۲ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۶
تا الآن ۳ فرزند دارم

شهاب مرادی: علت بچه‌دارنشدن زوج‌های جوان صرفاً مسائل اقتصادی نیست

رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهردای تهران گفت: علت بچه‌دارنشدن زوج‌های جوان صرفاً مسائل اقتصادی نیست بلکه به مسائل دیگری برمی‌گردد و ما در این زمینه به شدت به کار مطالعاتی نیاز داریم.

به گزارش عیارآنلاین، حجةالاسلام شهاب مرادی در گفت‌وگویی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که برخی مردم بیان می‌کنند که به خاطر مشکلات مالی اقدم به فرزندآوری نمی‌کنند نظر شما در این زمینه چیست، اظهار داشت‌: نظام تربیتی‌ دین ما فضایی است که افراد باید تحت تربیت یک معلم دین و یک دیدگاه باشند، آن وقت همه چیز بر اساس آن باشد اما شاید واژه التقاط برای این فضای موجود، تلخ و تند است.

شهاب مرادی

وی اضافه کرد: متأسفانه این‌گونه است که ما بخشی از اعتقاد خود را از یک رُمان داریم، بخشی از یک فیلم و بخشی هم از گفته‌های همکاران که این باعث می‌شود جهان‌بینی ما جهان‌بینی خالص دینی نباشد، جهان بینی باید حهان بینی دینی الهی باشد که در آن جهان‌بینی، خدا فعال ما یشاء، غنی و حمید و دستش باز است و همه موجودات رزق دارند، به قول سعدی آن که دندان دهد نان هم دهد.

مرادی با بیان اینکه باید روی ضرورت‌های این موضوع فکر کنیم تصریح کرد: دلیل این‌که افرادی تمایل به بچه‌دارشدن ندارند یا از آن فرار می‌کنند صرفاً به خاطر ترس از این نیست والدین نگرانند بچه‌هایشان مشکلات مالی پیدا می‌کنند یا مخارجشان نسبت به درآمدشان بیش‌تر است؛ به نظرم بیش‌تر این نیست؛ البته ما در مراجعاتی که داریم یکی از آن‌ها همین است اما تشخیص روان شناختی دقیقی نمی‌توانیم روی این اظهارات بدهیم.

رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهردای تهران ادامه داد: به دخترخانمی می‌گوییم چرا ازدواج نمی‌کنی؟ می‌گوید:«من به مردها اعتماد ندارم» ولی وقتی با مشاور صحبت می‌کند می‌گوید 4 سال است عاشق مرد متأهلی هستم که دوست پدرم است، بالای 100 مورد این پرونده‌ها وجود دارد که نمی‌توانیم بگوییم و باید رازداری کنیم.

وی اضافه کرد: مسأله چیز دیگری است، در باب بچه‌دارنشدن موضوع این است که ابتدا تمایل به بچه‌‌دارشدن در مردها نیست یعنی مرد، بچه‌ها را دوست ندارد، این ریشه‌های روان‌شناختی دارد که چرا یک پسر در سن 28 سالگی بچه دوست ندارد؟ چرا برخی زوج‌ها فکر می‌کنند بچه مزاحم لذت‌بردن آن‌هاست، الگوی لذت‌بردن بین زن و شوهر که بچه مزاحم آن‌هاست منبعث از کجاست؟

مرادی یادآور شد: گروه دیگری می‌گویند ما برای پدر و مادرمان چه کردیم که بچه‌های‌مان چه کنند؛ اینها افرادی هستند که روابط خوبی با پدر و مادر ندارند و وقتی به ما مراجعه می‌کنند سوال می‌کنند اگر مادر، آدم را نفرین کند، نفرینش می‌گیرد یا نه؟

وی گفت: ما درباره نسل‌آوری نباید صرفاً روی بحث تبلیغات تکیه کنیم، بلکه باید در خصوص روابط موجود در خانوده کار فرهنگی کنیم و کارهای مطالعات نیاز داریم، برداشت عمومی جامعه نسبت به رابطه مفهوم قدرت و خانواده باید تغییر کند، باید سواد عمومی بیش‌تر شود و روی مفهوم ملیت و قومیت باید علمی‌تر حرف بزنیم.

رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهردای تهران خاطرنشان کرد: برخی نامزد مجلس هستند اما دیدگاه‌شان کاملا ژورنالیستی و منعطف به رای است و مصالح نظام را دنبال نمی‌کنند، کشورهای آن طرف حرف می‌زنند به دنبال نظام خودشان هستند چون می‌دانند همه قدرت‌شان در نگاه نظام است، لذا باید روی آن حرف زده شود، بحث جمعیت خیلی جدی است.

منبع: تسنیم

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: