از سوی معاون سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری:

چشم‌انداز و ظرفیتهای صنعت پالایش در بورس تشریح شد

تقسیم سود مجامع شرکتهای پالایشی محرک خوبی برای شرکتها و هلدینگهای بورسی جهت باز تولید مجدد سرمایه‌گذاری است.

به گزارش عیارآنلاین  به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، سعید شیرزادی، معاون سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی درباره شرایط فعلی پالایشگاهها چند نکته را قابل اهمیت دانست و گفت: بودجه‌ای که این صنعت به بازار سرمایه اعلام کرده، اکثراً محافظه کارانه بوده است، به عنوان مثال نرخ ارز فروش محصولات، ارز مبادلاتی اعلام شده، در حالی که فروش محصولات اکثر شرکتها بیش از این رقم است که همین امر می‌تواند محرک قوی برای سودآوری بیشتر در پایان سال مالی باشد.

بورس

شیرزادی تقسیم سود مناسب و به هنگام شرکتهای پالایشگاهی را محرک خوبی برای سهامداران عمده این صنعت که هلدینگهای بزرگ بورسی هستند اعلام کرد و افزود: تقسیم سود مجامع شرکتهای پالایشی می‌تواند محرک خوبی برای شرکتها و هلدینگهای بورسی در جهت باز تولید مجدد سرمایه‌گذاری باشد.

وی به طرحهای عظیم توسعه که این صنعت دارد، اشاره و اظهار کرد: عمده طرحهای توسعه‌ای صنعت پالایشی با هدف افزایش ظرفیت، کیفی‌سازی محصولات در دستور کار قرار گرفته است که می‌تواند علاوه بر بزرگتر کردن این شرکتها میزان کمی و کیفی تولیدات را ارتقاء ببخشد.

این مقام مسوول با اشاره به موضوع رکود و عدم تعادل در میزان عرضه و تقاضا گفت: اکثر صنایع نیم نگاهی به سالهای آینده و شکل‌گیری تعادل در عرضه و تقاضا دارند که همیشه این تقاضا برای محصولات پالایشگاهها وجود دارد. به عبارتی همواره کالایی که تولید می‌شود، مشتری دارد و نگرانی بابت مشکل فروش وجود ندارد.

شیرزادی یکی از نکات مثبت صنعت پالایش را جذب نیروی کار در این صنعت دانست و گفت: ظرفیت عظیم اشتغال‌زایی این صنعت در مقایسه با بسیاری از صنایع دیگر رکورد دار است این صنعت می‌تواند افرادی بسیاری را جذب کرده و کمک شایانی به پایین آوردن نرخ بیکاری کند.

وی به سایر نکاتی که درباره این صنعت وجود دارد، اشاره کرد و افزود: اکثر شرکتهای این صنعت برای سال مالی گذشته تعدیلی‌های مثبتی تا سقف ٣٤ درصد داشتند، البته یکی دو تعدیل منفی در شرکتهای پالایشی کوچک اتفاق افتاده که معنادار نیستند چون ماهیت کل صنعت را نشان نمی‌دهد، بنابراین پیش بینی ما این است که این سودآوری در آینده نیز ادامه پیدا کند.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری رعایت چند عامل را لازمه حفظ سودآوری این صنعت دانست و اظهارکرد: دولت باید این موضوع را مدنظر داشته باشد که وقتی صنعتی را به بخش خصوصی واگذار کرد، آن هم بخش خصوصی که سهامدارانش عموم مردم در قالب صندوقهای سرمایه‌گذاری، صندوقهای بازنشستگی و تأمین اجتماعی است باید تعیین نرخ خوراک و محصولات براساس یک شیوه جهان شمول و قابل توجه انجام بگیرد.

وی به ابهامات سرمایه‌گذاران در خصوص نرخ خوراک و محصولات اشاره کرد و گفت: هنوز نرخ خوراک به طور روشن مشخص نشده است، اما اگر همچنان ٩٥ درصد فوب خلیج فارس یا کمتر از این تعیین شود، با توجه به این‌که سودآوری شرکتهای پالایشی اهرمی و لب مرزی است و حاشیه سودشان پایین است چنین تصمیمی می‌تواند به صورت معناداری سودآوری شرکتها را افزایش دهد.

شیرزادی به ضرورت آزادسازی نرخ محصولات پالایشی پرداخت و خاطرنشان کرد: محصولات شرکتی که وارد بورس شده نیز باید به صورت آزاد نرخ گذاری شود که درصورت آزادسازی نرخ محصولات، حاشیه سود صنعت افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

این مقام مسوول اعمال الزامات کیفی سازی محصولات را نیز در میان مدت و بلندمدت به نفع شرکتهای پالایشی دانست و اظهارداشت: کیفی‌سازی محصولات شاید از نگاه برخی با این استدلال که حاشیه سود را پایین می‌آورد، منفی باشد، اما باید این را در نظر گرفت که یک هزینه غیرقابل برگشت نیست و این هزینه در زمره مخارج سرمایه‌ای است. به عبارتی هزینه‌ای است که در کوتاه‌مدت به شرکت تحمیل می‌شود اما بعد از افزایش کیفیت محصولات، قیمتها نیز افزایش پیدا می‌کند و در نهایت منجر به سود می‌شود.

شیرزادی در مورد طرحهای توسعه‌ای نیز گفت: اگر طرحهای توسعه‌ای به سمت تأمین زنجیره ارزش افزوده شرکت باشد یعنی به صورت زنجیره‌ای شرکت و محصولات توسعه پیدا کنند و مانع خام فروشی شود و شرکتها به دنبال کسب ارزش افزوده محصولات بروند هیچ صنعتی نمی‌تواند به قدر شرکتهای پالایشی در زمینه ارزش افزوده سودآور باشد و این مسیر را طی کند.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به چشم انداز مذاکرات سیاسی و نتیجه مذاکرات ایران با گروه ٥+١ افزود: اگر تحریمها برطرف شود، با توجه به نیاز شرکتها به خرید ماشین و قطعات، طرحهای توسعه‌ای برای شرکت ارزان‌تر تمام می‌شود، در نتیجه هزینه‌های شرکت کاهش پیدا می‌کند.

وی همچینن شفاف‌سازی موضوع مالیات بر ارزش افزوده را نقطه قوتی برای افزایش حاشیه سود شرکتها خواند و خواستار مذاکراتی برای تعیین تکلیف این موضوع بین شرکتهای بورسی و سازمان مالیاتی کشور شد.

منبع : شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: