معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان

جزئیات شرایط پذیرش ۱۲ هزار دانشجو به روش بومی در دانشگاه فرهنگیان

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی عیارآنلاین، نعمت‌الله موسی‌پور در گفت‌وگویی در پاسخ به این پرسش “‌انتخاب رشته داوطلبان کنکور آغاز شده، امسال شرایط و ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان به چه صورت است؟” اظهار داشت: امسال حدود ۱۲ هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان  به روش بومی گزینی پذیرش می‌شوند. وی افزود: پذیرش بومی […]

به گزارش سرویس فرهنگی و اجتماعی عیارآنلاین، نعمت‌الله موسی‌پور در گفت‌وگویی در پاسخ به این پرسش “‌انتخاب رشته داوطلبان کنکور آغاز شده، امسال شرایط و ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان به چه صورت است؟” اظهار داشت: امسال حدود ۱۲ هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان  به روش بومی گزینی پذیرش می‌شوند.

وی افزود: پذیرش بومی دانشجو در دانشگاه فرهنگیان باعث می‌شود تا دانشجو معلمان پس از فارغ‌التحصیلی در مناطق مرتبط با زندگی خود مشغول به کار شوند که این موضوع منجر به افزایش ماندگاری نیرو در آموزش و پرورش می‌شود.

** پذیرش دانشجو بر اساس بوم

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: براساس برآوردهایی که آموزش و پرورش از نیازهای خود در رشته‌های مختلف داشته است، اعلام کردیم که برای کدام رشته‌ها،‌ مناطق و استان‌ها به معلم نیاز داریم و این موضوع در دفترچه کنکور امسال ذکر شده است که متقاضیان طبق نیاز و شرایط خاص بر اساس قاعده کلی بوم که در سازمان سنجش تعریف شده یعنی محل تولد و ۳ سال آخر تحصیل در دانشگاه فرهنگیان پذیرش می‌شوند.

موسی‌پور بیان کرد:‌در گذشته نیز به نوعی به صورت بومی اقدام به پذیرش دانشجو می‌کردیم که امسال بومی گزینی دانشجو را به طور دقیق‌تر اجرا خواهیم کرد مثلاً در استان کرمان که گستردگی جغرافیایی وسیعی دارد نمی‌توانیم دانشجو معلمان را در پردیس‌های دانشگاهی شمال استان کرمان جذب کرده و پس از فارغ‌التحصیلی آن‌ها را برای کار به مدارس جنوب استان کرمان بفرستیم.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان افزود: امسال در بحث پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان به عوان مثال به طور دقیق مشخص کرده‌ایم که در رشته دبیری ریاضی در جنسیت خانم در شهرستان جیرفت دو نفر دانشجو معلم جذب خواهیم کرد، این موضوع منجر به آن می‌شود که نیازهای آینده را برآورد کنیم و این امکان را به مخاطبان می‌دهد تا با تسلط دقیق‌تری انتخاب رشته خود را انجام دهند.

** شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان

وی درخصوص سایر شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان گفت: معدل بالای ۱۵ و شرط رتبه در پذیرش دانشگاه فرهنگیان تأثیرگذار است و امسال با روش بومی گزینی، رقابت داوطلبان را در داخل بوم‌ها خواهیم داشت اما اگر در بومی تعداد افراد متقاضی کم باشد تصمیمات دیگری اتخاذ خواهیم کرد به عنوان مثال برای تکمیل ظرفیت از بوم‌های همجوار استفاده خواهیم کرد.

موسی پور با اشاره به ورود دانشجو معلمان از بهمن به دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد: در تلاش هستیم تا زمان ورود دانشجو معلمان به دانشگاه فرهنگیان را به مهر منتقل کنیم، چرا که در این صورت، دانشجو معلمان پس از فارغ‌التحصیل شدن بلافاصله می‌توانند از مهر و آغاز سال تحصیلی کار خود را در مدارس آغاز کنند.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: امسال دانشگاه در مقطع کارشناسی در ۱۵ رشته پذیرش دانشجو دارد که از این رشته‌ها یک رشته مخصوص کودکان استثنایی و یک رشته با عنوان آموزش ابتدایی مخصوص مقطع ابتدایی است و سایر رشته‌ها نیز به دوره اول و دوم متوسطه مرتبط است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: