۵ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۲
در ۵ ماهه نخست امسال

تجارت خارجی ایران بیش از ۴۱ میلیارد دلار/عمده اقلام صادرات غیر نفتی؛پروپان،متانول و بوتان

تازه ترین آمار گمرک از اوضاع تجارت خارجی کشور در پنج ماهه اول امسال نشان می دهد که حجم مبادلات تجاری ایران در این مدت به ۴۱ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین، به گفته رواب عمومی گمرک، در این مدت 19 میلیارد و 639 میلیون دلار انواع کالا صادر و به میزان 21 میلیارد و 981 میلیون دلار وارد کشورمان شده است.

این ارقام نشان می دهد که صادرات غیر نفتی ایران در این مدت 20 و 83صدم درصد و واردات کشورمان هم 33 و 58 صدم درصد افزایش یافته است.

اقلام عمده صادرات غیر نفتی در مدت یاد شده شامل پروپان مایع شده،متانول و بوتان مایع شده بوده و عمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان هم به ترتیب چین ،عراق ، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بوده اند.

عمده واردات کشورمان به ترتیب به گندم با سهم4 و 97صدم درصدی از کل ارزش واردات ،وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون سوز با حجم سیلندر بیشتر از 1500 سانتیمتر مکعب با 3و66 صدم درصد،برنج با 3 و 47 صدم درصد ، ذرت با 2و63صدم درصد و کنجاله سویا با 2و42صدم درصد اختصاص داردو عمده کشورهای صادرکننده کالا به ایران هم درپنج ماهه نخست امسال به ترتیب امارات متحده عربی،چین،هند، کره جنوبی و ترکیه بوده اند.

منبع: تسنیم

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: