مدیر کل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی:

تورم قابل پیش بینی نیست/ کاهش نرخ تورم نباید با ارزانی اشتباه شود

مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی با تأکید براینکه کاهش نرخ تورم در اقتصاد کشور را نباید با ارزانی اشتباه کرد، گفت: پیش بینی ها درباره تورم بسته خروج از رکود انجام شده ولی پس از اجرا می توان رقم دقیق را اعلام کرد.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا مقتدایی در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره محاسبه بانک مرکزی از تورم بسته خروج از رکود تورمی،اظهار داشت: پیش بینی هایی دراین خصوص انجام شده اما این پیش بینی ها با محاسبات حوزه آمار های اقتصادی بانک مرکزی متفاوت است زیرا این بخش آمار را پس از وقوع و دریافت اطلاعات محاسبه می کند.

تورم

مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه تورم هم اکنون به ۲۵.۳ درصد رسیده است، تصریح کرد: با توجه به کاهش انتظارات تورمی انتظار تنزل تورم نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه نرخ تورم قابل پیش بینی نیست، گفت: حتماً باید تورم محاسبه شود و بعد از آن پیش‌بینی ها را در این خصوص اعلام کرد. به هر حال با توجه به کاهش نرخ تورم، انتظارات برای کاهش نرخ تورم در جامعه بیشتر شده است.

این مقام مسئول در ادامه همچنین درپاسخ به این پرسش که چرا با وجود اعلام کاهش نرخ تورم از سوی بانک مرکزی چرا جامعه باز هم رشد قیمت را لمس می کند؟ اظهار داشت: نرخ تورم در گذشته ۳۴.۷ درصد بوده که هم اکنون این رقم به ۲۵.۳ درصد کاهش یافته اما نرخ تورم ۲۵.۳ درصدی به معنای آن است که اقلام سبد مصرفی خانوار نسبت به دوره مشابه ۱۲ ماهه گذشته ۲۵.۳ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه رشد ۱۵ درصدی نرخ تورم نقطه به نقطه نیز به معنای رشد قیمت ها در دوره و ماه مذکور نسبت به ماه مشابه سال قبل است، ادامه داد: بنابراین قیمت ها ۲۵ درصد رشد کرده و قیمت ها ارزان نشده اما رشد قیمتی ۲۵ درصد کمتر از رشد ۳۴ درصدی است.

مدیر کل آمار های اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: اتفاقی که در اقتصاد کشور افتاده این است که تورم نقطه به نقطه ۴۵ درصدی به ۱۵ درصد کاهش یافته است اما باز هم ۱۵ درصد رشد قیمت داشته ایم.

مقتدایی همچنین درباره کاهش اختلاف نرخ تورمی اعلامی توسط مرکز آمار و بانک مرکزی ، گفت: دامنه اختلاف نرخ تورم بانک مرکزی و مرکز آمار کاهش یافته زیرا سال پایه در هر دو نهاد یکسان شده است.

وی درباره مرجع اعلام نرخ تورم نیز اذعان داشت: هم بانک مرکزی وهم مرکز آمار این نرخ تورم را اعلام می کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: