کاهش نیروهای آموزش و پرورش به ۸۰۰ هزار نفر/ سه هزار معلم مازاد زن در تهران

وزیر آموزش و پرورش بر کاهش تعداد نیروی انسانی آموزش و پرورش به ۸۰۰ هزار نفر تاکید کرد و گفت: یقین دارم ۱۱٫۵ میلیون دانش آموزی که در حال حاضر در مدارس دولتی مشغول به تحصیل هستند می توانند از طریق ۸۰۰ هزار پرسنل به خوبی اداره شوند.

به گزارش عیارآنلاین، علی اصغر فانی در اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور با اشاره به اینکه یکی از راهبردهای آموزش و پرورش ارتقای کیفیت آموزشی است، گفت: زمانی در آموزش و پرورش ۱۹ میلیون دانش آموز داشتیم و حتی در مدارس اطراف تهران مدارس ۶ شیفته وجود داشت و آنجا بحث کیفیت مطرح نبود در حالی که امروز آن ۱۹ میلیون دانش آموز به ۱۲ میلیون کاهش یافته اما تجهیزات و امکانات آموزشی تنها ۱٫۵ برابر افزایش یافته است.

وی افزود: استراتژی امروز آموزش و پرورش ارتقای کیفیت است و اگر فرصت را از دست دهیم یقینا ظلم بزرگی به آموزش و پرورش کشور کرده ایم بنابراین باید این استراتژی را قبول کنیم و در برنامه ریزی های خود به آن توجه داشته باشیم.

فانی

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین سه مرحله دارد گفت: این سه مرحله شامل تدوین، تصویب و نقشه راه است که در این راه نیاز مقدمات اجرایی کردن سند داریم.

وی ادامه داد: این سند ۶ ساحت تربیت اقتصادی و اخلاقی، تربیت سیاسی و اجتماعی، تربیت اقتصادی و حرفه ای، تربیت علمی و فناورانه زیبایی شناسی و هنری و تربیت زیستی و بدنی را شامل می شود.

فانی با اشاره به اینکه در بخش دولتی ۱۱٫۵ میلیون دانش آموز داریم که از طریق یک میلیون معلم اداره می شوند، گفت: یعنی به ازای هر ۱۱٫۵ دانش آموز یک معلم داریم در حالی که در کشورهای پیشرفته این عدد ۱۴ به یک است.

وی در ادامه اظهار داشت: حدود ۳۴ درصد نیروهای انسانی آموزش و پرورش بیرون کلاس درس و ۶۵۰ هزار نیروی انسانی داخل کلاس هستند که این نسبت صحیح نیست؛ یعنی نیروهای پشتیبانی آموزش و پرورش حدود نیمی از نیروهای اصلی هستند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مصلحت نیست که تعداد نیروی آموزش و پرورش را افزایش دهیم، گفت: معتقدم ۱۱٫۵ میلیون دانش آموزی که در حال حاضر در مدارس ما مشغول به تحصیل هستند می توان از طریق ۸۰۰ پرسنل آموزش و پرورش به خوبی اداره شوند البته به این شرط که نیروی انسانی به لحاظ جنسیت، رشته و موقعیت جغرافیایی درست انتخاب شده باشد.

فانی تصریح کرد: در حال حاضر ۸٫۵ درصد دانش آموزان در مدارس غیر دولتی آموزش می بینند که این درصد باید در دو سال آینده به ۱۲ درصد افزایش یابد.

وی درباره عملیاتی کردن بودجه آموزش و پرورش گفت: امروز مدیران مدارس هیچ اختیاری از خود ندارند و این باعث شده در هزینه های مدارس و بهره وری نیروهای انسانی با مشکل جدی روبرو باشیم. امسال بودجه ریزی عملیاتی را در نیم درصد مدارس اجرا خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال طرح تعالی مدارس در پنج هزار و ۷۰۰ مدرسه اجرا می شود که این طرح گامی در راستای مدرسه محوری است.

منبع: مهر

۱ دیدگاه

 1. هنر آموز :

  با سلام و احترام
  اینجانی یکی از هنر آموزان منطقه ۲ تهران هستم . امسال با توجه به فرم اموز نمره ۳۲ را کسب نمودم و سابقه بیشتری از همکاران خود دارم. ولی متاسفانه بدون توجه به فرم آموز اینجانب را مازاد اعلام کردند سوال من این است چرا در کارشناسی مناطق بجای اجرای بخشنامه ساماندهی ، روابط حاکم است.
  چطور هنر آموزانی که فقط در چند سال اخیر رسمی شده اند و سابقه انها به ۸ سال هم نمی رسد و فاقد امتیاز آموز هستند .
  متاسفانه در۱۲ سال اخیر از ورود معلمین رسمی به منطقه ۲ جلو گیری شد. ولی ۸ تا ۱۰ هنر آموز فقط در یک رشته بصورت حق التدریس کار می کردند که نه تحصیلات دبیری داشته و حتی مدارک پایینی داشتند.
  در حالی که ما از بدو خدمت سازماندهی شده و پست سازمانی با توجه به نیاز برای ما در نظر گرفته شده بود.
  ورود این همه هنر آموز حق التدریس و تاکیید بر رسمی کردن انها و جلو گیری از ورود معلمین رسمی کمک شایانی در رسمی شدن این هنر آموزان شد در حالی که هنر آموزانی چون ما را مجبور به تدریس در رشته های غیر مرتبط و حتی کار در قسمت اداری منطقه می کردند.
  ایا بهتر نیست ، همکاران متعهد خدمت ، کنار گذاشته شوند و معلوم شود این خیل عظیم هنر آموزان تازه رسمی شده چطور در مناطق وارد شده اند.
  چطور معلمی متعهد خدمت را مازاد می کنند در حالی که معلم کم سابقه با امتیاز پایین را نگاه میدارید. مگر این پست برای معلمین متعهد در نظر گرفته نشده است.
  اگر به بخشنامه های وزارتخانه دقت کنید حتی امسال با توجه به نیاز دانشجو هنر اموز در هر رشته را پست یابی می کنند.
  ایا بهتر نیست ورود این نوع هنر آموزان بررسی شود تا حق معلمین با سابقه مثل من با مدرک فوق لیسانس که در رشته خودم تنها فوق لیسانس منطقه هستم مازاد اعلام نشوم.
  با تشکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: