آمار سه ماه نخست سال جاری گمرک اعلام شد

نگرانی از سهم بالای میعانات گازی در رشد صادرات کالاهای غیر نفتی

آمار افزایش صادارات کالاهای غیر نفتی نشان از آن دارد که میعانات گازی سهم عمده‌ای از این بخش از صادرات را به خود اختصاص می‌دهد. سهم رشد کالاهای غیر نفتی بدون احتساب میعانات گازی از نظر ارزش دلاری نزدیک به ۴.۶ درصد از ۲۰ درصد افزایش کالاهای غیر نفتی از نظر ارزش دلاری است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، هرچند که بر اساس آمار دو ماه نخست سال جاری صادرات گوی سبقت را از واردات ربوده بود، اما همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، در سومین ماه سال واردات بار دیگر از صادرات پیشی گرفت. تقریبا هر ساله بر اساس آمار گمرک، این اتفاق تکرار می‌شود و به‌رغم دیدگاه متفاوت دولت یازدهم نسبت به صادرات کالاهای غیرنفتی، امسال هم واردات بر صادرات مقدم شد.

ترانزیت - صادرات - واردات

بر اساس آمار گمرک، مجموع صادرات غيرنفتي و واردات ايران در بهار سال جاری نسبت به سال گذشته ۵ميليارد و ۲۷۴ميليون دلار افزايش داشت و به رقم ۲۴ ميليارد و ۲۴۵ميليون دلار رسيده كه سهم صادرات غيرنفتي از اين رقم ۱۱ميليارد و۸۵۹ميليون دلار و واردات ۱۲ميليارد و۳۸۶ميليون دلار بوده است. هر چند که صادرات از نظر ارزش دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰.۵۳درصد رشد داشته، اما در همین مدت واردات نیز رشد ۳۵.۶۳درصدی را از نظر ارزش دلاری تجربه کرده است. همچنین صادرات کالاهای غیرنفتی از نظر وزنی رقم ۲۵میلیون و ۵۱۸هزار تن را پشت سر گذاشته و رشد ۱۶.۶۷ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است. واردات ۹میلیون و ۷۵۵هزار تن کالا نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد  ۴۸.۱۰ درصدی داشته است. این موضوع حاکی از آن است که در بهار امسال میزان واردات از نظر وزنی نزدیک به ۵۰درصد افزایش پیدا کرده است.

صادرات - واردات

آخرین وضعیت صادرات

در بهار سال جاری عمده محصولات صادراتی پروپان مایع شده به ارزش ۵۲۷میلیون دلار و سهم ارزشی ۶.۵۳ درصد، متانول به ارزش ۴۰۶میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۰۴ درصد و قیر نفت به ارزش ۳۴۴میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۲۶ درصد بوده است. بر اساس آخرین گزارش گمرک، صادرات قطعی با احتساب میعانات گازی با افزایش ۱۶.۶۷ درصدی در وزن و افزایش ۲۰.۵۳ درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است. در این مدت صادرات ۵میلیون و ۷۸۴هزار تن میعانات گازی به ارزش ۳میلیارد و ۷۹۱میلیون دلار با رشد وزنی ۱۴۰.۸۳ درصدی و رشد ارزشی ۷۸.۳۱ درصدی همراه بوده است. صادرات ۳میلیون و ۸۲۴هزار تن محصولات پتروشیمی نیز در این مدت ۳میلیارد و ۶۷میلیون دلار ارزش داشته که از نظر وزنی با رشد ۳.۸ درصدی و از نظر ارزش دلاری با رشد ۱۵.۸۸ درصدی همراه بوده است.

صادرات سایر کالاها در این مدت با کاهش ۱.۲۸ درصدی از نظر ارزش دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده‌ است.

همچنین در این مدت ۲میلیارد و ۱۳۷ میلیون دلار کالای غیرنفتی به چین، یک میلیارد و ۴۴۲ میلیون دلار به عراق، ۹۴۴ میلیون دلار به امارات متحده عربی، ۵۵۲ میلیون دلار کالا به افغانستان و ۵۱۷ میلیون دلار کالا نیز به کشور ترکیه صادر شده است. متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی ۴۰۹ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۳.۲۸ درصدی همراه بوده است.

رشد نگران‌کننده واردات

هر چند که در بهار سال جاری واردات تنها ۵۲۷میلیون دلار از صادرات بیشتر بود، اما ارزش واردات از نظر دلاری در سه ماه سال جاری ۳۵.۶۳ درصد و از نظر وزنی ۴۸.۱۰ درصد رشد داشته است. بر اساس آمار گمرک، در میان ۵کالای نخست وارداتی، ۴ مورد آن کالاهای کشاورزی هستند که به نوعی کالاهای اساسی به شمار می‌روند. عمده اقلام وارداتی در سه ماه نخست سال جاری شامل گندم به ارزش ۷۵۱میلیون دلار و سهم ارزشی ۶.۰۶ درصد، وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون‌سوز با حجم سیلندر ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سانتی‌متر مکعب به ارزش ۴۳۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳.۴۹ درصد، برنج به ارزش ۳۷۱ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲.۹۹ درصد، ذرت به ارزش ۳۵۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲.۸۶ درصد و کنجاله سویا به ارزش ۲۹۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲.۴۱ درصد بوده است. امارات متحده عربی با سهم ارزشی ۲۷.۱۹ درصدی، چین با سهم ارزشی ۲۲.۱۹ درصدی، هند با سهم ارزشی ۸.۲ درصدی، ترکیه با سهم ارزشی ۶.۸۶ درصدی و جمهوری کره با سهم ارزشی ۶.۵۳ درصدی مهم‌ترین کشورهایی هستند که کالاهایشان به ایران وارد شده است. در این مدت متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی ۱۲۷۰ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۸.۳۷ درصد کاهش ارزش دلاری داشته است.

به گزارش عیارآنلاین، همانطور که از آمار صادرات غیر نفتی مشخص است بخش عمده افزایش ۲۰ درصدی صادرات غیرنفتی که در خبرها اشاره شده حاصل افزایش صادرات میعانات گازی است و در صورتی که میعانات گازی را از آمار صادرات غیر نفتی حذف کنیم میزان افزایش ارزش صادرات غیرنفتی ۴.۶ درصد و میزان افزایش وزنی کالاهای صادراتی غیر نفتی ۱.۴ درصد خواهد بود که چندان شایسته تحسین نخواهد بود. همچنین افزایش درصد صادرات میعانات گازی در بهار ۹۳ نسبت به بهار ۹۲ جای نگرانی دارد. در بهار ۹۳ سهم میعانات گازی از کل صادرات غیر نفتی به ۳۲درصد بالغ شده درحالی که در بهار سال گذشته این میزان تنها ۲۱.۶درصد بوده است. این افزایش نشان از آن دارد که صادرات غر نفتی هم وابستگی جدی به معیانات گازی دارد و رو به رشد است. ضروری است با اتخاذ تدابیر لازم، تکیه صادرات غیر نفتی بر میعانات گازی و محصولات بالادستی پتروشیمی کاهش یابد و تنوع در اقلام صادراتی زمینه ساز کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد ملی گردد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: