زنگنه گفت:

شرایط برای سازندگان داخلی و خارجی صنعت نفت برابر شده است

وزیر نفت گفت: شرایط خرید قطعات و امکانات صنعت نفت برای سازندگان داخلی و خارجی برابر شده تا بتوان از ظرفیت تولید داخل استفاده کرد.

به گزارش عیارآنلاین، بیژن زنگنه در همایش تبیین سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج از رکود با اشاره به اینکه در حال حاضر خواسته شده تا سیاست‌های مقابله با رکود در سال ۹۳ و ۹۴ را در بخش نفت ارائه کنیم اظهار داشت: البته سیاست‌های بلندمدت و متنوعی برای سال‌های بعد در افزایش تولید نفت و گاز خواهیم داشت.

زنگنه

زنگنه گفت: بحران اقتصاد ایران از درآمدهای نفتی ایجاد شده و به رکود رسیده است.

وی یکی از برنامه‌ها را افزایش صادرات نفت به منظور افزایش درآمدهای ارزی و در طی آن ارتقاء تراز بازرگانی و نیز افزایش استفاده از کالا و خدمات عنوان کرد و افزود: در نهایت ریال آن در بودجه پیش‌بینی می‌شود که می‌تواند تخصیص‌های عمرانی و خروج از رکود را به دنبال داشته باشد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه درآمدهای نفتی می‌تواند خروج از رکود را تسریع کند خاطرنشان کرد: افزایش تولید گاز و بهینه‌سازی مصرف انرژی دو عامل مهم است و در این راستا تمرکز این وزارتخانه روی افزایش تولید نفت و گاز است که باعث می‌شود بتوانیم در مصرف درآمدهای نفتی صرفه‌جویی کنیم.

به گفته وی در حال حاضر ۱۸ میلیارد سوخت مایع سوزانده می‌شود در حالی که اگر گاز داشتیم هم آلودگی کمتر می‌شد و هم ۱۸ هزار میلیارد دلار صادرات می‌کردیم به موجب مثبت شدن تراز بازرگانی شده و از طرفی منابع آن در اختیار بخش بازرگانی قرار می‌گرفتند.

زنگنه به تولید گاز اشاره کرد و یادآور شد: تولید گاز و میعانات آن می‌تواند به سالی ۴۰ هزار بشکه و ۱۳ میلیون دلار برسد که حتی می‌توان آن را تا یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار اضافه کرد که این موضوع تحرک ایجاد می‌کند.

زنگنه با اشاره به اینکه ایجاد رونق الزاماتی دارد که نیاز به تامین منابع است گفت: استفاده از معاملات سلف در دستورات کار بوده و امسال با بورس هماهنگی کردیم که بسته ۱۰۰ میلیارد دلاری تا شهریورماه انجام شود که موجب ایجاد منابع ۱.۵ میلیاردی خواهد شد تا پول آن در طرح‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها استفاده شود.

وی به صادرات غیرنفتی ایجاد کرد و افزود: حداقل ۵ میلیارد دلار امسال نسبت به سال گذشته افزایش خواهیم داشت که در سال ۹۴ نیز این پیش‌بینی به ۱۴ میلیارد دلار خواهد رسید و نیز ۱۰ تا ۱۲ درصد تولید صنایع پتروشیمی افزایش خواهد یافت.

وی به بند ۴ اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مقدار زیادی بار از طریق کامیون در کشور جابه‌جا می‌شود که اگر به سمت حمل و نقل ریلی برود صرفه‌جویی خواهد داشت و به ازای هر تن کیلومتر ۳۰ لیتر گازوئیل صرفه‌جویی می‌شود که اگر ۱۰ میلیارد دلار باشد برای ۱۰ سال از منابع صرفه‌جویی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ۴ میلیارد دلار در حال حاضر هزینه سوخت در شهرهای کوچک و روستاها می‌شود تصریح کرد: با این پول می‌توان طی یک سال همه این شهرها را گازرسانی کرد و از این محل صرفه‌جویی داشت.

زنگنه با بیان اینکه ۲.۵ تا ۳ میلیون موتورخانه گاز طبیعی در کشور مصرف می‌کنند عنوان کرد: هر کسی از این محل در هر متر مکعب گاز صرفه‌جویی کند ۵۰۰ تومان برای ۳۰ ماه پرداخت می‌کنیم و در واقع صرفه‌جویی را از شرکت‌ها می‌خریم.

وزیر نفت به موضوع گازرسانی استان سیستان و بلوچستان در قالب بند (ق) اشاره کرد و گفت: ۱.۵ میلیارد دلار هزینه این طرح بوده که از محل صرفه‌جویی نیروگاه‌های فعلی است.

وی یکی از برنامه‌های وزارت نفت را ایجاد تسهیلات در زمینه رقابت با سازندگان خارجی تجهیزات نفتی دانست و یادآور شد: شرایط معاملات ایرانی و خارجی را یکی می‌کنیم و هر کالایی پس از ارزیابی قیمت آن هم بعد از حقوق عوارض گمرکی و هزینه‌های ترخیص با کالاهای ایرانی مقایسه خواهند شد و پس از آن تجهیزات و امکانات خریداری می‌شود.

به گفته زنگنه ۱۰ قلم اصلی صنعت نفت مورد نیاز بوده که لیست آن را به سازندگان دادیم که ظرف ۲ ماه آینده ساخت آن شروع می‌شود که مربوط به تجهیزات و امکانات مورد نیاز صنعت نفت از جمله شیرهای کنترل ایمنی، لوله‌های مختلف، سرچاهی، درون‌چاهی است که این موضوع موجب رونق اقتصاد داخل و صنعت می‌شود.

وی افزود: ۱۴۰ هزار دستگاه تاکسی CNGسوز جایگزین شده و ۱۷ هزار اتوبوس شهری و نیز دیگر مباحث برای رفع آلودگی شهرها در نظر گرفته شده است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: