سفیر ایران در تاشکند:

ایران برای صادرات نفت به ازبکستان اعلام آمادگی کرد

سفیر ایران در تاشکند گفت، ایران آماده انتقال سالانه یک میلیون تن نفت خام به پالایشگاه های ازبکستان از طریق کریدور ترانزیتی ای است که به عمان نیز متصل خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از پایگاه خبری تایمز آو عمان، علی مردانی فرد، سفیر ایران در تاشکند گفت، ایران آماده انتقال سالانه یک میلیون تن نفت خام به پالایشگاه های ازبکستان از طریق کریدور ترانزیتی ای است که به عمان نیز متصل خواهد شد.

نفتکش

مردانی فرد افزود: «ایران آماده مطرح کردن موضوع انتقال سالانه یک میلیون تن نفت خام به این کشور (ازبکستان) است.»
کریدور ترانزیتی مذکور از ازبکستان به ترکمنستان و از آنجا به ایران و عمان کشیده خواهد شد.
پیشتر، در ۶ آگوست، وزرای امور خارجه عمان، ایران، ترکمنستان و ازبکستان نشستی را در مسقط برای پیگیری مذاکرات در خصوص توسعه بیشتر مناسبات تجاری و روابط اقتصادی از طریق ایجاد یک کریدور ترانزیتی، برگزار کرده بودند.
وزرای خارجه ۴ کشور یادداشت تفاهمی را در زمینه موافقتنامه عشق آباد به منظور ایجاد یک کریدور ترانزیتی بین المللی بین این ۴ کشور به امضا رساندند.
موافقتنامه ایجاد کریدوری که آسیای میانه را به خلیج فارس متصل کند، در سال ۲۰۱۱ بین ایران، ترکمنستان، ازبکستان، قطر و عمان منعقد شد، اما بعدها قطر از این پروژه کنار کشید.
در جریان نشست قطر، یوسف بن علوی بن عبدالله، وزیر امور خارجه عمان گفت، این پروژه تامین کننده خواستی مشترک برای رسیدن به منافعی عینی برای مردم این ۴ کشور از طریق ارتقای مبادلات تجاری و سرمایه گذاری با کشورهای همسایه این منطقه و دیگر شرکای بین المللی است.
بر اساس گزارشی که توسط سفارت ایران در تاشکند منتشر شده، در حال حاضر، ۱٫۶ میلیون تن کالا از طریق خطوط ریلی ترکمنستان، ازبکستان و ایران ترانزیت می شود و اگر این توافق نهایی گردد، رقم مذکور به ۳ میلیون تن خواهد رسید.
کارشناسان معتقدند، این کریدور به ارتقای روابط اقتصادی بین ۴ کشور و جذب سرمایه گذاری خارجی کمک خواهد کرد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: