۲۹ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۲

حق ایران برای دریافت جریمه از پاکستان محفوظ است/ طرح جدید اسلام آباد برای واردات گاز از ایران

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت با بیان اینکه حق ایران برای دریافت جریمه از پاکستان محفوظ است، گفت: اسلام آباد برای احداث سریع تر پروژه صادرات گاز به ایران به این کشور طرح جدیدی را مطرح کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، علی ماجدی روز یکشنبه، اظهار داشت: وزارت نفت پاکستان مذاکراتی را برای تمدید زمان احداث خط لوله صادرات گاز به پاکستان درخواست کرده است.

علی ماجدی

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت افزود: پاکستانی ها اعلام کرده اند که احداث این خط لوله نیاز به فاینانس دارد که به علت تحریم ایران امکان پذیر نیست.

ماجدی با بیان اینکه پاکستانی ها به دنبال آن هستند که زمان بیشتری را بگیرند، ادامه داد: آنها نگران هستند که ایران برای دریافت خسارت موضوع را به داوری بکشاند لذا ادعا می کنند که احداث نکردن خط لوله به علت تحریم ایران بوده است.

وی در خصوص موافقت ایران با تمدید زمان ساخت خط لوله، گفت: هنوز زمان زیادی تا دسامبر ۲۰۱۴ باقی مانده است.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت خاطرنشان کرد: از نظر سیاسی هر دو کشور برای احداث این خط لوله اظهار علاقه کرده اند.

ماجدی گفت: پاکستانی ها برای اجرایی کردن زودتر پروژه صادرات گاز به ایران به این کشور طرح جدیدی را مطرح کرده اند که آن طرح نیز هنوز کار اجرایی نشده و ما نمی دانیم که چقدر این طرح جدید، اجرایی است.

وی اظهار داشت: پیشنهادهایی ارایه کرده ایم مبنی بر اینکه طرف ثالثی گاز را از ما خریداری کرده و به پاکستان بفروشد و خط لوله را نیز احداث کند.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت در خصوص دریافت جریمه نیز گفت: اگر توافقی نشود حق ایران برای دریافت جریمه محفوظ است اما اینکه این حق دریافت شود یا نه زمان زیادی باقی مانده است.

ماجدی درباره احداث خط لوله تاپی نیز گفت: پاکستانی ها اولویت اول واردات گاز را از ایران می دانند و خاطرنشان می کنند که پس از رفع تحریم ها و تامین فاینانس به سرعت ساخت خط لوله را آغاز خواهند کرد.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت اضافه کرد: آنها ادعا می کنند که برای ساخت خط لوله تاپی، امکان فاینانس وجود دارد.

براساس موافقتنامه خرید و فروش گاز با ایران، پاکستان باید تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ خط لوله انتقال گاز را تکمیل کند، اما تاکنون اقدامی برای احداث این خط لوله انجام نداده است.

روند احداث خط لوله صلح که قرار است گاز ایران را به شبه قاره برساند بیش از دو دهه است که با بن بست مواجه شده به طوری که هند خود را از این خط لوله کنار کشیده و پاکستان نیز از اجرای تعهدات خود سرباز زده بود.

ایده احداث خط لوله صلح در سال ۱۹۹۰ مطرح شد و قرار بود، احداث این خط لوله که گاز ایران را به پاکستان و هندوستان منتقل می کرد، پیام آور صلح و دوستی در شبه قاره باشد. با توجه به اینکه توافق شده بود هند و پاکستان برای تامین امنیت این خط لوله، اختلافات خود را کاهش دهند، این خط لوله انتقال گاز به خط لوله صلح موسوم شد.

براساس قراردادی که در سال ۱۳۸۷ میان ایران و پاکستان به امضا رسید باید تا دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی گاز ایران به پاکستان ارسال شود و در ازای هر روز تاخیر جریمه ای به میزان ۸ میلیون دلار به ایران پرداخت خواهد شد.

طرف پاکستانی نمی تواند تا موعد مقرر یعنی دسامبر ۲۰۱۴ کار ساخت این خط لوله را به پایان برساند، بنابراین به دنبال مذاکره برای به تاخیر انداختن زمان بهره برداری از این خط لوله است تا از زیر بار جریمه شانه خالی کند.
منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: