عیار 12 ماه تدبیر و امید (3)، وزیر صنعت، معدن و تجارت

خداحافظ ایران کد

وضع عوارض بر صادرات برخی مواد معدنی و افزایش تولید در صنعت خودرو از مهمترین نقاط مثبت و عدم توجه به استراتژی صنعتی، حذف سامانه‌های اطلاعاتی شبنم و ایران کد و اجرای ضعیف مرحله‌ اول سبد کالا از مهمترین نقاط منفی عملکرد نعمت زاده است.

به گزارش عیارآنلاین، عیارآنلاین پرونده ای با عنوان «عیار ۱۲ ماه تدبیر و امید» آماده کرده است و در این پرونده تلاش شده است که با تکیه‌بر دانش موجود در شبکه نخبگان عیارآنلاین و فارغ از نگاه‌ها و جریان‌های سیاسی موجود، بررسی منصفانه‌ای از عملکرد تعدادی از وزرا و مسئولان کابینه، در طول یک سال ابتدایی دولت یازدهم یعنی از مرداد ۹۲ تا مرداد ۹۳، با تمرکز بر اقتصاد و علم و فناوری انجام گیرد. سومین گزارش این پرونده، گزارش مربوط به عملکرد یکساله محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم است که متن کامل این گزارش را از می توانید در لینک زیر مشاهده کنید و چکیده آن در ادامه می آید:

عملکرد یکساله نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت (متن کامل گزارش)

نعمت زاده کیست؟
مهندس محمدرضا نعمت‌زاده متولد ۱۳۲۴ در تبریز است. او تحصیلات مقدماتی خود را در این شهر به انجام رسانید و در سال ۱۳۴۷ کارشناسی خود در رشته مهندسی محیط‌زیست را از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سن‌لوئی‌ابیسپو دریافت کرد. سپس تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت در دانشگاه کالیفرنیا را نیمه‌کاره رها کرد و به ایران برگشت. از همان ماه‌های آغازین بازگشت به ایران، جذب بخش خصوصی شد. نعمت زاده در سال ۱۳۵۸ به مدت ۱۰ ماه وزیر کار و امور اجتماعی بود. همچنین بین سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ و ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ به ترتیب در دولت‌های شهید رجایی و هاشمی رفسنجانی، وزیر صنایع و معادن ایران بوده است. ازجمله دیگر مسئولیت‌های نعمت زاده در این سال‌ها می‌توان به عضویت در هیئت‌مدیره شرکت ایران‌خودرو (سال ۵۸)، معاون اجرايي نخست‌وزیر (۶۱ – ۶۰)، عضو هیئت‌مدیره و معاون سازمان صنايع دفاع (۶۳ – ۶۱)، رئيس هیئت‌مدیره و مديرعامل شركت توانير (۶۸ – ۶۷)، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی و مديرعامل شركت ملي صنايع پتروشيمي (۷۶-۸۴)، مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران(۸۴-۸۷) و مشاور ارشد وزیر نفت(۸۷-۸۸) اشاره نمود.

نعمت زاده وزیر صنعت

نعمت زاده چه برنامه‌ای دارد؟
افزایش سهم ارزش‌افزوده صنعتی و تولید، از دیگر اهداف کلی برنامه وزیر است که اهم راهکارهای تحقق آن، همکاری برای اصلاح فرایندها در نهادهای دولتی مرتبط با تولید، حمایت سازنده از تحقیق و توسعه در بنگاه‌های تولیدی و تجاری و درنهایت کمک به توسعه فعالیت‌های دانش‌محور (که نقش زیرساخت توسعه را دارند) بیان‌شده است.
برنامه ارائه‌شده نعمت زاده راهکار افزایش سهم صادرات صنعتی کشور را در کمک به شفاف‌سازی و حمایت قانونی و فرهنگی برای بهبود فضای کسب‌وکار و حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و کمک به سرمایه‌گذاری در جهت ایجاد برندهای تجاری ایرانی می‌داند. در این برنامه افزایش سهم بخش خصوصی در فعالیت‌های بخش صنعت، معدن و تجارت نیز موردتوجه قرارگرفته است و حذف تبعیض‌ها و امتیازات بنگاه‌های دولتی، همکاری در اجرای صحیح قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و کمک به بخش خصوصی برای ارتقاء فناوری، راهکار ارائه برای اجرایی شدن آن است. تلاش برای الحاق به سازمان تجارت جهانی و بهره‌برداری از ظرفیت‌های آن یکی از اهداف کلی بیان‌شده در برنامه‌های نعمت زاده است و راهکار تحقق آن تلاش جدی و مؤثر برای کاهش و رفع تحریم‌ها و کمک به ایجاد ساختارهای برقراری ارتباط میان بازارهای ملی، منطقه‌ای و جهانی بیان‌شده است. کاهش زمینه‌های ناهنجاری و تخلفات اداری، شفاف‌سازی فرآیندها، توسعه دولت الکترونیکی و رفع تبعیض در تخصیص تسهیلات، امتیازات و پست‌های سازمانی نیز از قابل‌توجه‌ترین اهداف کلی ارائه‌شده در برنامه نعمت زاده بود.
در این برنامه منابع طبیعی و فیزیکی قابل‌توجه، سابقه صنعتی کشور، سرمایه‌گذاران علاقه‌مند و مدیران باتجربه و توانمند به‌عنوان نقاط قوت و وجود انحصارات دولتی و شبه‌دولتی و افزایش نیاز به نقدینگی برای گشایش اعتبار، عدم تمایل بانک‌ها به سرمایه‌گذاری صنعتی به‌عنوان نقاط ضعف شرایط فعلی صنعت کشور معرفی‌شده است. بازنگری در سند استراتژی صنعتی نیز ازجمله برنامه‌های وزیر صنعت عنوان‌شده است.

عملکرد یکساله نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت (متن کامل گزارش)

مهم‌ترین تصمیمات و اقدامات نعمت زاده

مثبت
۱- وضع عوارض بر صادرات برخی مواد معدنی

جدول ۱- عوارض پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای صادرات ۲۴ قلم کالا

عوارض صادراتی
۲- افزایش تولید در صنعت خودرو
۳- تدوین پیش‌نویس لایحه حمایت از تولید ملی

منفی
۱- عدم توجه به استراتژی صنعتی
۲- حذف سامانه‌های اطلاعاتی شبنم و ایران کد
۳- اجرای ضعیف مرحله‌ی اول سبد کالا
۴- گره زدن حل مشکلات صنعت کشور به عضویت در سازمان تجارت جهانی
۵- رانت ۶۵۰ میلیون یورویی

آنچه نعمت زاده با آن مواجه شد
۱- تحولات صنعت خودرو
– افزایش قیمت
– قرائت گزارش تحقیق و تفحص از خودروسازان در مجلس
– حضور خودروسازان خارجی در ایران
۲- حساب ویژه حمایت از تولید ملی

عملکرد یکساله نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت (متن کامل گزارش)

نعمت زاده چه نمره‌ای می‌گیرد؟
وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌های دولت است. در شرایط تحریم، تولید داخل اهمیت روزافزون می‌یابد و بخش عمده‌ای از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مربوط به بخش تولید می‌شود. علیرغم اینکه بند ۴ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر استفاده از ظرفیت هدفمندسازی یارانه‌ها برای تقویت تولید حکایت دارد، اما تاکنون بودجه‌ای از محل درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها به بخش تولید اختصاص نیافته است. البته تأمین مالی تولید تنها به وزارت صنعت محدود نیست و بستن بازارهای موازی تولید از طریق ایجاد مالیات‌های تنظیمی نیز اهمیت فراوانی دارد. همچنین این وزارتخانه تلاش‌هایی را برای تصویب لایحه حمایت از تولید در دولت داشته که متأسفانه تا به امروز نتیجه‌ی خاصی در برنداشته است و این لایحه هنوز تقدیم مجلس نشده است.
متأسفانه وزارت صنعت به دلیل عدم پیروی از سیاست صنعتی‌ای مشخص، برنامه‌ی درستی برای تعیین اولویت‌ها و اختصاص منابع محدود خود ندارد. در حال حاضر تنها اقدام مثبتی که در جهت تدوین سند استراتژی صنعتی صورت گرفته است، خبری است که از ارائه‌ی پیش‌نویس این سند تا سه ماه آینده حکایت می‌کند.
در حوزه‌ی معدن وزیر صنعت بر جلوگیری از خام فروشی تأکید دارد. پیشنهاد وضع عوارض بر ۲۴ قلم کالایی که عمدتاً ازجمله مواد خام به شمار می‌روند را می‌توان اقدامی مثبت از سمت نعمت زاده به‌حساب آورد. این اقدام وزیر کاملاً باسیاست‌های اقتصاد مقاومتی مبنی بر پرهیز از خام فروشی همسو بود و قابل‌تقدیر است.
اما نعمت زاده در صنعت خودرو، راه پیشینیان را در پیش گرفته است. هرچند افزایش تولید خودرو در سه‌ماهه نخست سال ۹۳ امیدوارکننده بود اما به دلیل عدم توجه به اصلاحات ساختاری در این صنعت و سیاست‌گذاری نادرست تولید، قیمت‌ها مجدداً با افزایش همراه بود که این موضوع در کنار پایین بودن کیفیت خودروهای تحویلی، بیش‌ازپیش موجب نارضایتی مردم و مسئولین شده است.
علیرغم اینکه آقای وزیر در چند جای برنامه‌ی خود بر شفاف‌سازی فرآیندها و کاهش تخلفات اداری از طریق ساماندهی اثربخش اطلاعات و آمار تأکید کرده بودند، عملاً ایشان با حذف سامانه‌های اطلاعاتی شبنم و ایران کد، برخلاف وعده‌های خود اقدام کرده‌اند. حذف این سامانه‌ها همچنین با بندهای ۱۹ و ۲۳ سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی که بر شفاف‌سازی اقتصاد و روان‌سازی نظام توزیع تأکید دارد مغایرت کامل دارد.
باگذشت یک سال از روی کار آمدن دولت جدید، به نظر می‌رسد آرامش نسبی به صنعت کشور بازگشته است؛ اما همچنان مشکلات جدی در این حوزه وجود دارد و صنعت هنوز در دوران رکود به سر می‌برد؛ تولیدکنندگان همچنان چشم به برنامه‌های دولت دارند و بانک‌ها همچنان به بی‌مهری‌های خود به صنعت کشور ادامه می‌دهند. صنعت همچنان امید به رشد و شکوفایی دارد اما این مهم میسر نخواهد شد مگر با داشتن سیاستی مشخص که اولویت‌ها در آن تعیین‌شده باشد و همه‌ی داشته‌ها برای کمک به آن بسیج شوند.

جدول ۲- خلاصه اقدامات مثبت و منفی وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم تاکنون

نقاط مثبت و منفی نعمت زاده

جدول ۳- برنامه‌های  وزیر صنعت، معدن و تجارت و اقدامات متناسب با آن‌ها

برنامه ها و اقدامات نعمت زاده

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: