۷ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۱
با ابطال کارت سوخت خودروها و موتورسیکلتهای فرسوده و دارای مشکلات قانونی

روزانه 6 میلیون لیتر صرفه جویی در مصرف بنزین یارانه ای

از دی ماه سال گذشته تاکنون 6 میلیون کارت سوخت خودرو و موتورسیکلت ابطال شده است که مطابق با برآوردهای ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت روزانه 6 میلیون لیتر صرفه‌جویی در مصرف بنزین یارانه‌ای به همراه دارد.

کارت سوخت - سهمیهبه گزارش عیارآنلاین، دی ماه سال گذشته طرحی به نام طرح ابطال کارت سوخت خودرو و موتورسیکلت‌های فرسوده و دارای مشکلات قانونی توسط ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به مرحله اجرا گذاشته شد. بر اساس این طرح، کارت سوخت خودرو‌های سواری و وانت بالای 30‌ سال و موتورسیکلت‌های پلاک قدیمی با عمر بیش از 15‌ سال یا دارای مشکلات قانونی، نظیر فقدان پلاک ملی و همین‌طور اسناد مالکیتی و هویتی در مرحله اول (دی ماه سال 92) و کارت سوخت خودرو‌های سواری بالای 25 سال و موتورسیکلت‌های پلاک قدیمی با عمر بیش از 10 سال یا دارای مشکلات قانونی، نظیر فقدان پلاک ملی و همینطور اسناد مالکیتی و هویتی در مرحله دوم (27 اردیبهشت 93) ابطال شد.

روند اجرای ابطال کارت سوخت خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده به صورت جزئی با فرسوده شدن خودروها و موتورسیکلت‌ها ادامه خواهد داشت، اما طرح کلان ابطال کارت سوخت وسایل نقلیه اسقاطی که مقرر شده بود در مرحله اول اجرا شود، با اجرای مرحله دوم آن در هفته اخیر به پایان رسید. از دی ماه سال گذشته تاکنون 6 میلیون کارت سوخت خودرو و موتورسیکلت ابطال شده است که مطابق با برآوردهای ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت روزانه 6 میلیون لیتر صرفه‌جویی در مصرف بنزین یارانه‌ای به همراه دارد.

حسین هاشمی، سرپرست معاونت صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در گفت‌وگو با روزنامه ایران، با اشاره به این‌که در این 4 ماه از آغاز طرح، بطور متوسط 500‌ میلیون لیتر در مصرف بنزین یارانه‌ای صرفه‌جویی شده است، تصریح کرد که در مرحله اول این طرح که در مرحله اول هدفمندی‌ یارانه‌ها اجرایی شد، میزان صرفه‌جویی در مصرف بنزین سهمیه‌ای یعنی بنزین با نرخ 400‌ تومان، حدود 4 میلیون لیتر در روز بود که با اجرای مرحله دوم طرح ابطال کارت سوخت که همزمان با مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد، صرفه‌جویی 2‌ میلیون لیتری در مصرف بنزین به آن اضافه شد و اکنون روزانه 6 میلیون لیتر در بنزین سهمیه‌ای (700‌ تومانی) صرفه‌جویی می‌شود که میزان قابل ملاحظه‌ای است.

هاشمی با اشاره به این‌که 70 درصد کارت‌های سوخت ابطالی موتورسیکلت‌ها مربوط به موتورسیکلت‌های فاقد پلاک ملی و با عمر زیر 10 سال است، ادامه داد: «موتورسیکلت‌هایی که کارت سوخت آن‌ها تنها به سبب فقدان پلاک ملی ابطال شده است، با مراجعه به مراکز شماره‌گذاری می‌توانند کارت سوخت دریافت کنند.»

سرپرست معاونت صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت در پایان گفت: «قبل از اجرای طرح، 24 میلیون کارت سوخت در کشور وجود داشت که اکنون این رقم به 18 میلیون کاهش یافته است.»

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: