کشور به گوشت و رسیدن به خودکفایی برنامه‌ریزی کند و از صادرات دام زنده جلوگیری کند.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیش از ۲۰ درصد نیاز کشور به گوشت قرمز از طریق واردات تامین می‌شود که عمده واردات گوشت به کشور که چیزی حدود 70 درصد است از برزیل صورت می گیرد اظهار کرد: نهادهای نظارتی و دستگاه‌های مسئول شامل جهادکشاورزی و سازمان دامپزشکی در امر نظارت جدیت کافی ندارند و این موضوع نگران کننده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس قاچاق دام زنده از مرزهای غربی کشور را از آسیب‌ها و مشکلات دیگر حوزه تامین گوشت عنوان و تصریح کرد: قاچاق دام به بهداشت و سلامت مردم لطمه وارد می‌کند، چرا که حتی در واردات گوشت به شکل قانونی هم نگرانی، اما و اگرهای بسیار وجود دارد ومتأسفانه در مورد واردات گوشت های آلوده هیچ گونه پاسخ روشنی از سوی مسئولان داده نشده و شفاف سازی در این رابطه صورت نگرفت.

قول مساعد دولت برای پایان افزایش شیر و محصولات لبنی

ایرانپور با انتقاد از افزایش قیمت صنایع لبنی بدون افزایش قیمت شیر پیشنهاد کرد که دولت شیر را به قیمت عادلانه از دامدار بخرد و در عوض برای مصرف‌کنندگان یارانه شیر درنظر بگیرد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس ادامه داد:پیشنهاد کمیسیون کشاورزی این است که دولت این بار یارانه را به مصرف کننده بدهد زیرا اگر قیمت شیر و لبنیات افزایش زیادی یابد مصرف کننده توان خرید آن را ندارد و با کاهش میزان مصرف شاهد بروز بیماری‌هایی خواهیم بود لذا دولت باید یارانه را به مصرف کننده شیر بدهد مثل سایر کشورهای دنیا که حتی شیر را رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهند تا جمعیت سالمی داشته باشند.

عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس ،افزود: در خصوص این پیشنهاد قول هایی از سوی دولت داده شده تا بتوان مشکل قیمت شیر و محصولات لبنی در آینده نزدیک حل شود و دیگر شاهد نوسانات شدید در قیمت آن نباشیم.
منبع: خبرگزاری مجلس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: