۲۶ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۳

پیش‌بینی افزایش زنان سرپرست خانوار به 15 درصد در سال 95

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با بیان اینکه چهار استان موفق در حوزه حقوقی داریم، اظهار کرد: مدیران هر چهار حوزه زن هستند که شامل استان‌هایی مانند چهارمحال و بختیاری، مرکزی و قزوین می‌شوند.

به گزارش عیارآنلاین، منصور قمشه در نشست مشاوران امور بانوان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی با معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده افزود: یکی از رویکردهای کمیته امداد در جهت حمایت از خانواده‌های تحت پوشش ورود به مشکلات حقوقی و مددکاری حقوقی آنهاست. در سال 85، 6.5 درصد زنان سرپرست خانوار بودند. این آمار در سال 91 به 12.5 درصد رسید و براساس پیش‌بینی‌ها در آمار زنان سرپرست خانوار در سال 95 به 15 درصد می‌رسد.

زنان سرپرست خانوار

وی در ادامه گفت: حدود چهار میلیون و 300 هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد هستند که حدود یک میلیون آنها را زنان تشکیل می‌دهند. 300 هزار نفر از این زنان مطلقه هستند و کم سن و سال‌ترین بیوه براساس یک آمار 16 ساله و براساس آماری دیگری 14 ساله است.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد در ادامه اظهار کرد: در کنار حمایت‌های معیشتی، مسکن و درمان بحث حقوقی زنان سرپرست خانوار را در دستور کار قرار دادیم و با همکاری قوه قضاییه، وکیلان و حقوقدانان 186 شورای حل اختلاف ویژه خانواده‌های زن سرپرست دایر شده است. علاوه بر آن دفتر معاضدت را در کنار مددکاری کمیته امداد راه‌اندازی کرده‌ایم که مشکلات حقوقی این خانواده‌ها را رصد می‌کند.

قمشه افزود: طرح غربال‌گری را از سال گذشته آغاز کرده‌ایم و قرار است تا پایان برنامه پنجم توسعه، مشکلات حقوقی 20 درصد از خانواده‌های تحت پوشش حل شود. این کار در 12 استان به اتمام رسیده و مشکلات حقوقی 126 هزار خانوار شناسایی شده است.

وی با اشاره به حضور وکلای نیکوکار گفت: مجمع وکلای نیکوکار تشکیل شده است و 3500 وکیل در کشور با کمیته امداد همکاری می‌کنند. علاوه بر آن طرح “وکیل خانواده” را تعریف کرده‌ایم. در پایگاه جشن رمضان تهران و شهرستان‌ها نیز یکی از غرفه‌ها مخصوص مشاوره حقوقی است.

قمشه با اشاره به مطالبات حقوقی زنان سرپرست خانوار گفت: در بحث قوانین کشور معافیت هزینه‌های دادرسی خانواده‌ها در محاکم قضایی مطرح است و در کمیسیون قضایی تلاش کردیم که مستمری خانواده‌های کمیته امداد بویژه زنان سرپرست خانوار قطع نشود. علاوه بر آن در کل کشور آموزش حقوقی برای زنان سرپرست خانوار آغاز شده است.

منبع : ایسنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: