معاون وزیر بهداشت خبر داد :

تامین منابع طرح تحول نظام سلامت/ ارائه خدمات سلامت در بسته بیمه پایه از سال آینده

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر بیش از دو هزار پزشک برای خدمت در مناطق محروم ثبت نام کرده اند و این نشان دهنده عزم طرح تحول نظام سلامت برای حمایت ویژه از این مناطق است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر محمد حاجی آقاجانی با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت متعلق به همه کشور بوده و در ۵۶۰ بیمارستان مربوط به وزارت بهداشت در تمامی استان ها و شهرهای کشور در حال اجرا است، گفت: نکته بسیار مهم این است که جهت عدالت در دسترسی به خدمات درمانی، تمام تمرکز این طرح بر مناطق محروم و در راستای حمایت بیشتر از بیماران و بیمارستانها در این مناطق است.

محمد آقاجاني

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین توضیح داد: در این راستا حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم فقط اختصاص به پزشکان در این مناطق دارد. به طوریکه در حال حاضر بیش از دو هزار پزشک برای خدمت در مناطق محروم ثبت نام کرده اند و این نشان دهنده عزم طرح تحول نظام سلامت برای حمایت ویژه از این مناطق است.

به گفته آقاجانی، نکته دوم در مورد بازسازی هتلینگ بیمارستانهای دولتی است. علی رغم اینکه تمامی بیمارستانهای دولتی وزارت بهداشت تحت پوشش بازسازی هتلینگ هستند، اما این برنامه به گونه ای طراحی شده که هرچقدر بیمارستان ضعیف تر و دارای امکانات فرسوده تری باشد، بیشترین منابع را به خود اختصاص خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه به همین منظور ۲۰ گروه ارزیاب توسط ستاد به سراسر کشور اعزام شده اند و امکانات هتلینگ همه بیمارستانها را مورد ارزیابی قرار داده اند، خاطرنشان کرد: در بحث توزیع نیروی انسانی نیز هر چقدر بیمارستانها از نظر منابع انسانی ضعیف تر باشند، جذب نیرو در آنها پر رنگ تر خواهد بود.

آقاجانی با تاکید بر اینکه رکن اساسی طراحی برنامه تحول نظام سلامت ایجاد عدالت است، افزود: منابع طرح کاملا محاسبه شده است و از ۶ ماه قبل از آغاز شروع آن، توسط تیمهای متخصص اقتصاد سلامت بررسی های کارشناسی عمیق و گسترده ای بر روی منابع صورت گرفته است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: این منابع در سال ۹۳ به تصویب هیئت وزیران رسیده و از این بابت هیچ جای نگرانی وجود ندارد. همچنین در نظر گرفته شده منابع طرح برای سالهای آتی در بسته بیمه پایه لحاظ شود. یعنی سیاست این است که امسال وزارت بهداشت در اجرای طرح با سازمانهای بیمه گر مشارکت داشته باشد اما برای استمرار طرح، بناست خدمات طرح تحول نظام سلامت درون بسته بیمه پایه قرار گیرد و از طریق سازمانهای بیمه گر پرداخت شود.

آقاجانی در پایان گفت: این تضمینی برای استمرار طرح است. خوشبختانه بعد از ۴۵ روز از اجرای طرح، محاسباتی که در مورد منابع طرح صورت گرفته بود، خطا نداشته و این منابع برای ادامه طرح تا پایان سال کفایت می کند. سال آینده نیز با استفاده از همین منابع بیمه پایه، خدمات طرح تحول نظام سلامت ارائه خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: