۲۹ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۵
در نشست اتاق بازرگانی مطرح شد:

نشست مشترک کمیسیون کشاورزی مجلس و اتاق ایران/ آمادگی فائو برای بررسی تاثیر تغییرات آب و هوایی بر کشاورزی ایران

چالش های بخش کشاورزی ایران، در نشست مشترک اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران و نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس بررسی شد.

به گزارش عیارآنلاین ، در نشست مشترک اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس و اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق ایران- در شامگاه واپسین روز کاری هفته گذشته – با موضوع «بررسی چالش های بخش کشاورزی» که البته برخی معاونان وزارتخانه‌های جهادکشاورزی و نیرو نیزحضور داشتند، طرفین ضمن مذاکره با رئیس اتاق ایران و اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق، مشکلات این بخش را مورد بررسی قرار دادند.

عباس کشاورز

در ابتدای این آیین، عباس کشاورز، رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با اشاره به فعالیت‌های کمیسیون کشاورزی اتاق ایران گفت: کمیسیون کشاورزی اتاق ایران از آغاز فعالیت خود اقدام به تقویت کمیسیون‌های استانی کرده و برای آن ها مأموریت‌های مشخصی برای بهبود وضعیت کشاورزی در استان‌ها تعیین کرد.

عباس کشاورز افزود: در سال‌های گذشته با از دست دادن بازار تجارت جهانی بخش کشاورزی، به بازارهای محلی تبدیل شده‌ایم و تجارت شکننده‌ای را در این بخش تجربه کرده‌ایم؛ به همین منظور کمیسیون اتاق بازرگانی ایران با همکاری سایر دستگاه‌ها به‌دنبال کشف یا حتی ایجاد بازارهای پردرآمدی است که ارز بیشتری نصیب ما می‌کند.

وی با بیان این که نخستین کتاب “آب مجازی” توسط اتاق ایران منتشر شده است، از برنامه‌های پیش روی این کمیسیون خبر داد و اعلام کرد: در کنفرانسی که به دعوت سازمان خواروبار ملل متحد در آن شرکت کردم، فائو اعلام آمادگی کرد که تأثیر تغییر اقلیم بر آب و کشاورزی ایران را بر مبنای مدل اجرا شده رد ۵ کشور در ایران نیز اجرا شود که با همکاری وزارتخانه‌های نیرو و جهادکشاورزی، به زودی توسط دولت و بخش خصوصی مورد ارزیابی کارشناسان بین المللی و داخلی قرار خواهد گرفت.

کشاورز در ادامه به تهیه ۹ گزارش از جمله سه گزارش وضع موجود، گزارش ۱۵۰ روزه نخست آغاز به کار دولت و دو گزارش راهبردی کمیسیون کشاورزی اتاق در حیطه آب و کشاورزی همزمان با تشکیل کابینه جدید و پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری که توسط جمعی ۲۰ نفره ارائه شده بود، اشاره کرد.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب کمیسیون کشاورزی اتاق ایران افزود: البته در ماه های اخیر دو گزارش نیز از وضعیت اقلیم جمهوری آذربایجان و تاجیکستان ارزیابی و به رییس جمهوری و دولت ارائه شد. کما اینکه در مورد سیاست های ۴ کشور قابل اتکا در زمینه آب و کشاورزی شامل مصر، چین، هند و ترکیه به همت دکتر شاهنوشی تهیه شد.

تغییرات ناگهانی قوانین، کشاورزی را فقیر کرد

در ادامه، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نقش برجسته کمیسیون کشاورزی در اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: با توجه به اینکه مدت زیادی از ایجاد کمیسیون کشاورزی اتاق ایران نمی‌گذرد، اما این کمیسیون نقش برجسته‌ای در اتاق ایران داشته و توانسته از بیشتر متخصصان داخلی برای برنامه‌ریزی‌ها استفاده کند.

شمس‌علی هادی‌زاده معلم با اشاره به اینکه کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، نگاه محصول‌محور به بخش دارد، ادامه داد: کمیسیون کشاورزی اتاق برای هر محصول تعریف و برنامه مشخصی تعیین و به‌طور جداگانه آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. این امر شرایطی را فراهم می‌کند که از صدمات ناشی از مازاد یا کمبود تولید جلوگیری شود.

وی خطاب به نمایندگان کمیسیون تخصصی کشاورزی مجلس تصریح کرد: تغییرات مستمر و غیرقابل پیش‌بینی قوانین حاکم بر بخش کشاورزی، علاوه بر اینکه ثبات لازم برای صادرات ایجاد نمی‌کند، باعث عدم ورود سرمایه‌گذاران به این بخش و تداوم فقر سرمایه گذاری در بخش کشاورزی می‌شود، کما این که متاسفانه میزان سرمایه گذاری بخش کشاورزی امروز کمتر از رژیم گذشته نیز است که در صورت تداوم این امر سرانه تولید در چشم انداز ۱۴۰۴ خورشیدی به ۵ درصد می رسد که یک سوم وضع کنونی است!

هادی‌زاده معلم با اشاره به چالش‌های بخش کشاورزی یادآور شد: در کنار تغییر مکرر سیاست های تئولیدی و صادراتی و روزمرگی آن ها، در بخش ماشین‌آلات کشاورزی نیز بسیار فقیر هستیم که این امر لطمه زیادی به بخش وارد می کند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران پیشنهاد کرد تا مسوولان با ایجاد امید در جامعه کشاورزان و اصلاح مقررات بیمه در شان جبران خسارات وارده تغییرات اقلیمی و غیرمترقبه به کشاورزی، احساس بی پشتوانه بودن را در جامعه کشاورزی ترمیم کنند.

به گفته وی البته وزارت جهادکشاورزی نیز باید همزمان با این اقدام ها به ساماندهی نظام تولید و توزیع بذر کارآمد در کشور که همچنان سنتی است و با مقتضیات روز تولید هماهنگی ندارد، بپردازد.

تخم‌مرغ دوباره از مهرماه بالا می کشد!

در این نشست مشترک، دبیرکل کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار ایران نیز با بیان این که میزان تولید در سال به ۹۰۰ هزار تن بوده و در رده دهم جهانی قرار داریم، گفت: مرغداران ایران در سه ماهه نخست سال جاری بابت مازاد تولید هر کیلوگرم تخم‌مرغ را با میانگین زیان یک‌هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسانده‌اند که این امر زیان ۴۶۷ میلیارد تومانی این صنعت از ابتدای امسال تا به امروز را فراهم آورده است.

سیدفرزاد طلاکش با بیان این که طی بیست روز گذشته حداقل ۱۰ میلیون مرغ حذف شده یا به لک برده شده اند که این روند منجر به تقویت احتمال نگرانی از گرانی تخم‌مرغ در اواخر شهریورماه می‌شود، اعلام کرد: البته از آنجا قول های مساعدی برای تسهیل صادرات تخم مرغ مازاد که هم اکنون به یکصد هزار تن می شود داده شده انتظار می رود تنظیم بازار تخم مرغ موفقیت آمیز عمل کند.

در این نشست، خلج، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، دائمی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو، محسن احتشام، رئیس اتاق بازرگانی استان خراسان جنوبی، کاوه زرگران، دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی، و روسای کمیسیون های کشاورزی اتاق قزوین و مؤمنی، نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق اصفهان نیز به بیان نظرات و مشکلات خود پرداختند.

منبع : ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: