۲۰ مرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۹

زنگنه: ایران به گاز ترکمنستان نیاز ندارد

بیژن زنگنه با اشاره به برنامه ایران برای افزایش ٢٠٠ میلیون متر مکعبی تولید گاز تا پایان سال ٩٤ گفت: ایران نیازمند گاز ترکمنستان نیست، اما توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با این کشور مهم بوده و از این جهت همکاریها ادامه خواهد داشت.

به گزارش عیارآنلاین، بیژن زنگنه با اشاره به برنامه ایران برای افزایش ٢٠٠ میلیون متر مکعبی تولید گاز تا پایان سال ٩٤ گفت: ایران نیازمند گاز ترکمنستان نیست، اما توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با این کشور مهم بوده و از این جهت همکاریها ادامه خواهد داشت.

زنگنه

به پایه این گزارش، وزیر نفت امروز (دوشنبه، ٢٠ مردادماه) در نخستین همایش هماهنگی صدور کالا، خدمات فنی و مهندسی صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به کشور ترکمنستان با اشاره به اینکه تا سال ٩٤ تولید گاز کشور ٢٠٠ میلیون مترمکعب افزایش پیدا می کند و نیازی به واردات گاز از ترکمنستان نیست، گفت: اگرچه ایران به گاز ترکمنستان نیاز ندارد اما روابط اقتصادی و سیاسی با این کشور برای ایران بسیار مهم و ارتباط با این کشور استراتژیک است.

بیژن زنگنه با بیان اینکه تراز اقتصادی میان دو کشور در سالهای اخیر منفی بوده است، اظهار کرد: باید تلاش شود در ازای واردات گاز از ترکمنستان کالا و خدمات مهندسی به این کشور صادر شود چون از نظر راهبردی ایران به رابطه با این کشور نیاز دارد.

وی با یادآوری اینکه بسیاری اعتقاد دارند چرا در حالی که ایران دارای منبع غنی گاز است از ترکمنستان گاز وارد می کند، افزود: ایران به گاز ترکمنستان نیازی ندارد، بلکه هدف ایران از واردات گاز از ترکمنستان ایجاد فرصت اشتغال برای فعالان اقتصادی و بخش خصوصی در این کشور است.

زنگنه با بیان اینکه تا زمانی که ایران در ترکمنستان پروژه ای در اختیار نداشته باشد، نمی تواند به این کشور کالا و خدمات فنی و مهندسی صادر کند، افزود: البته معتقدم شرکتهای ایرانی توان انجام مگاپروژه هایی با رقم ٥ میلیارد دلار را در حال حاضر ندارند و ترکمنستان نیز چنین پروژه هایی در این ابعاد ندارند.

وی افزود: شرکتهای ایرانی توان انجام پروژه به میزان ٧٠٠ تا یک میلیارد دلار را در شرایط کنونی دارند.

پرداخت بدهی ایران به ترکمنها

وزیر نفت با اشاره به طلب گازی ترکمنستان از ایران گفت: با توجه به مشکل تحریم و انتقال پول تصمیم گرفته شد طلب این کشور در قالب صدور کالا و خدمات مهندسی پرداخته شود که روش خوبی برای پرداخت مطالبات ترکمنستان است.

زنگنه به سفر سال گذشته رئیس مجلس به ترکمنستان که در این سفر ایشان را همراهی می کردند، اشاره کرد و گفت: در این سفر به این کشور پیشنهاد داده شد در صورت واردات گاز ایران از ترکمنستان آنها برای ایران در کشورشان پروژه تعریف کنند.

وی با بیان اینکه هم اکنون بسترهای لازم برای حضور شرکتهای ایرانی در ترکمنستان فراهم شده است، افزود: شرکتهای ایرانی باید تلاش کنند در این کشور حضور پیدا کنند و وزارت نفت هم به نوبه خود به آنها کمک خواهد کرد.

وزیر نفت تاکید کرد: شرکتهای ایرانی صبر و حوصله کنید تا بازار این کشور به روی شرکتهای ایرانی باز شود و فعالیت در این کشور آغاز شود.

زنگنه به صادرات کالاهای بی کیفیت به ترکمنستان در سالهای اخیر اشاره کرد و از سازندگان داخلی خواست تلاش کنند کیفیت را در درجه نخست مورد توجه قرار دهند تا نگاه کشورهای دیگر به تولیدکنندگان ایرانی تغییر کند.

وزیر نفت به بازارهای آتی ایران اشاره و تصریح کرد: کشور آذربایجان بازار خوبی است و بخش خصوصی ایران می تواند وارد آن شود و به آن بپردازد، هم اکنون شرایط حضور ایران در این بازار فراهم شده است.

زنگنه با بیان اینکه بازار عراق بسیار کم به سوی ایران باز شده است، گفت: کشورهای جنوب خلیج فارس نیز معمولا به شرکتهای ایرانی کار واگذار نمی کنند.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: