۵ تیر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۰

تولید انرژی اولیه کشور در سال ٩١، ١٣ درصد کاهش یافت

کل تولید انرژی اولیه کشور در سال ٩١ نسبت به سال قبل از آن (٩٠) ١٣,٣ درصد کاهش یافت.

به گزارش عیارآنلاین ، به نقل از شانا، کل تولید انرژی اولیه کشور در سال ٩١ به دلیل محدودیتهای بین المللی اعمال شده در مبادله های خارجی صنعت نفت نسبت به سال ٩٠ بیش از ١٣ درصد کاهش یافت.

پالایشگاه

بر این اساس کل تولید انرژی اولیه کشور در سال ٩٠، معادل سه هزار و ٧٥ میلیون و ٥٨٠ هزار بشکه نفت خام بوده است که این رقم در سال ٩١ به معادل دو هزار و ٦٧٣ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه رسید.

ترکیب حاملهای انرژی شامل، ٣٨,٩٢ درصد نفت خام، ٦٠.١٣ درصد گاز غنی، ٠.٤٦ درصد سوختهای سنتی،٠.١٧ درصد زغالسنگ، ٠.٣٢ درصد انرژِی برق، آبی، بادی، اتمی،خورشیدی و بقیه انرژیهای نو است.

بر اساس گزارش ترازنامه انرژی کشور، حجم کل منابع متعارف هیدروکربوری که شامل، مجموع کل ذخایر هیدروکربوری نفت و گاز قابل استحصال کشف شده در کشور است در سال ٩١ حجم کل آن ٣٦٤ میلیارد و ٦٨٠ میلیون بشکه معادل نفت خام بوده و سهم ذخایر نفتی و گازی به ترتیب ٤٢,٩٢ و ٥٧.٠٨ درصد اعلام شده است.

برخلاف کاهش کل تولید انرژی کشور، عرضه انرژی در سال ٩١ افزایش یافت و از معادل یک هزار و ٧٩٢ میلیون و ٦٧٠ هزار بشکه در روز در سال ٩٠ به معادل یک هزار و ٨٦٣ میلیون و ٦٨٠ هزار بشکه در سال ٩١ رسید که رشد حدود چهار درصدی داشته است.

مصرف انرژی نهایی در بخشهای مختلف در سال ٩١ اما با کاهش ١,٠٦ درصدی همراه شد و به معادل یک هزار و ٢١٦ میلیون و ٢١٠ هزار بشکه نفت خام رسید. اعمال سهمیه بندی (بنزین موتور) و کنترل عرضه فرآورده ها و همچنین ادامه اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و رکود سنگین توام با تورم حاکم بر کشور دلیل این کاهش عنوان شد.

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: