در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی

ضرورت تنوع بخشی در مبادی تأمین کالاهای اساسی

شكل‌دهی بازارهای جدید، تنوع بخشی پیوند‌های اقتصادی با كشورها به ویژه با كشورهای منطقه و ایجاد تنوع در مبادی تأمین كالاهای وارداتی با هدف كاهش وابستگی به كشورهای محدود و خاص، به عنوان یکی از راهبردهای ایمن سازی مسیرهای واردات غذا است.

به گزارش عیارآنلاین، خبرگزاری رویترز چندی پیش (۲۳ ژوئن) در خبری اعلام کرد: تاجران ایرانی ۲۰ هزار تن جو از هند خریداری کردند که این محموله قرار است در ژوییه از بندر کاندلای هند به ایران ارسال شود.

گندم

همچنین این خبرگزاری به نقل از تاجران ایرانی گفت: فروش جوی هندی به ایران کم سابقه بوده است. ظاهرا هند برداشت خوبی داشته که امکان صادرات بیشتر را فراهم کرده است. غالبا جوی هند به عربستان صادر می‌شود اما امسال (۲۰۱۴) برای نخستین بار به ایران نیز فروخته شد.

رویترز همچنین به نقل از تاجران اروپایی گفت: با وجود اینکه تجارت با ایران همچنان دشوار باقی مانده است اما کاهش تحریم‌ها امکان داده معاملات بیشتری توسط بخش خصوصی ایران انجام بگیرد.

در این گزارش آمده: اگرچه تحریم‌های غربی شامل غذا و کالاهای بشردوستانه نبوده اما تحریم‌های مالی آمریکا و اتحادیه اروپا انجام این معاملات را در دو سال گذشته دشوارتر ساخته است.

رویترز به نقل از یک تاجر نوشت: ایران پس از برداشت ضعیف‌تر از حد انتظار غله در سال جاری، به واردات قابل توجهی نیاز دارد و انتظار می‌رود گندم بیشتری خریداری کند.

از سوی دیگر به گفته مدیران کشتیرانی، با وجود کاهش تحریم‌ها حمل دریایی به وضعیت عادی برنگشته است و حمل محموله‌ها توسط چند کشتی از خاورمیانه، چین و همچنین خود ایران انجام می‌گیرد و بسیاری از شرکت‌های غربی به دلیل نگرانی از نقض تحریم‌ها و مجازات آن، از همکاری با ایران اجتناب می‌کنند.

خرید ۵۵ هزار تن گندم از روسیه/ توسعه تجارت با کشورهای حوزه دریای سیاه

همچنین پایگاه اطلاع رسانی “بیزینس رکوردر” نیز به نقل از تجار اروپایی اعلام کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران (gtc) حدود ۵۵ هزار تن گندم از روسیه خریداری کرد که این محموله از بندر نوروسیسک روسیه انتقال یافت.

این پایگاه خبر داد: ایران، خرید گندم از اتحادیه اروپا و استرالیا را تا تابستان ادامه خواهد داد و هم اکنون برای دریافت محموله گندم در ماه آگوست، به دنبال خرید از کشورهای حوزه دریای سیاه است.

به گزارش بیزینس رکوردر به نقل از یک منبع تجاری اعلام کرد: دو کشور لتونی و لیتوانی هم در ماههای اخیر برای معامله گندم با ایران پا پیش گذاشته‌اند که پیش بینی می شود، میزان فروش گندم به حدود ۵۰۰ هزار تن برسد.

به گزارش عیارآنلاین، تأکید بر لزوم دستیابی به خودکفایی در تولید محصولات اساسی به عنوان اولویت برنامه ریزی های بخش کشاورزی محسوب می شود. اما تا نیل به این هدف، لازم است که اقدامات صورت گرفته در زمینه تأمین غذا با رویکرد کاهش وابستگی و حفظ امنیت غذایی کشور صورت بگیرد. در همین راستا یکی از مهمترین راهبردهای تأمین امنیت غذایی پایدار، ایمن سازی مسیرهای واردات غذا برای کشور است که ایجاد تنوع در مبادی تأمین کالاهای اساسی از جمله این اقدامات می باشد.

از همین رو در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز ضمن تأکید بر لزوم افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و كالاهای اساسی(بویژه در اقلام وارداتی)، و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی، بر ایجاد تنوع در مبادی تأمین كالاهای وارداتی نیز با هدف كاهش وابستگی به كشورهای محدود و خاص، تأکید شده است. (بند ۶ سیاست های اقتصاد مقاومتی)

توجه به ظرفیت های تجاری موجود در منطقه با هدف گسترش و تقویت تعاملات اقتصادی، می تواند در ایمن سازی مسیرهای تجارت غذا به ایران نقش موثری داشته باشد. در همین راستا برنامه ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، شكل‌دهی بازارهای جدید، و تنوع بخشی پیوند‌های اقتصادی با كشورها به ویژه با كشورهای منطقه، به عنوان یکی از بندهای مورد تأکید در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی اشاره شده است. (بند ۷ )

بررسی آمارهای مربوط به مبادی واردات گندم و جو (به عنوان اساسی ترین محصولات) در سال ۹۱ و ۹۲ نشان دهنده ضرورت ایجاد تنوع در کشورهای طرف تجارت در این زمینه می باشد.

joo22

گندم جو

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: