۲۸ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۱۴

مشارکت ایران، اندونزی و چین برای ساخت ۶ پالایشگاه در شرق آسیا

خسروجردی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی از پیوستن چین برای مشارکت با ایران و اندونزی به منظور ساخت ۶ پالایشگاه نفت و میعانات گازی در شرق آسیا خبر داد و اعلام کرد: مذاکرات با فاینانسورهای چین برای تامین بخشی از منابع ۳ میلیارد دلاری این طرح پالایشگاه‌سازی آغاز شده است.

خسروجردیبه گزارش عیارآنلاین، حسن خسروجردی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی از پیوستن چین برای مشارکت با ایران و اندونزی به منظور ساخت ۶ پالایشگاه نفت و میعانات گازی در شرق آسیا خبر داد و اعلام کرد: مذاکرات با فاینانسورهای چین برای تامین بخشی از منابع ۳ میلیارد دلاری این طرح پالایشگاه‌سازی آغاز شده است.

خسروجردی در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره جزئیات مشارکت جدید نفتی ایران، چین و اندونزی به منظور ساخت پالایشگاه های جدید نفت و میعانات گازی در شرق آسیا، گفت: پس از امضای تفاهم نامه ای بین ایران و اندونزی به منظور احداث پالایشگاه های نفتی در جزایر این کشور آسیایی، فاینانسورهای چینی هم در این طرح نفتی مشارکت خواهند کرد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با اعلام اینکه هفته گذشته دور جدید مذاکرات نفتی ایران و اندونزی برگزار شد، تصریح کرد: در این دور از مذاکرات، تقسیم مسئولیت ها به منظور عملیاتی کردن این توافق نفتی انجام گرفت.

خسروجردی با تاکید بر اینکه با توافق نهایی انجام گرفته قرار است ۶ پالایشگاه نفت خام فوق سنگین و میعانات گازی در اندونزی احداث شود، اظهار داشت: ۵ پالایشگاه میعانات گازی در مجموع با ظرفیت ۱۵۰ هزار بشکه و یک پالایشگاه نفت سنگین ۱۵۰ هزار بشکه‌ای در این کشور احداث خواهد شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با یادآوری اینکه اخیرا چین هم به مذاکرات نفتی ایران و اندونزی ملحق شده است، بیان کرد: پس از انجام مذاکراتی فاینانسورهای چین قرار است تا سقف ۶۰ درصد منابع مالی احداث این پالایشگاه را برای اندونزی تامین کنند.

خسروجردی با بیان اینکه در بخش ایرانی هم دولت حمایت خود را به منظور تامین بخشی از منابع مالی اجرای این پروژه نفتی اعلام کرده است، تبیین کرد: علاوه بر سرمایه گذاری بخش خصوصی، بانک توسعه اسلامی هم بخشی از منابع مالی ساخت این پالایشگاه‌های نفت را تامین خواهد کرد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی همچنین از توافق با شرکت ملی نفت ایران به منظور تامین خوراک میعانات گازی و نفت سنگین مورد نیاز این ۶ پالایشگاه خبر داد و افزود: بار مالی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی این پالایشگاه نفت و میعانات گازی حدود سه میلیارد دلار برآورد می شود.

خسروجردی با اعلام اینکه قرار است در احداث این پالایشگاه از توان مهندسی و ساخت داخل شرکت‌های سازنده و یا پیمانکاری ایرانی استفاده شود، خاطرنشان کرد: اخیرا کنسرسیومی به منظور تامین کالا و مهندسی احداث این پالایشگاه در بین سازندگان و صنعتگران ایرانی شکل گرفته است.

بنا بر این گزارش، بر اساس توافقی که بین کنسرسیومی متشکل از صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی و کنسرسیومی نفتی به رهبری شرکت کرسیندو ریسورز اندونزی انجام شده، قرار شده است که در این کشور آسیایی تا سقف ۳۰۰ هزار بشکه ظرفیت جدید پالایشگاهی ایجاد شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: