حساب یارانه ثروتمندان پر، حساب تولید خالی!

تحقق سهم تولید از هدفمندی، نیازمند حذف ۱۵ میلیون یارانه بگیر

وزیر اقتصاد در روزهای همزمان با ثبت نام یارانه نقدی از شناسایی حداقل ۱۰ میلیون ثروتمند سخن گفت، این اظهارات باید پاسخگوی این باشد که چرا با هدفمندی که از حالا ۷۰۰۰ میلیارد تومان درآمد تحقق نیافته دارد، اقدامی برای حذف این ۱۰ میلیون یارانه بگیر نمی‌شود؟

به گزارش عیارآنلاین ، به نقل از ایسنا ، اگرچه دولت معتقد بود که پرداخت یارانه نقدی را ساماندهی خواهد کرد و روند اجرایی فاز اول را ادامه نمی‌دهد اما با وجود تشکیل کمیته های شناسایی دهک‌های درآمدی، چگونگی شناسایی دهک‌های پردرآمد و یا حتی کم درآمد مهمترین چالشی بود که به آن اجازه نداد تا قبل از اجرای مرحله دوم، پرداخت نقدی را تنها به گروه‌های هدف محدود کرده و درآمد ناشی از آن را در بخش های دیگر هزینه کند، همانطوری که کارشناسان اقتصادی هم بارها عنوان کردند، به دلایل مختلف بالاخص کامل نبودن بانک‌های اطلاعاتی آن هم در شرایطی که دولت مدعی عدم ورود به حسابهای بانکی مردم بود شناسایی و تفکیک دقیق نیازمند و غیر نیازمند ممکن نبود.بنابراین بر مبنای اعتماد به مردم برای ثبت نام نیازمندان واقعی و انصراف افراد غیر نیازمند ثبت نام مجدد از یارانه بگیران آغاز شد.

سازمان هدفمندی یارانه‌ها

ثبت نام برای دریافت یارانه اختیاری است

این در حالی است که در روزهای میانی دوره ۱۰ روزه ثبت نام، معاون برنامه ریزی رییس جمهور از انصراف میلیون ها نفر از دریافت یارانه خبر داد و ضمن تقدیر از این گروه‌ها عنوان کرد که مردم مختارند که از دریافت یارانه نقدی انصراف داده و منابع آن را در اختیار دولت قرار دهند تا به آن‌ها خدمات ارائه کند و یا این که در صورت نیاز نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

اگر پردرآمدها ثبت نام کنند حذف می شوند

اما یک روز پس از این اعلام نوبخت بود که طیب نیا در صحن علنی مجلس با اعلام اینکه تا امروز(روز هفتم ثبت نام دریافت یارانه) تعداد قابل ملاحظه ای در سامانه رفاهی ثبت نام نکرده‌اند از اینکه دولت توانسته با اتکا به سامانه های پایدار حدود ۱۰ میلیون ثروتمندی که نیازی به دریافت یارانه ندارند را شناسایی کند خبر داد.

وی حتی تاکید هم کرد که اگر این ۱۰ میلیون در سامانه رفاهی برای دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام کنند، دولت نسبت به حذف آن ها اقدام می کند.

احتمال شناسایی ۱۰ میلیون نفز تایید شد

این در حالی است که در روزهای بعد نوبخت در واکنش به این اظهار نظر وزیر اقتصاد باز هم با تاکید براینکه اجباری در انصراف از دریافت یارانه نیست عنوان کرد که نمی‌دانم ملاک عنوان این ۱۰ میلیون نفر چگونه بوده است، اما می‌دانیم که حتما براساس اطلاعات دقیقی بیان کرده‌اند.

وی این را هم گفت که شناسایی ثروتمندان کار سخت و پیچیده‌ای نیست، چرا که ما بیش از ۲۰ بانک اطلاعاتی دقیق در کشور داریم که از انطباق و هم‌پوشانی اطلاعات آنها می‌توان این ۱۰ میلیون ثروتمند را که تخمین می‌زنیم در کشور وجود دارند، شناسایی کنیم.

اما نوبخت با بیان این‌که ما هرگز قصد این‌که بخواهیم با مردم برای انصراف از دریافت یارانه قهرآمیز عمل کنیم را نداریم یادآور شد که ما خود از آنها دعوت کردیم انصراف دهند و هیچ‌گونه فشاری بر آنها وارد نخواهیم کرد،اما اگر افراد ثبت‌نام کننده اطلاعات دقیق و درستی اعلام نکنند قانون دست دولت را باز گذاشته تا آنها را شناسایی کرده و براساس قانون برخورد کند.

حذف بیش از ۱۵ میلیون یارانه‌بگیر کسری ۷۰۰۰ هزار میلیاردی را جبران می کند

با این وجود در نهایت با انصراف تنها دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از دریافت یارانه نقدی، در حالی فقط حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان در کل سال صرفه جویی می‌شود که اعلام گزارش سه ماهه ابتدایی سال جاری نشان داد که شیب افزایش قیمت حامل های انرژی در حدی است که در انتهای سال در حالت خوشبینانه حدود ۴۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان محقق خواهد شد و این یعنی ۷۲۰۰ میلیارد تومان کمتر از پیش بینی ابتدایی.

در این حالت سهم ۱۰ هزار میلیارد تومانی بخش تولید که بعد از مشخص شدن آمار انصراف دهندگان به ۵۴۰۰ میلیارد تومان کاهش یافته بود باز هم کمتر شده و طبق گزارش مجلس به ۴۱۰۰ میلیارد تومان رسید که البته شواهد نشان می‌دهد پرداخت ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان یارانه در سه ماه ابتدایی سال به بخش تولید آن هم در حالی که ۶۲۰۰ میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت حامل های انرژی بدست آمده مانند دوره قبل محقق نشده است یا حداقل اینکه هیچ مرجعی از پرداخت این سهم سخن نگفته است.

اما با توجه به اینکه دولت ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان هم حق برداشت از خزانه عمومی را داراست اما از این رقم تاکنون۴۲۰۰ میلیارد تومان برای جبران کسری یارانه پرداختی در سه ماهه ابتدایی سال هزینه شده و باید با کسب درآمد از اصلاح قیمت‌ها جایگزین شود و از سویی دیگر سهم حدود ۴۸۰۰ میلیاردی درمان، ۲۰۰۰ میلیاردی بیمه بیکاری و سایر هزینه های تعیین شده در قانون نیز باید پرداخت شود.

بر این اساس به نظر می رسد که از محل اصلاح قیمت ها هیچ رقمی به تولید و یا سایر بخش ها نخواهد رسید و در بهترین حالت منابع پرداخت یارانه نقدی تامین می شود. این درحالی است که در شرایطی که قرار بود دولت بنابر قانون بودجه یارانه نقدی را با تعیین سقف درآمدی تنها به متقاضیان نیازمند اختصاص داده و مجلس هم پایان خرداد ماه را برای این مهم تعیین کرده بود هنوز برنامه مشخصی از سوی دولتی ها در مورد غربالگری یارانه بگیران اعلام نشده و تنها به اینکه راستی آزمایی آغاز شده آن هم درحالی که فعلا تمامی متقاضیان یارانه می گیرند و کسی حذف نشده اکتفا شده است.

اما از کارشناسان گرفته تا نمایندگان مجلس، این اعتقاد وجود دارد که روند فعلی نه تنها بر خلاف انتقادات قبلی دولت، ادامه رویکرد دولت گذشته است بلکه وقتی با گذشت سه ماه که ممکن است تا سه ماه دیگر هم ادامه داشته و همه یارانه می گیرند و منابع کافی تامین نمی شود، دولت باید هر چه زودتر در این مورد اقدام کرده و حداقل همان ۱۰ میلیون نفری را که خود از شناسایی آنان خبر داده را از جمع یارانه بگیران کم کرده و درآمد بدست آمده از این محل را به سایر بخش ها اختصاص دهند چراکه یارانه این تعداد تا پایان سال رقمی حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان یعنی در حد میزان در نظر گرفته شده برای تولید را تامین می کند.

با این حال اظهارات وزیر و معاون رییس جمهور نشان نمی‌دهد که دولت از شناسایی و غربالگری نیازمندان عاجز است چرا که اگر این گونه بود حرفی از این مورد به میان آورده نمی‌شد.

این در حالی است که با توجه به اینکه ظرفیت کسب درآمد از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بیشتر از ۴۱ هزار میلیارد تومان نیست اگر قرار باشد ۷۰۰۰ میلیارد تومان دیگر هم به بخش هایی مثل تولید که سالهاست از حمایت محروم مانده اختصاص یابد، برای ۹ ماه باقی‌مانده تا پایان سال حداقل باید یارانه بیش از ۱۵ میلیون نفرقطع شود. رقمی که حتی بیش از میزان شناسایی شده از سوی وزیر است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: