۹ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۲

توجه به امنیت غذایی کارگران در کنار حفظ امنیت شغلی آنان

کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران توجه به امنیت غذایی کارگران در کنار حفظ امنیت شغلی آنان را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش عیارآنلاین، کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با اشاره به مهلت یک ماهه وزارت کار برای بررسی و شناسایی مشمولان دریافت سبد کالا خواستار توجه به سبد کالا با ملاحظه جامعه کارگری شد.

امنیت غذایی کشاورزی

این کانون با اشاره به این که با وجود آنکه دولت به وزارت کار ماموریت داده و اعلام کرده که افراد دارای درآمد زیر یک میلیون تومان مشمول دریافت بسته امنیت غذایی هستند، اما تا امروز که بیش از 20 روز از اجرای توزیع سبد امنیت غذایی می گذرد حتی به یک کارگر هم اختصاص نیافته است.

این کانون با اشاره به مکاتبه جمعی از نمایندگان تشکل های کارگری با وزیر کار در خصوص قرار گرفتن نام کارگران در لیست مشمولان دریافت سبد کالا معتقد است کارگران زیر خط فقر و نیازمند حمایتی دولت هستند و از این رو گرفتن سبد کالا جزو مطالبات آنها به شمار می رود، زیرا در کنار امنیت شغلی کارگران امنیت غذایی و معیشتی آنها هم حایز اهمیت است.

کانون یادشده درعین حال بر ضرورت تشکیل سامانه کارگران فاقد شناسنامه کار تاکید کره د و متذکر شده است: با وجود استقبال معاونت روابط کار وزارت کار از تشکیل این سامانه هنوز اقدامی بری راه اندازی آن ندیده‌ایم در حالی که اگر این سامانه جامع اطلاعاتی ایجاد شود ضمن کمک به شناسایی کارگران فاقد بیمه و فاقد شناسنامه کار و بهره مندی آنها از مزایای بیمه و حداقل های اجتماعی، زمینه اجرای بهتر طرح های کلان دولت نظیر هدفمندی یارانه‌ها و اختصاص سبد کالا فراهم می شود.

کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور در ادامه به لغو کسر حق بیمه از بن کارگری اشاره و خاطرنشان کرده است: سال گذشته در جلسه شورای عالی کار بن کارگری به صورت نقدی تصویب و مقرر شد تا 80 هزار تومان بابت بن ریالی به کارگران اختصاص یابد بنابر این وقتی بن نقدی جزو مزد و دریافتی کارگر قرار گرفته باید حق بیمه اش هم پرداخت شود.

بر اساس این گزارش و نظر کانون انجمن های صنفی کارگران، کسر حق بیمه از مزد و مزایای کارگران در سنوات و بازنشستگی آنها موثر است، اما برخی بن کارگری را غیر نقدی تلقی می کنند در حالی که جزو حقوق و دستمزد کارگر محاسبه و پرداخت می شود به همین دلیل حق بیمه باید از آن کسر شود و کارفرما سهم حق بیمه را بپردازد.
منبع: ایانا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: