کاهش 60 درصدی قیمت خرما

بی‌توجهی وزارتخانه‌های کشاورزی و تجارت به سودجویی دلالان خرما

دبیر کل انجمن خرمای ایران ضمن انتقاد از بی‌توجهی وزارتخانه‌های کشاورزی و تجارت به سودجویی دلالان خرما، از کاهش بیش از ۶۰ درصدی قیمت خرما پس از ماه رمضان خبر داد و گفت: انتظار است ستاد تنظیم بازار خرما بعد از سه سال به منظور ساماندهی تولید، بازار و صادرات این محصول مجددا احیا شود.

به گزارش عیارآنلاین، علی اصغر موسوی در گفت‌وگویی با بیان این‌که بعد از ماه رمضان به دلیل وجود دلال‌ها قیمت‌ها بالا بود که اکنون با توجه به کاهش تقاضا قیمت‌ها افت نازلی داشته است، گفت: در ماه رمضان خرمای ۶۰۰ – ۷۰۰ گرمی به قیمت ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان در بازار عرضه می‌شد در حالی که اکنون همین بسته‌ها ۲۰۰۰ تومان فروخته می‌شود.

خرما

وی ادامه داد: افرادی که این کار را می‌کنند قصد دارند خرما را به قیمت نازل‌تری از نخلداران بخرند که این مساله موجب تحمیل ضرر و زیانی به نخلداران شده است.

دبیر کل انجمن خرمای ایران قیمت خرما را در نخلستان‌های کرمان کیلویی ۲۲۰۰ تومان و در نخلستان‌های بندرعباس کیلویی هزار تومان عنوان و اظهار کرد: این قیمت به نسبت هزینه‌های نخلداران هیچ توجیهی ندارد.

موسوی افزود: سه سال پیش قیمت خرما کیلویی ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان بود و تاکنون نیز نه تنها افزایش نیافته بلکه در برخی مواقع با کاهش قیمت نیز مواجه بوده‌ایم.

وی راهکار تنظیم بازار خرما را خروج دلال‌ها از بازار این محصول عنوان کرد و گفت: تاکنون پیگیری‌های بسیاری برای رفع این مساله داشته‌ایم اما وزارت تجارت واکنشی به این موضوع نشان نمی‌دهد و وزارت جهاد کشاورزی نیز توجه چندانی به این بخش ندارد.

دبیر کل انجمن خرمای ایران اعلام کرد: با توجه به شرایط می‌توان گفت قیمت خرما ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان در بازار برای مصرف‌کننده عرضه می‌شود که البته می‌توان خرما را تا بسته‌ای هزار تومان هم در دستفروشی‌ها تهیه کرد.

موسوی راه حل این مشکل را تشکیل مجدد ستاد خرمای کشور و ارائه‌ کمک‌های مالی و تسهیلات به کارخانه‌ها برای بسته‌بندی خرما عنوان و اظهار کرد: باید بتوان بازار خرما را ساماندهی و با ایجاد برنامه‌ریزی‌هایی خرمای ایرانی را به‌طور رسمی وارد بازار بین‌المللی کرد.

وی گفت: سه سال است ستاد خرمای کشور تعطیل شده و خرمای ایرانی بلاتکلیف مانده و تا زمانی که دلا‌ل‌ها از بازار خرما حذف نشوند، قیمت این محصول به ثبات نمی‌رسد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: