۱۱ خرد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۷

مدارک سازمان محیط زیست برای اثبات آلایندگی بنزین پتروشیمی کجاست؟

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کررد که محیط زیست مدارک و ادله لازم برای اثبات آلایندگی بنزین پتروشیمی را دارد و این در حالیست که مسئولین این سازمان تاکنون هیچ سندی در این زمینه ارائه نکرده اند و رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم این سازمان نیز اخیرا اعلام کرده است که سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون بنزین پتروشیمی را تست نکرده‌ است.

معصومه ابتکاربه گزارش عیارآنلاین، معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: دلایل و شواهد ما نشان می‌دهد که بنزین پتروشیمی آلاینده است و سلامت ۳۵ میلیون نفر از شهروندان مطرح است.

ابتکار گفت: محیط زیست مدارک و ادله لازم برای اثبات این موضوع را دارد، این در حالیست که مرجع قانونی تشخیص آلودگی، رعایت استانداردها در کیفیت سوخت و کیفیت هوا، سازمان محیط زیست است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: موضوع آلودگی هوا در تهران و بسیاری از کلان شهرها از سال‌‌های قبل مورد مداخله شهرداری‌ها، متخصصین و کارشناسان بوده، گرچه دولت در آن زمان زیر بار این موضوع نمی‌رفت، ولی شواهد کاملی وجود دارد، از جمله در شهرداری تهران و برای شورای شهر وقت محرز شد و فکر می‌کنم شواهد و ادله لازم هم در اندازه‌گیری از هوای شهر انجام شد از نظر مقدار بنزین و هم در نمونه‌های مختلف که از بنزین تولیدی پتروشیمی همه اندازه‌گیری‌ها موجود است.

ابتکار با اشاره به نقش سازمان استاندارد در تعیین کیفیت بنزین، گفت: سازمان استاندارد تنها در استانداردها نقش دارد، در اندازه‌گیری‌ها و تعیین کیفیت بنزین یا در اندازه‌گیری کیفیت هوا سازمان استاندارد مسئولیت مستقیمی ندارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با بیان اینکه هیچ‌گونه اختلاف نظری در این خصوص در دولت وجود ندارد، تصریح کرد: همه بر این مطلب واقف هستند که در گذشته کیفیت بنزین، کیفیت پایینی بوده است و آلودگی بسیار بالایی داشته است و امروز طبق تدابیر اتخاذ شده، چه از راه اصلاح کیفیت سوخت داخل و تا زمانی که این موضوع به طور کامل قابل تحقق نباشد، از طریق واردات، این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد، چون بحث سلامتی مردم است، بحث کیفیت هوای شهرهایی است که حدود ۳۵ میلیون نفر از شهروندان ایرانی در این هوا استنشاق می‌کنند.

ابتکار در واکنش به ادعای مجلس گفت: ما هر مرجعی که از ما مدارک خواسته، ارائه کردیم، به مجلس هم ارائه کردیم و جلسات کمیسیون‌ها هم شرکت کردیم. اطلاعات کامل است و جای ابهامی وجود ندارد و سازمان محیط زیست به عنوان مرجع قانونی نظرش را بارها و بارها اعلام کرده است و من نمی‌دانم ابهام کجا ممکن است، باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص اندازه‌گیری بنزین یورو ۴ نیز اظهارداشت: به طور مستمر در حال اندازه‌گیری بنزین یورو ۴ هستیم، همچنین هوای شهرها به طور مستمر توسط سازمان و در بعضی نقاط با همکاری شهرداری‌ اندازه‌گیری می شود و کلیه این اقدامات در دستور کار سازمان است.

به گزارش عیارآنلاین، اظهارات خانم ابتکار در حالی صورت می گیرد که در جلسه کمیسیون انرژی که روز یکشنبه هفته گذشته (چهارم خرداد ماه) برگزار شد، هیچ سندی از سوی نماینده سازمان محیط زیست مبنی بر آلایندگی بنزین پتروشیمی ارائه نشد و پس از این جلسه، اعضای این کمیسیون در گفتگو با رسانه های مختلف، اعلام کردند که استدلال های نمایندگان وزارت نفت و سازمان محیط زیست در این زمینه قانع کننده نبود. همچنین یوسف رشیدی، رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط‌ زیست نیز اخیرا در گفت و گویی اعلام کرده بود که سازمان محیط زیست تاکنون بنزین پتروشیمی و بنزین وارداتی را تست نکرده‌است.

حال این سؤال مطرح می شود که اگر سازمان محیط زیست مدارکی دال بر آلایندگی بنزین پتروشیمی دارد، چرا این اسناد را منتشر نکرده و یا حداقل در اختیار مراجع ذی صلاح مانند کمیسیون انرژی مجلس قرار نمی دهد تا به همه مناقشات در این زمینه پایان دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: