۲۵ مرد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۳
مدیرعامل شرکت‌ملی نفت خبر داد:

تولید نفت از پارس جنوبی به زودی آغاز می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: مناقصات مربوط به ساخت و خرید کشتی فرآورش و ذخیره‌سازی نفت خام FPSO برای لایه نفتی پارس جنوبی انجام شده و قرارداد تامین این کشتی منعقد شده است.

به گزارش عیارآنلاین، رکن‌الدین جوادی در گفت‌وگویی اظهار داشت: مناقصات مربوط به ساخت و خرید کشتی فرآورش و ذخیره‌سازی نفت خام FPSO برای لایه نفتی پارس جنوبی انجام شده و قرارداد تامین این کشتی منعقد شده است.

جوادی

مدیرعامل شرکت ملی نفت افزود: منابع مالی برای خرید این کشتی نیز از سوی شرکت ملی نفت تامین شده است و با تامین کشتی بهره‌بردار، تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی آغاز خواهد شد.

جوادی پیش از این وعده داده بود در صورت تامین به موقع کشتی FPSO، تا پایان سال جاری شاهد تکمیل طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی و تولید نفت از این میدان مشترک باشیم.

به پایه این گزارش، به دلیل شرایط خاص لایه نفتی پارس جنوبی، استفاده از خط لوله برای انتقال نفت پارس جنوبی غیر اقتصادی است و باید از طریق کشتی‌های مخصوص فراورش و ذخیره‌سازی نسبت به بهره‌برداری از نفت این میدان اقدام کرد.

*پایان حفاری در بهار سال گذشته

بر اساس این گزارش در بهار سال گذشته پایان حفاری مجدد و تکمیل چاه‌های لایه نفتی پارس جنوبی از سوی پتروایران به عنوان شرکت پیمانکار اعلام شد. مدت‌ها است که عملیات ساخت سکوی بهره‌برداری از این میدان نیز در بندرعباس به پایان رسیده است و سفارش ساخت و خرید یک واحد فراورشی شناور یا FPSO تنها قطعه باقیمانده تکمیل این میدان است.

با این وجود کارشناسان می‌گویند حتی در صورت تامین منابع و گذاشتن سفارش ساخت، لااقل بین یک تا دو سال طول می‌کشد تا کشتی FPSO ساخته و آماده بهره‌برداری شود.

خرید این کشتی لااقل از سال ۸۸ در دستور کار شرکت پتروایران به عنوان پیمانکار قرار داشت و در همان سال قراردادی نیز برای ساخت این کشتی منعقد شد اما تامین نشدن به موقع منابع مالی و رفت و برگشت بین پیمانکار و کارفرما یعنی شرکت نفت و گاز پارس باعث شد هیچ یک از توافقنامه‌های ساخت کشتی به سرانجام نرسد.

*قرارداد با پیمانکار ایرانی و تحمیل پیمانکار ثانویه خارجی

بر اساس این گزارش قرارداد توسعه پارس جنوبی با مصوبه شورای اقتصاد در سال ۸۳ با شرکت پتروایران به عنوان پیمانکار اولیه در حالی امضا شد که بر خلاف همه رویه‌های موجود در ایران و جهان و در اقدامی عجیب، شرکت مشهور نفتی شلمبرژه به عنوان پیمانکار ثانویه به پتروایران تحمیل شد.

شرکت شلمبرژه اگرچه یک طرح توسعه اولیه برای این میدان تهیه کرده و براوردی از میزان تولید نفت ارائه کرده بود، خود حاضر به انعقاد قرارداد مستقل و پذیرفتن ریسک توسعه این میدان نشده بود. در عین حال، بررسی‌های بعدی نشان داد بر خلاف انتظارت، این شرکت معتبر نفتی اشتباهات عجیبی در برآوردهای خود انجام داده بود چنانکه از میان ۳ یا ۴ بخش لایه نفتی در آب‌های ایران، بخش غیر مرزی آن را که نفت نامرغوب‌تری دارد برای توسعه برگزیده و بخش مرزی میدان را رها کرده است. به علاوه برآوردهای شلمبرژه نیز از ظرفیت تولید نفت این میدان بسیار خوشبینانه بوده و هرگز محقق نخواهد شد.

*تولید قطر = ۵۰۰ هزار بشکه در روز/تولید ایران=؟

نفت پارس جنوبی در بخش ایرانی این میدان دارای درجه گرانروی بسیار بالا و از نوع فوق سنگین محسوب می‌شود و تولید از این میدان بیش از منفعت اقتصادی از نظر حیثیتی در مقابل قطر برای ایران حائز اهمیت است. اگرچه براوردهای اولیه شرکت معروف شلمبرژه که به صورت غیر منطقی خوشبینانه تهیه شده بود،‌امکان تولید روزانه ۳۸ هزار بشکه نفت از این لایه را نشان می‌داد اما تهیه MDP میدان و حفاری مجدد در ناحیه A این میدان نشان داد به احتمال زیاد انتظار تولید روزانه بیش از ۱۶ هزار بشکه نفت از این لایه در بخش A چندان منطقی نیست.

قطر در حال حاضر بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه نفت از لایه نفتی پارس جنوبی برداشت می‌کند. برآوردهای اولیه نشان می‌دهد حدود ۹۰ درصد مساحت لایه نفتی پارس جنوبی در آب‌های قطر قرار گرفته است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: