اختصاص ۸۰۰ میلیارد تومان جهت توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در سال جاری

برای نخستین بار سال گذشته اعتبار هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی برای توسعه مکانیزاسیون ایجاد شد که مورد استقبال ویژه کشاورزان قرار گرفت. تاکنون حدود ۹۷ درصد این اعتبار جذب و با تبدیل به ماشین آلات و ادوات وارد مزرعه شده است.

به گزارش عیارآنلاین، کامبیز عباسی در گفت و گو با ایرنا گفت: خوشبختانه با پیگیری های وزیر جهاد کشاورزی طرح جامع مکانیزاسیون کشاورزی امسال توسط مرکز توسعه مکانیزاسیون این وزارتخانه تدوین شد و اعتبارات تخصیص یافته نسبت به حدود ۵۰۰ میلیارد ریال افزایش داشته است.

مکانیزاسیون کشاورزی

به گفته وی، مکانیزاسیون به مفهوم کاربرد ماشین در فرایند تولید محصولات کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به طوری که کاهش هزینه های تولید، کاهش سختی کار، انجام به موقع عملیات کشاورزی و ارتقای کمی و کیفی تولید را به دنبال دارد.

عباسی با بیان اینکه وضعیت مکانیزاسیون بخش کشاورزی مطلوب نیست، اظهار داشت: هم اکنون نقشه راه توسعه مکانیزاسیون محصولات کشاورزی طی یک بازه زمانی ۱۲ ساله در زیر بخش های مختلف تدوین شده است تا به وضعیت مطلوب دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به پیگیری های و مذاکرات وزیر جهاد کشاورزی با بانک کشاورزی به منظور اجرای طرح جامع مکانیزاسیون و حمایت از این بخش ۸۰۰ میلیارد تومان به این بخش تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه توسعه مکانیزاسیون در افزایش راندمان تولید موثر است اظهار داشت: در واقع مکانیزاسیون مدیریت نهاده هایی هم چون بذر، کود شیمیایی و سم را بر عهده دارد.

رئیس مرکز ماکنیزاسیون کشاورزی تصریح کرد: برای نخستین بار سال گذشته اعتبار هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی برای توسعه مکانیزاسیون ایجاد شد که مورد استقبال ویژه کشاورزان قرار گرفت.

وی اضافه کرد: تخصیص این خط اعتباری از نیمه دوم سال گذشته شروع و تاکنون حدود ۹۷ درصد این اعتبار جذب و با تبدیل به ماشین آلات و ادوات وارد مزرعه شده است که تحقق حماسه اقتصادی در بخش مکانیزاسیون کشاورزی را در پی داشته است.

وی با بیان این که، طی هفته گذشته مقرر شد ماشین آلات، ادوات و تجهیزات کشاورزی در استان ها توزیع شود گفت: سال گذدشته حدود ۱۸۰۰ دستگاه انوع بذرکار در کشور تامین شد که تمامی این اقدامات نوید بخش توسعه عملیات مکانیزاسیون در عمیات خاک ورزی، کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: